Budujemy Dom

Działka bez dostępu do mediów - wada działki budowlanej

Artykuł na: 4-5 minut

Przy zakupie działki nieuzbrojonej kluczowa jest jej niższa cena.

Działka bez dostępu do mediów - wada działki budowlanej

Jeżeli sieci są niedaleko (np. 30 m od interesującej nas parceli stoi dom podłączony do prądu, wody i gazu), to jest spora szansa, że i my będziemy mogli z nich skorzystać. Żeby mieć co do tego pewność, należy wystąpić do firm dostarczających media o określenie technicznych warunków przyłączenia do sieci elektrycznej, gazowej, wodociągowej i kanalizacyjnej.

 

Koszt przyłącza elektrycznego to od ok. 50 zł/kW mocy, w przypadku przyłącza napowietrznego, i od 75 zł/kW mocy przyłącza ziemnego (kablowego). Przy mocy przyłącza 12 kW (tyle wystarczy w domku jednorodzinnym), zapłacimy za nie od 600 do 1200 zł. Kiedy długość przyłącza przekroczy 200 m, za każdy dodatkowy metr będziemy musieli dopłacić 30–40 zł. Zatem, jeśli skusimy się na wyjątkowo tanią działkę kilkaset metrów od elektryczności, może się okazać, że koszt doprowadzenia do niej prądu będzie – w porównaniu z jej ceną – zawrotny.

Koszt budowy przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego to od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu zł/m.b. Plus koszt projektu (od kilkuset do 2000 zł), geodety – mapa, inwentaryzacja (ok. 1000 zł) i opłata przyłączeniowa (do tysiąca kilkuset zł). Zatem 100 m.b. każdego z tych przyłączy to wydatek od 7 do kilkunastu tys. zł.

 

Za przyłącze gazowe zapłacimy więcej niż za wodę. W sumie za 100 m przyłącza, wliczając koszt jego budowy, projekt, geodetę i opłatę przyłączeniową, wyjdzie kilkanaście – dwadzieścia kilka tys. zł.

 

Jeżeli na interesującej nas działce i w jej okolicy w ogóle nie ma mediów, to sprawa jest bardziej skomplikowana. Najważniejszy jest dostęp do prądu – jeśli działki nie da się podłączyć do sieci elektrycznej, nie dostaniemy pozwolenia na budowę!

 

Pozostałe media da się albo pozyskać w inny sposób, albo zastąpić. Wodę możemy czerpać z własnej studni. Za jej wywiercenie zapłacimy 150–300 zł/m (będzie potrzeba od kilkunastu do trzydziestu kilku metrów głębokości). Przy czym własną wodę musimy filtrować. Ścieki odprowadzimy do szamba lub – gdy warunki gruntowe i wielkość działki pozwalają na jej budowę – do przydomowej oczyszczalni ścieków. Szambo jest tańsze w budowie (kilka tys. zł), lecz wyraźnie droższe w utrzymaniu. Czteroosobowa rodzina przynajmniej raz, a zazwyczaj dwa razy w miesiącu, musi zamówić wywóz nieczystości, za co jednorazowo płaci sto kilkadziesiąt zł.

 

Bez dostępu do gazu ziemnego poradzić sobie najłatwiej. Możemy przecież ogrzewać dom kotłem na paliwo stałe (o ile nie zakazuje tego miejscowy plan zagospodarowania), elektrycznie, olejem, korzystając z pompy ciepła i kominka. Jeżeli zależy nam na gazie, możemy zdecydować się na zbiornik z paliwem LPG. Niestety każde z tych rozwiązań będzie droższe (LPG) lub bardziej uciążliwe (paliwa stałe) od ogrzewania gazem ziemnym.

Janusz Werner
fot. J. Werner

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
W ARCHON+ wszystkie Projekty Domów 250 zł TANIEJ!
W ARCHON+ wszystkie Projekty Domów 250 zł TANIEJ! Ciesz się latem z RABATEM! Przypominamy, że w ARCHON+ trwa specjalna promocja, w ramach której można kupić dowolny projekt domu 250 zł ...
Dom pod pomarańczą - wyjątkowa NOWOŚĆ w ARCHON+
Dom pod pomarańczą - wyjątkowa NOWOŚĆ w ARCHON+ "Dom pod pomarańczą" to jedna z nowości w ofercie ARCHON+, zaprojektowana wspólnie z Fanami na Facebooku, w ramach kolejnej edycji zabawy ...
Skorzystaj z promocji w Archon+
Skorzystaj z promocji w Archon+ Właśnie teraz jest najlepszy moment, by zacząć realizować marzenia o własnym domu! Do 23 października 2017r., do godz: 8:00  w ARCHON+ ...

Mam działkę do której nie ma dojazdu od drogi publicznej.

Mam działkę do której nie ma dojazdu od drogi publicznej. Czy mogę żądać od właściciela działki sąsiadującej wydzielenia dojazdu?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".