Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

Zamierzam kupić działkę rolną, czy państwo ma prawo pierwokupu?

Zamierzam kupić działkę rolną o powierzchni ok. 8000 m2, ale słyszałam, że państwo ma prawo pierwokupu w przypadku gruntów rolnych. Czy prawo to obowiązuje również przy tak małych działkach i jakie to może stwarzać problemy?


Odpowiedź eksperta: Grunty rolne są objęte szczególną ochroną przed użytkowaniem nierolniczym i rzeczywiście państwowa Agencja Nieruchomości Rolnych ma prawo pierwokupu takich działek niezależnie od ich powierzchni. Jednak w praktyce, przy sprzedaży niewielkich obszarów, prawo to nie jest wykorzystywane.

Przed zawarciem ostatecznego aktu notarialnego sprzedaży gruntu, notariusz ma obowiązek zawiadomienia Agencji o zamiarze przeprowadzenia takiej transakcji. Jeśli w ciągu 30 dni nie zajmie ona stanowiska w tej sprawie, to umowa kupna sprzedaży może być dokonana.

Sprzedaż gruntu rolne osobie nie będącej rolnikiem wiąże się jednak z koniecznością wystąpienia o odrolnienie działki, jeśli zechcemy cokolwiek na niej budować. Zależnie od powierzchni i klasy gruntu decyzję taką podejmuje wójt, wojewoda lub minister rolnictwa. Odrolnienie gruntów klas I−IV wiąże się też z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów w formie ekwiwalentu za utracone w wyniku odrolnienia plony.

aktualizacja: 2008-01-03

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Skorzystaj z promocji w Archon+
Skorzystaj z promocji w Archon+ Właśnie teraz jest najlepszy moment, by zacząć realizować marzenia o własnym domu! Do 23 października 2017r., do godz: 8:00  w ARCHON+ ...
Promocja na powitanie jesieni w  ARCHON+!
Promocja na powitanie jesieni w ARCHON+! Przypominamy, że w Biurze Projektów ARCHON+ trwa PROMOCJA NA POWITANIE JESIENI. Tylko do 2 października 2017 r., do godz. 8:00 można kupić ...
Promocja na zakończenie lata w ARCHON+
Promocja na zakończenie lata w ARCHON+ Tylko do poniedziałku 4 września, do godz. 8:00 można kupić dowolny Projekt Domu z oferty ARCHON+ TANIEJ o 200 zł.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze