Budujemy Dom

Działka z ruiną - wada działki budowlanej

Artykuł na: 4-5 minut

Nie spodoba się estetom – zazwyczaj stoi na niej stary, niszczejący budynek, a dookoła walają się śmieci. Ale w dużym mieście, w dobrej lokalizacji, znalezienie pustej parceli jest prawie niemożliwe.

Działka z ruiną - wada działki budowlanej

Oczywiście wyburzenie starego domu to dodatkowe koszty i formalności. Gdy budynek, który chcemy rozebrać, spełnia choć jeden z podanych niżej warunków, wymagane jest uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę:

  • jest wyższy niż 8 m;
  • odległość dzieląca go od granicy posesji jest mniejsza od połowy jego wysokości;
  • wpisano go do rejestru zabytków bądź objęto ochroną konserwatorską.

W pozostałych wypadkach wystarczy zgłoszenie zamiaru rozbiórki w starostwie powiatowym. Wymagana dokumentacja jest podobna, jak przy zgłoszeniu zamiaru budowy: wniosek, mapka, opis obiektu, przewidziane środki bezpieczeństwa itd.

 

Uwaga! Jeśli szukamy działki z ruiną do wyburzenia, nieruchomości wpisane do rejestru zabytków omijajmy szerokim łukiem.

Działka z ruderą do rozbiórki – koniecznie sprawdźmy, czy budynku nie wpisano do rejestru zabytków!
Działka z ruderą do rozbiórki – koniecznie sprawdźmy, czy budynku nie wpisano do rejestru zabytków!

Rozbiórkę można przeprowadzić ręcznie lub przy użyciu ciężkiego sprzętu. Na tę pierwszą warto się zdecydować, gdy przeznaczony do wyburzenia budynek jest niewielki i gdy da się ponownie wykorzystać uzyskane w wyniku rozbiórki materiały: stare cegły, drewno itp. Jeśli wykorzystamy ciężki sprzęt budowlany, to rozbiórka niedużego budynku nie potrwa dłużej niż 2 dni.

 

Wyburzenie domu może kosztować od kilkunastu tysięcy zł w górę, w zależności od kubatury i technologii, w której go wybudowano. Wyburzanie konstrukcji betonowych jest przeciętnie dwa razy droższe od rozbiórki budynków z cegły.

 

Istotną częścią kosztów jest wywiezienie gruzu – tym bardziej warto powtórnie spożytkować materiały, które jeszcze się do czegoś nadają.

 

Zabudowana posesja ma również zalety, np. doprowadzone media. Jeżeli przeznaczony do wyburzania obiekt nie stoi tam, gdzie zaplanowaliśmy dom, może funkcjonować jako barak dla ekipy budowlanej, albo magazyn.

 

Nowy dom może również korzystać z części ścian czy choćby fundamentów starego (w myśl przepisów to rozbudowa) – mamy wtedy większe możliwości ulokowania go na działce tak, jak nam pasuje.

 

Jeśli ściana starego budynku znajduje się 2 m od płotu, może tam pozostać jako element nowego domu. Na pustej parceli nie moglibyśmy się aż tak zbliżyć do granicy.

Janusz Werner
zdjęcia: J. Werner

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
W ARCHON+ wszystkie Projekty Domów 250 zł TANIEJ!
W ARCHON+ wszystkie Projekty Domów 250 zł TANIEJ! Ciesz się latem z RABATEM! Przypominamy, że w ARCHON+ trwa specjalna promocja, w ramach której można kupić dowolny projekt domu 250 zł ...
Dom pod pomarańczą - wyjątkowa NOWOŚĆ w ARCHON+
Dom pod pomarańczą - wyjątkowa NOWOŚĆ w ARCHON+ "Dom pod pomarańczą" to jedna z nowości w ofercie ARCHON+, zaprojektowana wspólnie z Fanami na Facebooku, w ramach kolejnej edycji zabawy ...
Skorzystaj z promocji w Archon+
Skorzystaj z promocji w Archon+ Właśnie teraz jest najlepszy moment, by zacząć realizować marzenia o własnym domu! Do 23 października 2017r., do godz: 8:00  w ARCHON+ ...

Mam działkę do której nie ma dojazdu od drogi publicznej.

Mam działkę do której nie ma dojazdu od drogi publicznej. Czy mogę żądać od właściciela działki sąsiadującej wydzielenia dojazdu?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".