Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Elewacja wykonana z przekory

Mieliśmy kłopot z dobraniem materiałów elewacyjnych w hipermarketach i składach budowlanych. Na przykład kupiliśmy farbę elewacyjną w beżowym kolorze, ale na ścianie kolor okazał się śliwkowy - mówią Edyta i Jarosław, Czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry domu: wymiary 23 × 11 m; ściany dwuwarstwowe – pustak ceramiczny i termoizolacja ze styropianu (15 cm).

Parametry elewacji: tynk mineralny pomalowany farbą fasadową; boniowanie na szczycie elewacji; okładzina z płyt łupka na fragmentach ścian; podbitka z drewna modrzewiowego; cokół wykończony tynkiem mozaikowym.

Decyzja: na początku planowaliśmy tynk mineralny na ścianach, a naturalny kamień na podmurówce. Jednak podczas profilowania terenu wokół domu, podmurówka została obsypana ziemią. Wtedy zaplanowaliśmy okładzinę z kamienia na fragmentach elewacji. Wyczytaliśmy, że tynki mineralne są mocne, szybkie w naprawie i najtańsze. Stąd taka decyzja. Większość domów w okolicy ma białe lub żółte tynki i czerwone dachy, a my, trochę z przekory, chcieliśmy uciec od takiego kanonu.

Fragmenty ścian wykończono okładziną z płyt łupka Fugi są ciemne, by nie odwracać uwagi od urody kamienia
Fragmenty ścian wykończono okładziną z płyt łupka Fugi są ciemne, by nie odwracać uwagi od urody kamienia

Porady i przestrogi:

 • Mieliśmy kłopot z dobraniem materiałów elewacyjnych w hipermarketach i składach budowlanych. Na przykład kupiliśmy farbę elewacyjną w beżowym kolorze, ale na ścianie kolor okazał się śliwkowy. Próbowaliśmy też kilka klejów do przyklejenia płyt z łupka, ale – niestety – płyty odpadały ze ściany. Za pośrednictwem sąsiada, dotarliśmy do niedużej firmy, wytwarzającej chemię budowlaną. Prywatny producent miał spore doświadczenie w tej dziedzinie, ponieważ przez lata pracował w dużej fabryce. Pomógł nam dobrać farbę elewacyjną oraz klej do okładziny z kamienia.

 • Na nasze zamówienie sporządził kilka próbek farb fasadowych w wybranym przez nas odcieniu "kawa z mlekiem", wlał je do małych słoiczków i testowaliśmy je na budynku. Sprawdzaliśmy, jak wyglądają na słońcu i w cieniu. Dopiero po kilku wizytach u producenta trafiliśmy w idealny kolor! Barwę ścian z szarego na kawowy zmieniliśmy po przeniesieniu elementów kamiennych z podmurówki na ściany. Kolorystyka łupka nie pasowała do szarości.

 • Od naszego "chemika" kupiliśmy też klej do płyt kamiennych. Od razu wiedział, jaki będzie odpowiedni, bo daliśmy mu do obejrzenia płytę łupka. Oprócz tego, chcieliśmy wiedzieć, czy kamień należy zaimpregnować. Po potraktowaniu płyty kilkoma specyfikami, okazało się, że niepotrzebne jest zabezpieczenie jej impregnatami. Zastosowaliśmy ciemne fugi, bo zależało nam na podkreśleniu urody kamienia. Liczył się efekt kamienia, a nie fugi.

 • Nie mieliśmy żadnego problemu z montażem oświetlenia i gniazd elektrycznych w "miękkiej" elewacji (grubość styropianu 15 cm). Świetnie sprawdzają się zewnętrze parapety z granitu. Polecamy!

Koszty: grunt oraz gotowa zaprawa tynkarska – 1400 zł, robocizna z ociepleniem 20 zł/m2; farba fasadowa 2000 zł; płyty kamienne (15 m2) – 4000 zł; robocizna 80 zł/m2; drewno modrzewiowe – 1000 zł.

Elewacje pokryto tynkiem mineralnym i pomalowano farbą fasadową w kolorze kawa z mlekiem
Elewacje pokryto tynkiem mineralnym i pomalowano farbą fasadową w kolorze kawa z mlekiem
Ściany ozdobiono boniami. Obramowania okien (z profili styropianowych) pomalowano na czekoladowy kolor
Ściany ozdobiono boniami. Obramowania okien (z profili styropianowych) pomalowano na czekoladowy kolor


Polecamy również artykuł o drewutni, jaką na swojej posesji mają Edyta i Jarosław: Drewutnia w altanie to świetny pomysł!

Polecamy inne reportaże z budowy tego domu

Dom na indywidualne zamówienie

Jeśli kupi się działkę w okolicy z dobrą komunikacją, dojazdy do pracy i szkoły nie muszą dawać się we znaki. Można wtedy pełniej cieszyć się z nowego podmiejskiego domu. Tak jak Edyta i Jarosław.

Drewutnia w altanie to świetny pomysł!

Zasłonięcie dwóch newralgicznych boków altany to był świetny pomysł! Drewutnia w altanie wygląda estetycznie i na dodatek jest funkcjonalna w różnoraki sposób - mówią Edyta i Jarosław, czytelnicy Budujemy Dom.

Jak stworzyć wygodną kotłownię?

Od razu przygotowaliśmy kotłownię do tego rodzaju kotła, a obok pomieszczenie na groszek (6,7 m2). Kotłownia ma 12 m2, z wygodnym dostępem do kotła, kanał dostarczający powietrze z zewnątrz, wentylację grawitacyjną, itd. - mówią Edyta i Jarek, Czytelnicy Budujemy Dom.

Zwolniłem trzech fachowców od kostki brukowej

Pierwszego poleconego fachowca szybko odesłałem, widząc, że nie radzi sobie z kładzeniem kostki granitowej. Brukarze z dwóch kolejnych sprowadzonych ekip, widząc moją podbudowę, kpiąco stwierdzali, że niepotrzebnie wydałem tyle pieniędzy. Dopiero czwarty okazał się prawdziwym brukarzem...

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-11-16

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Nawet jak mają, to już śpi... a jak śpi, to nie zawija ...

daggulka

18 Gru 2012, 21:18

Cytat a nie wiem w sumie czy mają świstaka .... nie napisali Nawet jak mają, to już śpi...

retrofood

18 Gru 2012, 21:14

Cytat tak, a świstak zawija.... a nie wiem w sumie czy mają świstaka .... nie napisali

daggulka

18 Gru 2012, 21:08

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują!
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują! Rywalizacja o miano najlepszej elewacji zrealizowanej w 2017 roku nabiera rozpędu. Swoich reprezentantów w konkursie mają już m.in. Białystok, ...
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko Elewacje wykonywane "na gładko" zyskują coraz większą popularność. Wyglądają nowocześnie, a równocześnie są trwałe i praktyczne ...
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR Weber wzbogaca portfolio produktów o nowe systemowe rozwiązanie umożliwiające wykonanie elewacji do złudzenia przypominającej tą z drewna. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze