Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

Czy warto kupować projekt przed wybraniem działki pod budowę domu?

Czy warto kupować projekt przed wybraniem działki pod budowę domu?

Odpowiedź eksperta: O wyborze projektu naszego domu możemy myśleć dopiero wtedy, gdy dysponujemy decyzją o warunkach zabudowy lub wyciągiem z planu zagospodarowania przestrzennego. Dokumenty te określają m.in. wysokość budynku, linie zabudowy, sposób zagospodarowania działki, a często również inne ograniczenia np. kształt dachu czy szerokość elewacji frontowej.

Musimy też uwzględnić wymagania przepisów budowlanych określających minimalne odległości budynku od granicy działki. Wynoszą one przynajmniej 4 m, w przypadku gdy w ścianach domu od strony granicy umieszczone są otwory okienne lub drzwiowe, albo 3 m, jeśli ściany są „ślepe”. Odległości te w szczególnych warunkach mogą być mniejsze. Wykonanie projektu architektonicznego możemy zlecić pracowni projektowej lub zakupić tzw. projekt gotowy, których ogromną różnorodność oferują biura projektowe.

Przy zamawianiu projektu indywidualnego warto przed zawarciem umowy dokładnie ustalić, jaki będzie zakres opracowania oraz czy projektant zobowiązuje się do nadzoru autorskiego podczas jego realizacji. Natomiast projekty gotowe są z reguły dość obszernie opracowane, łącznie z zestawieniami potrzebnych materiałów, a niekiedy również z przybliżonym kosztorysem. Ich autorzy umieszczają zazwyczaj informacje o możliwościach dokonania zmian, które nie naruszą prawa autorskiego.

Jednak oprócz projektu domu konieczne będzie opracowanie planu zagospodarowania działki z zaznaczeniem lokalizacji budynku, studni, zbiornika na nieczystości płynne lub przydomowej oczyszczalni ścieków, ogrodzenia, dróg wewnętrznych, zieleni. Wszystkie prace projektowe musi wykonywać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia do projektowania, a kserokopie tych dokumentów powinny być dołączone do opracowania projektowego.

Redakcja BD
fot. Archipelag

aktualizacja: 2013-07-22

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dom pod pomarańczą - wyjątkowa NOWOŚĆ w ARCHON+
Dom pod pomarańczą - wyjątkowa NOWOŚĆ w ARCHON+ "Dom pod pomarańczą" to jedna z nowości w ofercie ARCHON+, zaprojektowana wspólnie z Fanami na Facebooku, w ramach kolejnej edycji zabawy ...
Skorzystaj z promocji w Archon+
Skorzystaj z promocji w Archon+ Właśnie teraz jest najlepszy moment, by zacząć realizować marzenia o własnym domu! Do 23 października 2017r., do godz: 8:00  w ARCHON+ ...
Promocja na powitanie jesieni w  ARCHON+!
Promocja na powitanie jesieni w ARCHON+! Przypominamy, że w Biurze Projektów ARCHON+ trwa PROMOCJA NA POWITANIE JESIENI. Tylko do 2 października 2017 r., do godz. 8:00 można kupić ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze