Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

Czy trzeba być rolnikiem, aby wybudować dom w zabudowie siedliskowej?

Chcę na terenach wiejskich kupić siedlisko o powierzchni ok. 3000 m2, ale słyszałam, że muszę być rolnikiem, aby móc wybudować tam dom. Czy jest to zgodne z przepisami?


Odpowiedź eksperta: Zabudowa siedliskowa jest ściśle związana z prowadzeniem rodzinnego gospodarstwa rolnego, a zatem jakiekolwiek budowle w granicach siedliska mogą stawiać osoby spełniające wymogi niezbędne do kwalifikowania ich jako rolników. Status rolnika można uzyskać jedynie wtedy, gdy dysponuje się gruntem rolnym o powierzchni co najmniej 1 ha w formie własności, wieczystej dzierżawy oraz odpowiednimi kwalifikacjami – np. stażem pracy w gospodarstwie rolnym, ukończoną szkołą o profilu rolniczym.

W zabudowie siedliska może znajdować się budynek mieszkalny oraz obiekty gospodarskie (np. stodoła, obora, stajnia, garaż), usytuowane zgodnie z warunkami zabudowy wydanymi przez urząd gminy. Osoba niespełniająca warunków "bycia rolnikiem" może, oczywiście, kupić siedlisko, ale budowa domu wymagać będzie przeprowadzenia procedury odrolnienia gruntu i uzyskania w gminie warunków zabudowy.

Często, przy zakupie tego rodzaju działek, ich właściciele dysponują dokumentem zezwalającym na zabudowę siedliskową, ale w przypadku zakupu przez nie−rolnika wydane warunki zabudowy nie mogą być podstawą do wydania pozwolenia na budowę . Trzeba też pamiętać, że – przynajmniej teoretycznie – przy sprzedaży gruntów rolnych prawo pierwokupu ma Agencja Nieruchomości Rolnych (która przejęła kompetencje dawnej Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa).

Dopiero po rezygnacji z zakupu przez Agencję – co przy małych działkach jest niemal regułą – można będzie dokonać ostatecznej transakcji kupna−sprzedaży. Niekiedy właściciele działek rolnych próbują ominąć przepisy i oferują sprzedaż gruntu z gotowym pozwoleniem na budowę. Jednak w świetle prawa, nawet po wybudowaniu domu, gdy nowym właścicielem nie jest rolnik, konieczne będzie odrolnienie gruntu.

aktualizacja: 2008-01-03

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Mam zamiar kupić 30 ar pole i zamierzam tam stworzyć rozsadę krzewów ogrodowych i teraz mam pytanie ,czy będę mógł tak postawić altankę , czy też mały domek?

Gość robcji_40

31 Gru 2009, 11:49

Witam.Chce nabyc grunt rolny zeby zostac rolnikiem mam ukonczona zawodowke ogrodnicza,i jezeli nabede grunt powyzej 1ha mam zamiar go zalesic i chodowac konia krowe kozy i kury.czy w tym przypadku mam szanse zeby zostac rolnikiem i zabudowac dzialke zabudowa wg prawa zagospodarowania ale jako ...

Gość shadow

29 Gru 2009, 18:21

Cytat Witam. Czy brak konieczności odralniania gruntu na terenie miasta oznacza jednocześnie, że nie ma potrzeby występowania o wyłaczenie gruntu z produkcji rolnej? Odrolnienie to popularne określenie wyłączenia gruntu z produkcji rolnej.

Redakcja

11 Wrz 2009, 09:37

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dom pod pomarańczą - wyjątkowa NOWOŚĆ w ARCHON+
Dom pod pomarańczą - wyjątkowa NOWOŚĆ w ARCHON+ "Dom pod pomarańczą" to jedna z nowości w ofercie ARCHON+, zaprojektowana wspólnie z Fanami na Facebooku, w ramach kolejnej edycji zabawy ...
Skorzystaj z promocji w Archon+
Skorzystaj z promocji w Archon+ Właśnie teraz jest najlepszy moment, by zacząć realizować marzenia o własnym domu! Do 23 października 2017r., do godz: 8:00  w ARCHON+ ...
Promocja na powitanie jesieni w  ARCHON+!
Promocja na powitanie jesieni w ARCHON+! Przypominamy, że w Biurze Projektów ARCHON+ trwa PROMOCJA NA POWITANIE JESIENI. Tylko do 2 października 2017 r., do godz. 8:00 można kupić ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze