Prywatna droga dzielona z sąsiadami - wada ukryta działki budowlanej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Prywatna droga dzielona z sąsiadami - wada ukryta działki budowlanej

Właścicielami drogi są w równych częściach właściciele wszystkich działek położonych przy naszej prywatnej ulicy. Przed transakcją rzecz nie budziła żadnych wątpliwości: do naszej ziemi bez trudu dojeżdżaliśmy samochodem, a prywatna droga wydawała się nawet atrakcyjna. W przyszłości chcieliśmy przegrodzić ją szlabanem, żeby nikt obcy nie kręcił się nam przy domu. Gdzie zatem czai się ukryta wada?

Streszczenie artykułu
Prywatna droga dzielona z sąsiadami może okazać się ukrytą wadą działki budowlanej. Właściciele działek zlokalizowanych w głębi posiadłości często korzystają z dojazdu przez teren należący do innych osób, co może prowadzić do konfliktów. W przypadku braku formalnej umowy, właściciel działki przez którą prowadzi droga, może w każdej chwili zakazać korzystania z niej. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zabezpieczyć się prawnie, np. poprzez ustanowienie służebności gruntowej. Jest to prawo, które pozwala korzystać z cudzej nieruchomości w określony sposób. Służebność gruntowa musi być jednak ustanowiona na piśmie i wpisana do księgi wieczystej. Jeśli droga do działki prowadzi przez teren należący do gminy, można ubiegać się o ustanowienie służebności drogowej. Warto jednak pamiętać, że gmina może zażądać opłaty za korzystanie z drogi. Kolejnym rozwiązaniem jest wykupienie od właściciela drogi dojazdowej pasma gruntu. W każdym przypadku ważne jest, aby formalnie uregulować kwestię dojazdu do działki, co pozwoli uniknąć przyszłych problemów.

Problemy mogą pojawić się i przed rozpoczęciem budowy i podczas późniejszego użytkowania nieruchomości. Bowiem na poprowadzenie mediów we wspólnej działce drogowej, zgodę muszą wyrazić wszyscy jej właściciele. Teoretycznie proste, w praktyce nieco trudniejsze, bo ktoś mógł wyjechać na rok za granicę albo po prostu nie ma ochoty się zgodzić.

Na stałe problem rozwiązuje jedynie udanie się do notariusza i wpisanie do księgi wieczystej działki drogowej, służebności doprowadzenia sieci i dostarczania mediów na rzecz firm, które sprzedają prąd, gaz, wodę i odbierają ścieki. Ale u notariusza muszą stawić się jednocześnie wszyscy właściciele (a może to być co najmniej kilkanaście, a często kilkadziesiąt osób) i trzeba ponieść mały, lecz dodatkowy koszt.

W przyszłości problematyczne może być także użytkowanie wspólnej drogi. Bo jeśli droga jest nasza, to sami musimy zadbać o jej utwardzenie czy oświetlenie. Gdy prowadzi do dwóch czy trzech działek, zapewne łatwiej się porozumieć. Ale gdy jest ich kilkanaście? Czy wszyscy właściciele będą chcieli partycypować w kosztach budowy naszej uliczki? I czy zimą wszyscy będą ją odśnieżać?

Rolnicy, którzy dzielą pola na parcele sprzedają nowym właścicielom udziały w prowadzącej do nich drodze albo zachowują tę drogę dla siebie, obciążając ją służebnością prawa przechodu i przejazdu. Za taką służebność właściciel nieruchomości, przez którą przejeżdżamy, może zażyczyć sobie opłaty (o ile w akcie notarialnym nie zapisano, że służebność jest bezpłatna). A obowiązek utrzymania drogi w należytym stanie także spoczywa na korzystającym ze służebności, czyli na nas.

Jeżeli nasza działka powstała w wyniku podziału większej nieruchomości i nie prowadzi do niej żadna droga, niezbędne będzie ustanowienie służebności drogi koniecznej. Zostanie ona wytyczona na wniosek właściciela działki pozbawionej dostępu do drogi publicznej przez posesję sąsiednią. Stosowną decyzję podejmuje właściwy sąd rejonowy.

Niezbędne jest zaangażowanie geodety, a właścicielowi ziemi, przez którą prowadzi droga konieczna, przysługuje wynagrodzenie. I musi zostać ona poprowadzona w sposób jak najmniej obciążający nieruchomość, przez którą przebiega. Jeśli nasza działka to część większej, dopiero co podzielonej nieruchomości, to droga konieczna zostanie wytyczona właśnie przez tę nieruchomość, a nie inną, bardziej nam pasującą działkę. 

Redaktor: Janusz Werner
fot. otwierająca: J. Werner

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Kim są właścicielami prywatnej drogi?

    Właścicielami drogi są w równych częściach właściciele wszystkich działek położonych przy naszej prywatnej ulicy.
  • Jakie problemy mogą pojawić się w związku z prywatną drogą?

    Problemy mogą pojawić się przed rozpoczęciem budowy oraz podczas późniejszego użytkowania nieruchomości, zwłaszcza gdy chodzi o poprowadzenie mediów we wspólnej działce drogowej. Wszyscy właściciele muszą wyrazić zgodę, co może być trudne w praktyce.
  • Jak można rozwiązać problem związany z poprowadzeniem mediów na prywatnej drodze?

    Problem można rozwiązać poprzez udanie się do notariusza i wpisanie do księgi wieczystej działki drogowej służebności doprowadzenia sieci i dostarczania mediów na rzecz firm, które sprzedają prąd, gaz, wodę i odbierają ścieki.
  • Jakie mogą być problemy związane z użytkowaniem wspólnej drogi?

    Problematyczne może być użytkowanie wspólnej drogi, zwłaszcza jeśli chodzi o jej utwardzenie czy oświetlenie. W przypadku kilku działek, porozumienie może być łatwiejsze, ale w przypadku większej liczby działek, może być trudno uzyskać zgodę wszystkich właścicieli na partycypację w kosztach budowy drogi czy jej odśnieżanie.
  • Co może być konieczne, jeśli działka powstała w wyniku podziału większej nieruchomości i nie prowadzi do niej żadna droga?

    W takim przypadku niezbędne będzie ustanowienie służebności drogi koniecznej. Droga ta zostanie wytyczona na wniosek właściciela działki pozbawionej dostępu do drogi publicznej przez posesję sąsiednią, a decyzję podejmuje właściwy sąd rejonowy.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej

Zdaniem naszych Czytelników

Współwłaściciele powinni zwrócić się na piśmie o  rozebranie ogrodzenia podając rozsądny termin wykonania - przy braku reakcji  pozostaje droga sądowa.

aru

03 Aug 2023, 11:14

mogą

03 Aug 2023, 10:48

Komentarz dodany przez Monika: Witam, a co w sytuacji, gdy została wydzielona droga wspólna 7 m, która jest w tym momencie pośrodku przedzielona siatką i właściciel siatki nie chce jej usunąć? Czy inni współwłaściciele drogi mogą ją sami rozebrać?

24 May 2023, 16:48

Komentarz dodany przez Agata: a co zrobić jeśli właściciel działki sprzedał teren ale pozostawił sobie udziały w drodze sprzedanego terenu pod buowę osiedla.Na częsci terenu ma wybuydowane 2 domy- 1 za 2 , czyli od strony głownej ulicy stoi 1 dom a za nim 2 , który graniczy z osiedlem... ...

15 Feb 2023, 20:36

37 minut temu, Elfir napisał:  jedyne co wymaga pozwolenia to uzgodnienie zjazdu na drogę publiczną.     To nawet chyba nie musi być pozwolenie, ja robiłem tylko zgłoszenie. Jednak zgody zarządcy drogi wymagali. 

15 Feb 2023, 19:55

1 godzinę temu, retrofood napisał:   Według mnie, analogicznie jest z bramą.  to sobie cofnie o 1 cm. Brama zwykle poprowadzona jest po wewnętrznej stronie działki. A suwana to już inaczej nawet się nie da. 4 godziny temu, Gargamel1 napisał: A ...

15 Feb 2023, 18:31

Pozwolenia ani zgody na budowę ogrodzenia nie trzeba wyłącznie wtedy, kiedy buduje się je wyłącznie na swojej działce i do wysokości 220 cm. Natomiast jeśli ogrodzenie ma stanąć w granicy, to niezbędna jest zgoda sąsiada.  Według mnie, analogicznie jest z bramą. Ale wyjściem ...

15 Feb 2023, 16:48

1 godzinę temu, Gargamel1 napisał: A nie potrzeba pozwolenia na budowę bramy? Nie powinno być jej najpierw gdzieś w planach?  a potrzebujesz pozwolenie na budowę ogrodzenia? to ten sam temat A zadam pytanie z innej beczki - na jakiej podstawie były ...

15 Feb 2023, 15:35

A nie potrzeba pozwolenia na budowę bramy? Nie powinno być jej najpierw gdzieś w planach? 

09 Feb 2023, 05:57

Mam takie same zdanie jak Elfir wyżej - na podstawie swoich doświadczeń z drogą prywatną do mojej działki

08 Feb 2023, 21:07

2 godziny temu, retrofood napisał:   No właśnie. Tutaj takie "o ile" mogą występować i dopóki nie znamy dokumentów, ja bym się wahał z kategoryczną odpowiedzią. Bo już ładnych parę lat obowiązują zezwolenia na miejsca zjazdów z drogi. Nie wiem ...

08 Feb 2023, 18:19

1 godzinę temu, Elfir napisał:   (o ile współwłaściciele czegoś sobie nie zastrzegli w umowie o zarząd nieruchomością)   No właśnie. Tutaj takie "o ile" mogą występować i dopóki nie znamy dokumentów, ja bym się wahał z kategoryczną odpowiedzią. ...

08 Feb 2023, 16:51

3 godziny temu, retrofood napisał:   kto i do czego? Współwłaściciel nieruchomości będącej drogą dojazdową do ustawienia bramy wjazdowej (o ile współwłaściciele czegoś sobie nie zastrzegli w umowie o zarząd nieruchomością) Tu wchodzi ...

08 Feb 2023, 12:53

27 minut temu, Elfir napisał: ma prawo,     kto i do czego?

08 Feb 2023, 12:25

ma prawo, zwłaszcza jak planuje sprzedaż którejś z działek.

08 Feb 2023, 12:08

Zakładam, że chodzi o coś takiego jak na załączonym rysunku. Właściciel działki niebieskiej i czerwonej chce sobie zrobić kolejną bramę (brama nr 3) wjazdową na posesję choć ma już bramę numer 2. Czy ma prawo zrobić sobie bramę nr 3? Wtedy nie można mu jej zasłonić ...

29 Aug 2022, 19:27

34 minuty temu, Gość Halix napisał:  Co spowoduje odebranie mieszkańca miejsca postojowego.   Czy możesz to napisać inaczej, tak aby było wiadomo o co chodzi? I narysować sytuację? Jakie "miejsce postojowe" na drodze???

Gość Halix

29 Aug 2022, 18:51

A co w przypadku kiedy jeden z sąsiadów mieszkający na końcu naszej wspólnej ślepej uliczki chce sobie zrobić drugą bramę wjazdowa na posesje? Co spowoduje odebranie mieszkańca miejsca postojowego.

11 Jan 2022, 00:59

Ale my tak samo mamy 3 służebności do naszej jedynej drogi. Droga co prawda jest szutrowa, ale jeden z tych użytkowników utwardzał na własny koszt, bo ją sam zniszczył i tak nie dałby rady jeździć po niej. Drugi budujący się poniżej też zobowiał się w razie czego utwardzić, ...

10 Jan 2022, 20:16

Jeśli, Mariuszu, chcesz czegoś konkretnego dowiedzieć sie - daj nam szansę... 5 godzin temu, retrofood napisał:   Zaczernij dane wrażliwe i zamieść dokumenty. Inaczej to nie ma o czym gadać. Inaczej to nie ma o czym gadać...

10 Jan 2022, 18:48

3 godziny temu, Gość Mariusz napisał: W Akcie Notarialnym jest zawarta tak informacja:" w dziale I-Sp księgi wieczystej nr ..... wpisane jest uprawnienie- nieograniczona w czasie służebność gruntowa polegająca na prawie przechodu i przejazdu przez tą działkę (drogę ...

Gość Mariusz

10 Jan 2022, 15:20

W Akcie Notarialnym jest zawarta tak informacja:" w dziale I-Sp księgi wieczystej nr ..... wpisane jest uprawnienie- nieograniczona w czasie służebność gruntowa polegająca na prawie przechodu i przejazdu przez tą działkę (drogę )

10 Jan 2022, 15:01

46 minut temu, Gość Mariusz napisał:   Droga jest moja prywatna a mieszkańcy bliźniaków mają wieczyste użytkowanie.     Zaczernij dane wrażliwe i zamieść dokumenty. Inaczej to nie ma o czym gadać.

10 Jan 2022, 14:44

28 minut temu, Gość Mariusz napisał: doprowadził do ładu Polskiego Ładu?   29 minut temu, Gość Mariusz napisał: mieszkańcy bliźniaków mają wieczyste użytkowanie. Jak brzmi zapis i gdzie to stwierdzone?

Gość Mariusz

10 Jan 2022, 14:13

Witam!! Mam takie pytanie jest droga którą prowadzi do trzech bliźniaków czyli sześć rodzin. Droga jest moja prywatna a mieszkańcy bliźniaków mają wieczyste użytkowanie. Ciężko się dogadać aby się złożyć na utwardzenie jej i doprowadzenie do porządku czyta tem mogę np zadać ...

31 Oct 2021, 23:35

teoretycznie tak. I wówczas druga występuje o służebność drogi.

Gość Józef

31 Oct 2021, 20:48

Czy gmina może sprzedać drogę gminną jednej osobie,dodam że z tej drogi kożystają dwie osoby

15 Sep 2021, 01:43

Dnia 4.09.2021 o 12:13, Gość Gość napisał: Witam mam drogę za którą płace podatek podczas mojej nieobecności sąsiad przekopał ją i podłączył sobie gaz . Czy miał takie prawo bez mojej zgody? Jeśli przeprowadził gaz w Twojej drodze, to raczej nie ...

Gość Adi 2404

04 Sep 2021, 12:32

Czy mogę oddzielić płotem 1,5 metra wysokości drogę prywatną (9 metrów) od drogi miejskiej 3 metrowej.

Gość Gość

04 Sep 2021, 12:13

Witam mam drogę za którą płace podatek podczas mojej nieobecności sąsiad przekopał ją i podłączył sobie gaz . Czy miał takie prawo bez mojej zgody?

Gość Łuki

18 Jun 2021, 22:38

Witam kupiłem dom rok temu i droga kiedyś prowadziła do trzech domów lecz od jakiegoś czasu sąsiedzi wywalczyli inna drogę dojazdową teraz droga prowadzi tylko do mnie a część która jest za płotem zarasta pokrzywami i sąsiedzi robią sobie zbiorowisko odpadów zielonych czy jest ...

14 Oct 2020, 16:44

to zależy jaki udział sprzedający ci zechce sprzedać....pewnie każdy dostanie 1/21....  

Gość Bena

14 Oct 2020, 15:37

Mam zamiar kupić działkę przy drodze wewnętrznej. Ogólnie jest podział na 21 działek w tym tylko 5 sprzedanych . Jaki powinnam mieć udział w drodze? 1/6 czy 1/21? Dziękuję za podpowiedź

12 Oct 2020, 20:47

drogę to raczej zrobić sobie musi ten, któremu na tym naprawdę zależy...a nie wiem czy reszta musi się do tego dołożyć...raczej bym na to nie liczył...wszystko zależy od konkretnych zapisów...

Gość Magda

12 Oct 2020, 19:06

Czy jesli kupując działkę budowlaną nabyliśmy również udziały w drogach dojazdowych z tym, że jedna z dróg jest polem nie drogą to czy własciciel ziemii ma obowiązek zrobić tą drogę i za zrobienie jej powinni zapłacić wszyscy którzy mają wykupiony udział w tej drodze czy ...

Gość wnuczka Stulatka

05 Oct 2020, 20:01

Kupiłam kiedyś działkę budowlaną z udziałem w drodze, w urzędzie gminy wszystko było ok, w KW też, ale gdy składałam pozwolenie na budowę, okazało się że ta droga, to nie jest żadna droga, tylk...o las. Nie przyjęli mi papierów. Choć na tej drodze nie rosło żadne drzewo ...

Gość Robert

26 Aug 2020, 21:48

Witam, po zmarłej teściowej, wraz z żoną posiadamy działkę budowlaną. Jednak podczas całej procedury spadkowej zapomnieliśmy o sąsiedniej działce która pełni rolę drogi dojazdowej (teściowa ma 1/4 tej działki) Jak teraz mogę ugryźć temat pozwolenia na budowę??? Dodam że ...

Droga jest współwłasnością zatem sposób z niej korzystania i utrzymanie ustalają właściciele między sobą. W razie sporu pozostaje droga sądowa. 

Gość Anna

12 Jul 2020, 19:55

Witam. Ja i sąsiad jesteśmy współwłaścicielami drogi dojazdowej do naszych posesji. Sasiad jest rolnikiem i często poruszają sie ta drogą jego ciągniki siodłowe z naczepami, które ją dewastują i wprowadzają dyskomfort, brak możliwości swobodnego poruszania się, wjazdu, wyjazdu. ...

Gość Magda

09 Jun 2020, 08:37

Witam do ogrodu woewa nam się woda z ulicy wewnętrznej prywatnej, a sąsiad dosypuje szlaki.

Gość

09 May 2020, 19:44

9 godzin temu, Gość Andrzej napisał: Posiadam udziały tylko w jednej stronie drogi dojazdowej czyli te 2 metry po stronie mojej działki a nie mam udziału w tych 2 metrach od strony sąsiada. Czy to jest problem i jakie niespodzianki mogą mnie spotkać? Proszę o radę. Jak ...

Gość Andrzej

09 May 2020, 10:14

Posiadam udziały tylko w jednej stronie drogi dojazdowej czyli te 2 metry po stronie mojej działki a nie mam udziału w tych 2 metrach od strony sąsiada. Czy to jest problem i jakie niespodzianki mogą mnie spotkać? Proszę o radę.

15 Apr 2020, 18:08

O ile dobrze rozumiem prawo, umowa nawet ustna - na mocy której trzech właścicieli działek wydziela z nich po kawału cofając w głąb działek trwałe ogrodzenie, przez co tworzy się droga wewnętrzna umożliwiająca dostęp do drogi wszystkim właścicielom a nawet nie stawiając ...

20 Mar 2020, 16:29

całkiem możliwe, że zasiedzenie, to najlepszy kierunek. Tylko, że tak czy siak, żeby uznać, że te działki mają dostęp do drogi publicznej, to trzeba to uregulować prawnie, czyli jeśli nie ma możliwości porozumienia się to oddanie sprawy do sądu.

Gość

20 Mar 2020, 13:19

A zasiedzenie służebności drogi koniecznej nie wchodzi tu w grę? minęło 40 lat...   cytat z https://www.wizjerprawny.pl/porada/zasiedzenie-sluzebnosci-drogi-koniecznej/   Do zasiedzenia służebności dochodzi z mocy prawa, wraz z upływem 20 lub 30 lat posiadania ...

20 Mar 2020, 07:59

@Janusz W. - To podobna sytuacja jak u mnie. Moja działka tez jest 3 od drogi, sam robiłem drogę dojazdową do mojej działki, przez działkę nr 1 i 2. Tylko od razu załatwiałem u notariusza służebności przejazdu,przechodu i mediów. Obok mojej działki jest działka, która styka ...

Gość Janusz W.

20 Mar 2020, 00:13

Trzy działki obok siebie, pierwsza przylega do drogi publicznej, do drugiej biegnie droga zajmująca część pierwszej, do trzeciej droga zajmująca część drugiej. Droga jest wydzielona przez trwałe ogrodzenia pierwszej i drugiej, cofnięte w głąb działek. Droga nie jest wydzielona ...

09 Nov 2019, 09:15

2 godziny temu, Gość Waldemar B. napisał: Dlaczego udziałowcy , właściciele gruntów nie chcą solidarnie ponosić kosztów utrzymania drogi prywatnej ? Jak podatki to płacą wszyscy .I jest możliwość pobrania opłat . Czyżby luka prawna ??? A dlaczego współwłaściciele ...

Gość Waldemar B.

09 Nov 2019, 06:15

Dlaczego udziałowcy , właściciele gruntów nie chcą solidarnie ponosić kosztów utrzymania drogi prywatnej ? Jak podatki to płacą wszyscy .I jest możliwość pobrania opłat . Czyżby luka prawna ???

20 Sep 2019, 15:23

Właścicielami drogi są w równych częściach właściciele wszystkich działek położonych przy naszej prywatnej ulicy. Przed transakcją rzecz nie budziła żadnych wątpliwości: do naszej ziemi bez trudu dojeżdżaliśmy samochodem, a prywatna droga wydawała się nawet atrakcyjna. ...

Gość Czesio SZ.

20 Sep 2019, 15:23

Niestety , autor artykułu poruszył w nim kilka wątków, poruszył problem jednak postawione w artykule pytania pozostawił bez odpowiedzi. W przypadku gdy udział w wewnętrznej "prywatnej drodze" ma 60 osób nie ma ustalonych zasad ponoszenia kosztów utrzymania drogi ( odśnieżania ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!