Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Porady ekspertów

Z jakich materiałów wykonuje się ściany elewacyjne?

Odpowiedź eksperta: Do budowy gotowych ścian elewacyjnych, stanowiących warstwę zewnętrzną muru trójwarstwowego wykorzystuje się elementy ceramiczne, wapienno-piaskowe lub betonowe o gr. do 12 cm.

Z jakich materiałów wykonuje się ściany elewacyjne?

Wyroby ceramiczne to głównie cegły klinkierowe charakteryzujące się niską nasiąkliwością (z reguły poniżej 5%), wysoką mrozoodpornością i dużą wytrzymałością mechaniczną. Oprócz znormalizowanych cegieł o wymiarach 250x120x65 mm produkowane są również połówkowe kształtki elewacyjne o wymiarach 250x60x65 mm, co pozwala na istotne zmniejszenie kosztów materiałowych. Jako uzupełnienie podstawowego asortymentu cegieł elewacyjnych produkowane są różnorodne kształtki służące do ozdobnego wykańczania narożników, obramowania okien, budowy dekoracyjnych słupków. 

Kolejny materiałem są wyroby silikatowe (wapienno-piaskowe). Są tanim materiałem zalecanym do stosowania na elewacje domów budowanych w rejonach o małym zanieczyszczeniu powietrza. Cegły wapienno-piaskowe w naturalnym białym kolorze lub barwione w masie, produkowane są z jedno- lub dwustronnie fakturowaną powierzchnią metodą łupania lub młotkowania.

Cegły łupane o wymiarach 250x110x65 mm lub 240x110x65 mm (z dwiema płaszczyznami łupanymi) powstają w wyniku przełamania na prasie standardowej cegły silikatowej. Uzyskana faktura jest dość przypadkowa, ale wymurowana z nich elewacja uzyskuje wygląd zbliżony do naturalnego kamienia. Cegły młotkowane mają natomiast bardziej uwypukloną, lekko zaokrągloną fakturę powierzchni, szczególnie ładnie wyglądającą w murze z zagłębionymi spoinami. Produkowane są także cegły połówkowe (250x60x65 mm) pozwalające na postawienie najtańszej elewacji. Wyroby silikatowe wykazują dość wysoką nasiąkliwość (ponad 15%) i szybko ulegają zabrudzeniu. Dlatego takie elewacje należy dodatkowo pokryć hydrofobizującymi impregnatami silikatowymi na bazie szkła wodnego.

Można je również malować farbami silikonowymi lub silikatowymi, co jest istotną zaletą, gdy zajdzie potrzeba odnowienia lub zmiany wyglądu domu. Ścianki elewacyjne można wykonać również z wyrobów betonowych – różnorodnych bloczków i pustaków produkowanych ze zwykłych lub barwionych w masie mieszanek betonowych z udziałem kruszyw o frakcjonowanej granulacji. Wyroby te mogą mieć gładką lub ukształtowaną w formie powierzchnię licową, albo powstającą w wyniku przełamania większego elementu.

Używany do ich produkcji beton klasy co najmniej B20 zapewnia wysoką wytrzymałość tych elementów, a dodatek środków uszczelniających zmniejsza nasiąkliwość elewacji. Elementy betonowe mogą być pełne lub w formie pustaków przystosowanych do zalewania betonem, a także układania w nich zbrojenia. Pustaki wykorzystuje się najczęściej do wykonywania dolnych partii elewacji narażonych na uszkodzenia mechaniczne.

Redakcja BD
fot. Lilianna Jampolska

 

aktualizacja: 2017-09-08

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują!
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują! Rywalizacja o miano najlepszej elewacji zrealizowanej w 2017 roku nabiera rozpędu. Swoich reprezentantów w konkursie mają już m.in. Białystok, ...
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko Elewacje wykonywane "na gładko" zyskują coraz większą popularność. Wyglądają nowocześnie, a równocześnie są trwałe i praktyczne ...
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR Weber wzbogaca portfolio produktów o nowe systemowe rozwiązanie umożliwiające wykonanie elewacji do złudzenia przypominającej tą z drewna. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze