Kto i w jakich sytuacjach ma prawo pierwokupu działki?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Kto i w jakich sytuacjach ma prawo pierwokupu działki?

Odpowiedź eksperta: Prawo pierwokupu może wynikać z ustawy lub umowy. Umowne prawo pierwokupu powinno być ujawnione w księdze wieczystej, jakkolwiek nawet ujawnienie tego prawa nie powoduje niemożności sprzedaży nieruchomości innej osobie.

aktualizacja: 2018-11-09 11:12:16

Jeżeli nie ma innych zastrzeżeń może być wykonane przez miesiąc od zawiadomienia o zamiarze sprzedaży nieruchomości. Złożenie przez uprawnionego oświadczenia o zamiarze skorzystania z tego prawa, zobowiązuje zbywcę do zawarcia umowy na takich samych warunkach, jak z potencjalnym kupcem.

 

Ustawowe prawo pierwokupu – m.in. nieruchomości rolnej – przysługuje pod pewnymi warunkami Agencji Nieruchomości Rolnych, współwłaścicielom, dzierżawcy nieruchomości rolnej.

 

Prawo pierwokupu nieruchomości przysługuje też w pewnych wypadkach Gminie, co do:

  1. nieruchomości niezabudowanych, nabytych uprzednio od Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego;
  2. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości;
  3. własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków;
  4. własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, położonej na obszarze przeznaczonym w planie miejscowym na cele publiczne (lub nieruchomości, dla której została wydana decyzja o lokalizacji celu publicznego).

Ważne jest też zróżnicowanie skutków sprzedaży bezwarunkowej. Jeżeli prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego, współwłaścicielowi albo dzierżawcy, sprzedaż dokonana bezwarunkowo jest nieważna.

 

Redakcja BD
fot. przemysław1 (forum.budujemydom.pl)

Zdaniem naszych Czytelników

15 Mar 2018, 16:19

Właściciel ma prawo do dysponowania swoją nieruchomością - jest ono powszechne. Wyjątek -  kiedy kupował/nabywał/otrzymał działkę z prawem pierwokupu dla określonej instytucji, osoby, itp.   Stosunek pokrewieństwa nic nie narzuca - a z rodziną najlepiej wychodzi ...

Z tego co wiem, wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa między Sprzedającym a Kupującym i stanu rodziny Sprzedającego. Tu raczej potrzeba radcy prawnego lub osoby, która spotkała się z dokładnie identyczną sytuacją.   W poszukiwaniu radcy - możliwe, że pomocna ...

Gość iwon342@wp.pl

15 Mar 2018, 15:04

Witam, działka (po dziadkach) została podzielona na dwóch braci,(teraz są tam dwa oddzielne zabudowania), właścicielami tych działek zostali synowie tych braci. (obaj nie żyją) a jeden z właścicieli chce sprzedać swoją działkę z zabudowaniami czy ten drugi ma prawo pierwokupu ...

15 Mar 2018, 14:04

Ale tylko w przypadku kiedy jest nieślubną żoną męża swojego ojca.

Gość Sabina

15 Mar 2018, 13:53

Czy córka ma pierwokupu nieruchomości ?

Gość Tomek

07 Jan 2010, 12:07

Sąsiad jest takim samym kupującym jak każdy inny i odległość zamieszkania nie ma tu racji bytu.

Gość Halina

06 Jan 2010, 21:51

czy sasiad graniczacy z dzialka ma prawo pierwokupu

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!