Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Artykuły

Działka z ruiną - wada działki budowlanej

Nie spodoba się estetom – zazwyczaj stoi na niej stary, niszczejący budynek, a dookoła walają się śmieci. Ale w dużym mieście, w dobrej lokalizacji, znalezienie pustej parceli jest prawie niemożliwe.

Działka z ruiną - wada działki budowlanej

Oczywiście wyburzenie starego domu to dodatkowe koszty i formalności. Gdy budynek, który chcemy rozebrać, spełnia choć jeden z podanych niżej warunków, wymagane jest uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę:

 • jest wyższy niż 8 m;
 • odległość dzieląca go od granicy posesji jest mniejsza od połowy jego wysokości;
 • wpisano go do rejestru zabytków bądź objęto ochroną konserwatorską.

W pozostałych wypadkach wystarczy zgłoszenie zamiaru rozbiórki w starostwie powiatowym. Wymagana dokumentacja jest podobna, jak przy zgłoszeniu zamiaru budowy: wniosek, mapka, opis obiektu, przewidziane środki bezpieczeństwa itd.

Uwaga! Jeśli szukamy działki z ruiną do wyburzenia, nieruchomości wpisane do rejestru zabytków omijajmy szerokim łukiem.

Działka z ruderą do rozbiórki – koniecznie sprawdźmy, czy budynku nie wpisano do rejestru zabytków!
Działka z ruderą do rozbiórki – koniecznie sprawdźmy, czy budynku nie wpisano do rejestru zabytków!

Rozbiórkę można przeprowadzić ręcznie lub przy użyciu ciężkiego sprzętu. Na tę pierwszą warto się zdecydować, gdy przeznaczony do wyburzenia budynek jest niewielki i gdy da się ponownie wykorzystać uzyskane w wyniku rozbiórki materiały: stare cegły, drewno itp. Jeśli wykorzystamy ciężki sprzęt budowlany, to rozbiórka niedużego budynku nie potrwa dłużej niż 2 dni.

Wyburzenie domu może kosztować od kilkunastu tysięcy zł w górę, w zależności od kubatury i technologii, w której go wybudowano. Wyburzanie konstrukcji betonowych jest przeciętnie dwa razy droższe od rozbiórki budynków z cegły.

Istotną częścią kosztów jest wywiezienie gruzu – tym bardziej warto powtórnie spożytkować materiały, które jeszcze się do czegoś nadają.

Zabudowana posesja ma również zalety, np. doprowadzone media. Jeżeli przeznaczony do wyburzania obiekt nie stoi tam, gdzie zaplanowaliśmy dom, może funkcjonować jako barak dla ekipy budowlanej, albo magazyn.

Nowy dom może również korzystać z części ścian czy choćby fundamentów starego (w myśl przepisów to rozbudowa) – mamy wtedy większe możliwości ulokowania go na działce tak, jak nam pasuje.

Jeśli ściana starego budynku znajduje się 2 m od płotu, może tam pozostać jako element nowego domu. Na pustej parceli nie moglibyśmy się aż tak zbliżyć do granicy.

Janusz Werner
zdjęcia: J. Werner

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Skorzystaj z promocji w Archon+
Skorzystaj z promocji w Archon+ Właśnie teraz jest najlepszy moment, by zacząć realizować marzenia o własnym domu! Do 23 października 2017r., do godz: 8:00  w ARCHON+ ...
Promocja na powitanie jesieni w ARCHON+!
Promocja na powitanie jesieni w ARCHON+! Przypominamy, że w Biurze Projektów ARCHON+ trwa PROMOCJA NA POWITANIE JESIENI. Tylko do 2 października 2017 r., do godz. 8:00 można kupić ...
Promocja na zakończenie lata w ARCHON+
Promocja na zakończenie lata w ARCHON+ Tylko do poniedziałku 4 września, do godz. 8:00 można kupić dowolny Projekt Domu z oferty ARCHON+ TANIEJ o 200 zł.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze