Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

Jak skutecznie odwodnić działkę budowlaną?

Jak skutecznie odwodnić działkę budowlaną?

Odpowiedź eksperta: Jeżeli działka położona jest na gruntach przepuszczalnych (od piasków gruboziarnistych po gliny piaszczyste), to możemy wykonać drenaż opaskowy budynku za pomocą rur drenarskich PVC-U o średnicy min. 100 mm z filtrem jednowarstwowym.

Warstwa tłucznia np. 8–16 mm wokół przewodu powinna wynosić min. 10–15 cm. Gdy mamy do czynienia z gruntami słaboprzepuszczalnymi (gliny, iły) powinniśmy stosować filtr dwuwarstwowy. Wokół przewodu należy ułożyć 15–20 cm warstwę tłucznia.

Do ochrony rur przed kolmatacją (zamuleniem) możemy stosować rury z filtrem PP lub geowłókniny. Aby zapewnić odpowiednią skuteczność odwadniania, grunt wokół rury drenarskiej musi mieć ok. 10-krotnie wyższą przepuszczalność. Oprócz prawidłowego wykonania warstw filtracyjnych musimy zachować odpowiednią odległość przewodów drenarskich od budynku oraz rozstaw między nimi. Minimalna odległość ochronna wody od posadzek powinna wynosić w gruntach przepuszczalnych min. 0,5 m, natomiast w gruntach nieprzepuszczalnych 1,0 m.

Równie ważne jak odwodnienie gruntu, jest zagospodarowanie wód deszczowych. Wody te, zebrane z dachów budynków i powierzchni działki, mogą być odprowadzane przez rynny, rury spustowe oraz przewody kanalizacyjne do studzienki z osadnikiem, a następnie do skrzynek rozsączających. Skrzynka rozsączająca ma około 3-krotnie wyższą pojemność netto niż rów odwadniający z tłuczniem: jedna skrzynka zastępuje ok. 1200 kg tłucznia lub też ok. 32 m rury drenarskiej PVC-U o średnicy 100 mm.

Karol Marzejon
konsultant ds. technicznych w firmie Pipelife Polska
fot. Pipelife
aktualizacja: 2011-06-22

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dom pod pomarańczą - wyjątkowa NOWOŚĆ w ARCHON+
Dom pod pomarańczą - wyjątkowa NOWOŚĆ w ARCHON+ "Dom pod pomarańczą" to jedna z nowości w ofercie ARCHON+, zaprojektowana wspólnie z Fanami na Facebooku, w ramach kolejnej edycji zabawy ...
Skorzystaj z promocji w Archon+
Skorzystaj z promocji w Archon+ Właśnie teraz jest najlepszy moment, by zacząć realizować marzenia o własnym domu! Do 23 października 2017r., do godz: 8:00  w ARCHON+ ...
Promocja na powitanie jesieni w  ARCHON+!
Promocja na powitanie jesieni w ARCHON+! Przypominamy, że w Biurze Projektów ARCHON+ trwa PROMOCJA NA POWITANIE JESIENI. Tylko do 2 października 2017 r., do godz. 8:00 można kupić ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze