Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Artykuły

Planowanie kolejności robót - przygotowujemy plac budowy

Budowa domu trwa wiele miesięcy. Jej tempo zależy od naszych możliwości finansowych i terminów określanych przez wykonawców. Organizację robót z pewnością ułatwi przygotowanie orientacyjnego harmonogramu.

Planowanie kolejności robót
 (fot. Erega)

Budowę domu wolno rozpocząć pod następującymi warunkami:

 • mamy wydane przez urząd gminy pozwolenie na budowę,
 • zatrudniliśmy kierownika budowy,
 • zgłosiliśmy zamiar rozpoczęcia robót w powiatowym inspektoracie budowlanym.

Przygotowania do budowy można rozpocząć wczesną wiosną, gdy grunt już rozmarznie.

Budowa domu krok po kroku

1. Planowanie budowy domu - Granice działki

Wyznacza je geodeta na podstawie mapy geodezyjnej i planu zagospodarowania przestrzennego. Zakupiona działka powinna mieć już wyznaczone w narożnikach punkty geodezyjne utrwalone palikami drewnianymi lub słupkami betonowymi. Jeśli punkty te zostały zniszczone, należy je powtórnie wyznaczyć na własny koszt.

Już na tym etapie warto porozumieć się z sąsiadami w sprawie planowanego ogrodzenia, aby zapobiec ewentualnym konfliktom w przyszłości. Jeśli zabraknie takich uzgodnień, nowo budowane ogrodzenie powinno być postawione na naszym terenie (bo zgodnie z przepisami, wejście na sąsiednią działkę wymaga zgody jej właściciela). Dlatego lepiej zawsze dojść do porozumienia z sąsiadami i stawiać ogrodzenie na granicy posesji. Wtedy koszty ponosi się wspólnie. Przyjęto, że właścicielem ogrodzenia jest ten, po którego stronie są słupki.

2. Planowanie budowy domu - Granice budynku

Czynność tę wykonuje geodeta – zgodnie z planem dołączonym do pozwolenia na budowę, ale prowizorycznie można zrobić to samemu, oznaczając obszar zajmowany przez dom palikami i taśmą plastikową. Ułatwi to wyznaczenie lokalizacji innych obiektów na placu budowy.

3. Planowanie budowy domu - Energia elektryczna i woda

Pozwolenie na budowę umożliwia podjęcie starań o doprowadzenie do działki wody i energii elektrycznej:

 • Energia elektryczna. Z wnioskiem o zainstalowanie przyłącza energetycznego występuje się do zakładu energetycznego, który w praktyce ma na tę czynność 2 lata. Przyłącze budowlane tzw. prąd budowlany to prowizoryczne doprowadzenie do działki lub grupy działek prądu z najbliższego słupa energetycznego. Prąd taki jest droższy od tego ze zwykłego przyłącza około trzykrotnie. Dodatkowo trzeba będzie wnosić stałą opłatę w wysokości około 50 zł miesięcznie. Poprowadzenie 100 metrów przewodu od słupa do działki kosztuje około 500 zł.

  W przypadku dłuższego przewodu – proporcjonalnie więcej. Warto porozumieć się w takim przypadku z sąsiadami i podzielić z nimi koszt przyłącza. Pamiętać należy jednak, że umowa z zakładem energetycznym jest podpisywana z jednym odbiorcą, który zapłaci za prąd wg wskazań licznika zamieszczonego na ostatnim słupie należącym do ZE. A więc rozliczenie zużytego prądu powinno sie wziąć na siebie i starać się nie popaść z sąsiadem w konflikt przy rozliczeniach. Innym rozwiązaniem jest zakup agregatu prądotwórczego (najlepiej na olej napędowy). Z powodzeniem można za jego pomocą zbudować, a nawet wykończyć cały dom. Koszt takiego urządzania to około 300-500 zł.

  Warto wystąpić także o takie przyłącze, które bez dodatkowych prac wykorzystamy później do zasilania gotowego domu. Wymagania takie spełnia przyłącze kablowe (podziemne) doprowadzone do złącza i licznika umieszczonych w skrzynce w ogrodzeniu. Do licznika podłączana jest rozdzielnica budowlana z gniazdami wtykowymi i zabezpieczeniem przed zwarciem i porażeniem.

 • Woda. Łatwo będzie ją doprowadzić, jeśli w pobliżu działki biegnie sieć wodociągowa: lokalny zakład wodociągowy może zgodzić się na podłączenie prowizoryczne lub takie, które zasili także gotowy dom. Jeśli sieci wodociągowej w pobliżu nie ma, trzeba będzie wybudować studnię lub dowozić wodę beczkowozem. Budowa studni jest uzasadniona zwłaszcza wtedy, gdy będziemy z niej korzystać także w nowym domu.

  Jej lokalizacja musi spełniać warunki określone w przepisach – trzeba zachować odległości: 5 m od granicy działki (choć w porozumieniu z sąsiadem można ją też zlokalizować na granicy posesji) oraz 15 m od zbiornika na nieczystości i śmieci. Dowożenie wody beczkowozem można zaplanować wtedy, gdy w najbliższym czasie przewidziana jest budowa wodociągu, a wykonanie nawet tymczasowego ujęcia jest kosztowne.

4. Planowanie budowy domu - Ogrodzenie działki

Prowizoryczne ogrodzenie z drewnianych palów i siatki – rozwiązanie na czas budowy
 Prowizoryczne ogrodzenie z drewnianych palów i siatki – rozwiązanie na czas budowy domu
(fot. A. Rembisz)

Zgodnie z obowiązującymi przepisami teren budowy musi być zabezpieczony przed osobami postronnymi. Dlatego powinno się postawić wokół niego prowizoryczne ogrodzenie albo zdecydować się na budowę trwałego płotu.

Na bardzo dużych działkach nie trzeba grodzić całej powierzchni – wystarczy wydzielić z niej obszar wystarczający do wygodnego prowadzenia robót.

Wykonanie stałego ogrodzenia od strony frontowej lepiej zostawić na koniec budowy, żeby nie utrudniać dostaw materiałów i manewrowanie sprzętem: lepsze będzie prowizoryczne, łatwo rozbieralne ogrodzeniez szeroką bramą. Może to być płot z palików i desek lub siatka ogrodzeniowa zamontowana na zabetonowanych słupkach metalowych.

5. Planowanie budowy domu - Wyrównywanie terenu

Po działce łatwiej będzie się poruszać, jeśli wyrównamy jej powierzchnię. Zanim to zostanie zrobione z obszaru, gdzie będą prowadzone prace ziemne, należy usunąć warstwy darni i żyznej gleby (humus) i złożyć je w pryzmie z dala od zarysu domu. Jeżeli ziemi z wykopów będzie dużo, warto rozważyć sposób zagospodarowania jej na działce – na przykład wykorzystać ją do zasypania nierówności terenu lub uformowania wzniesień w przyszłym ogrodzie. Jeśli na działce nie ma miejsca na składowanie ziemi, trzeba ją wywieźć, co zwykle nie jest trudne, bo często inwestorzy poszukują ziemi roślinnej czy gruntu z wykopów.

Podczas robót ziemnych warto sprawdzić nośność gruntu – zwłaszcza gdy jest on w stanie silnie nawodnionym (po wiosennych roztopach). Przybliżoną nośność okreś­lić można, wjeżdżając samochodem osobowym na teren, z którego zdjęto ziemię roślinną. Jeśli koła samochodu zostawią głębokie koleiny, wjazd ciężkiego sprzętu na budowę będzie utrudniony i trzeba będzie utwardzić teren.

Fundamenty przykrywa się specjalną papą lub folią izolacyjną
Fundamenty przykrywa się specjalną papą lub folią izolacyjną zabezpieczającą przed wilgocią; jest to tzw. izolacja pozioma (fot. A. Murdza)

Dokładne określenie nośności gruntu wymaga przeprowadzenia badań geotechnicznych. Są one wskazane zwłaszcza na gruntach gliniastych, o wysokim poziomie wód gruntowych, a także na terenach rekultywowanych. Na ich podstawie będziemy wiedzieli, jak zorganizować prace fundamentowe.

6. Planowanie budowy domu - Miejsce na składowanie materiałów

Na placu budowy nie trzeba gromadzić wszystkich materiałów jednocześnie: najlepiej dowozić je stopniowo, by nie zajmowały zbyt dużo miejsca na działce.

 • Składzik. Na terenie budowy powinien stanąć prowizoryczny składzik na narzędzia i niektóre materiały. Najlepiej wykonać go z desek, które później będzie można wykorzystać do deskowań oraz pokrycia dachu.
 • Materiały sypkie. Piasek i żwir składuje się na oczyszczonym z roślinności podłożu, blisko betoniarki.
 • Cegły, bloczki i pustaki. Przywozi się najczęściej na paletach i rozładowuje dźwigiem samochodowym. Na małych działkach materiały te najlepiej układać wzdłuż ogrodzenia, aby nie trzeba było wjeżdżać wielkim samochodem na teren budowy.

Kiedy dom będzie już przykryty dachem, część cenniejszych materiałów, takich jak okna, drzwi i elementy instalacji, można magazynować wewnątrz.

Jeśli działka jest mała, konieczne może się okazać czasowe składowanie materiałów na obcym terenie. Trzeba wtedy uzyskać zgodę (najlepiej na piśmie) na czasowe użyczenie terenu: na składowanie na ulicy – od gminy, na działce sąsiada – od jej właściciela.

7. Planowanie budowy domu - Toaleta i śmietnik

Na każdej budowie musi być toaleta dla pracowników. Najwygodniej wypożyczyć toaletę przenośnią. Usługa obejmuje dostawę, ustawienie i przygotowanie do eksploatacji toalety oraz regularny serwis (opróżnienie zbiornika i mycie kabiny). Według stałej stawki dobowej kosztuje to około 10 zł. Na budowie trzeba też wyznaczyć miejsce do składowania śmieci. Czasami lokalne przepisy wymagają zawarcia umowy z profesjonalną firmą wywozową i coraz częściej nakazują też ich segregowanie.

8. Planowanie budowy domu - Zaplecze socjalne

Jeśli robotnicy nie opuszczają po pracy placu budowy, powinno się zapewnić im zaplecze socjalne. Dobrym rozwiązaniem będzie wynajęcie barakowozu lub kontenera (koszt 600–1200 zł miesięcznie).

9. Planowanie budowy domu - Drzewa na działce

Z dniem 1 stycznia 2017 roku zniesiony zostaje wymóg uzyskania zezwolenia na usunięcie krzewów o powierzchni do 25 m2. Dotychczas obowiązująca ustawa wprowadzała zwolnienie z wymogu uzyskania takiego zezwolenia wyłącznie dla krzewów w wieku do lat 10. Szacowanie wieku krzewów przysparzało licznych problemów i zastąpienie go obliczaniem ich powierzchni wydaje się być bardziej praktycznym rozwiązaniem. Więcej informacji na ten temat: Rewolucyjna nowelizacja ustawy o ochronie przyrody

Czytaj także: Planowanie kolejności robót - ruszamy z budową
Czytaj także: Planowanie kolejności robót - wykańczamy dom

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2017-07-04

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Agregat za 300? Owszem są takie ale więcej pracy PRZY TYM urządzeniu, niż pracy TYM urządzeniem. W tej kwestii trzeba podważyć kompetencje Pana Cezarego Jankowskiego. Taka informacja jest nierzetelna, wypadało by teraz sprawdzić teraz cały artykuł czy nie ma podobnych kwiatków.

Gość Szymon

02 Sty 2014, 09:05

Ktoś upadł na głowę pisząc ten artykuł ? Cena agregatu diesel - 200 - 300 zł. Nawet jeśli ktoś już się skusi na agregat to lepiej pomyśleć o wykorzystaniu go potem do zasilania awaryjnego.

Gość Bosik

28 Wrz 2010, 16:02

Ja mam ogrodzenie z siatki i jestem na prawdę bardzo zadowolony. Przetrwały jużnie jedną zimę. Są godne polecenia.

Gość tony

22 Paź 2009, 11:30

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dom pod pomarańczą - wyjątkowa NOWOŚĆ w ARCHON+
Dom pod pomarańczą - wyjątkowa NOWOŚĆ w ARCHON+ "Dom pod pomarańczą" to jedna z nowości w ofercie ARCHON+, zaprojektowana wspólnie z Fanami na Facebooku, w ramach kolejnej edycji zabawy ...
Skorzystaj z promocji w Archon+
Skorzystaj z promocji w Archon+ Właśnie teraz jest najlepszy moment, by zacząć realizować marzenia o własnym domu! Do 23 października 2017r., do godz: 8:00  w ARCHON+ ...
Promocja na powitanie jesieni w ARCHON+!
Promocja na powitanie jesieni w ARCHON+! Przypominamy, że w Biurze Projektów ARCHON+ trwa PROMOCJA NA POWITANIE JESIENI. Tylko do 2 października 2017 r., do godz. 8:00 można kupić ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze