Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Elewacja urozmaicona drewnem, kamieniem i tynkiem silikonowym

Wszyscy wykonawcy wiedzą, ile liczyć za układanie kamienia, ale nie wszyscy potrafią to dobrze robić! - mówią Basia i Paweł, Członkowie Klubu Budujących Dom.

Parametry domu: wymiary 22,34 × 9,84 m, garaż 5,2 × 7,0 m; ściany dwuwarstwowe z pustaków ceramicznych i styropianu (15 cm).

Parametry elewacji: tynk silikonowy; oblicówka z kostek granitu i z drewna meranti; cokół z kostek granitu i otynkowany Marmolitem.

Decyzja: wykończenie elewacji zaproponował architekt domu. Od razu zaakceptowaliśmy materiały (kamień, drewno i tynk), ponieważ są naturalne i w szlachetny sposób dekorują ściany. Zwiększyliśmy jednak ilość drewna. Samodzielnie wybraliśmy rodzaj i kolor drewna oraz tynku. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze wszystkich czterech elewacji. Są urozmaicone, ale nie nazbyt przesadnie.

Oblicówkę z drewna meranti ułożono w poziomie, metodą na wpust i pióro Tynk silikonowy ma jasny, neutralny kolor
Oblicówkę z drewna meranti ułożono w poziomie, metodą na wpust i pióro Tynk silikonowy ma jasny, neutralny kolor
Tylna elewacja jest urozmaicona drewnem, kamieniem i tynkiem silikonowym. Brązowy pas na cokole to marmolit Z drewna meranti wykonano też okiennice i podbitkę dachu
Tylna elewacja jest urozmaicona drewnem, kamieniem i tynkiem silikonowym. Brązowy pas na cokole to marmolit Z drewna meranti wykonano też okiennice i podbitkę dachu

Porady i przestrogi:

 • Uczulamy na trudności w znalezieniu fachowych i pracujących za rozsądne wynagrodzenie kamieniarzy. Pierwsza ekipa nie poradziła sobie z układaniem nieregularnych kostek z granitu. Trudność sprawiało jej ich dopasowywanie. Na szczęście, chcąc sprawdzić umiejętności, skierowaliśmy ją najpierw do budowy ogrodzenia. Szybko się pożegnaliśmy! Wszyscy wykonawcy wiedzą, ile liczyć za układanie kamienia, ale nie wszyscy potrafią to dobrze robić! Sprawdziła się dopiero ekipa z polecenia.

 • Granit (40 t) sprowadziliśmy wprost z kamieniołomu ze Strzegomia. Było taniej, mimo odległości 400 km. Architekt zarekomendował granit szary albo szary ze złotymi przebarwieniami. Wybraliśmy ten drugi. Układaliśmy go na zaprawę cementową. Niestety, wieniec nad oblicówką z granitu fachowcy wykonali z zaprawy z dodatkiem wapna i powstały zacieki (nieduże). Trzeba pilnować wszelkich szczegółów!

 • Wybraliśmy drewno egzotyczne, ponieważ jest trwalsze niż krajowe. Kupiliśmy je w znanej firmie, łącznie z listwami na rusztowanie, ale nie skorzystaliśmy z wykonawców przez nią rekomendowanych. Byli dwa razy drożsi niż pozostali. Drewno zabejcowaliśmy przed i po położeniu. Zależy nam na utrzymaniu wrażenia nowych i zadbanych elewacji. W tym roku, po dwóch latach użytkowania, zaimpregnujemy je ponownie, bo wypłowiało.

 • Zastosowaliśmy wysokiej jakości tynki silikonowe, by elewacja w jasnym kolorze była trwała i odporna na zabrudzenia, a jeśli się zakurzy – myła się samoczynnie podczas deszczu. I jak dotąd się sprawdza. Na fragmencie cokołu, nie wymurowanym z granitu, zastosowaliśmy trwalszy grunt i marmolit w jasnobrązowym kolorze. To też był dobry krok, chroniący przed wilgocią.
Elewację frontową dekorują: oblicówka z granitu, drewna egzotycznego, katedralne okno oraz pas tynku silikonowego
Elewację frontową dekorują: oblicówka z granitu, drewna egzotycznego, katedralne okno oraz pas tynku silikonowego

Koszty: granit 15 000 zł, robocizna 120 zł/m2; oblicówka z drewna 120 zł/m2, położenie 50% ceny drewna; okiennice meranti na zamówienie – 2500 zł/okno; tynk silikonowy i grunt 6000 zł; ułożenie styropianu, siatki, zaprawy klejowej i tynku – 40 zł/m2; marmolit na cokole 1000 zł.

Polecamy reportaż z budowy domu Basi i Pawła: Dom na skarpie z sutereną

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-07-23

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują!
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują! Rywalizacja o miano najlepszej elewacji zrealizowanej w 2017 roku nabiera rozpędu. Swoich reprezentantów w konkursie mają już m.in. Białystok, ...
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko Elewacje wykonywane "na gładko" zyskują coraz większą popularność. Wyglądają nowocześnie, a równocześnie są trwałe i praktyczne ...
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR Weber wzbogaca portfolio produktów o nowe systemowe rozwiązanie umożliwiające wykonanie elewacji do złudzenia przypominającej tą z drewna. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze