Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Tynk akrylowy pokryty zielonym nalotem, pojawiły się też pęknięcia

Tynk akrylowy spełnia nasze oczekiwania pod względem estetycznym. Pod względem użytkowym też nas nie zawiódł – przez 7 lat trochę się przykurzył i tylko od strony północnej pokrył się zielonym nalotem. Małe pęknięcia pojawiły się przy niektórych oknach... - mówi Basia, Członkini Klubu Budujących Dom, która elewację układała w 2009 r.

Tynk akrylowy pokryty zielonym nalotem, pojawiły się też pęknięcia

Dom: dwukondygnacyjny, o pow. 170 m2. Ściany dwuwarstwowe, z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu (z grafitem) o gr. 15 cm.

Elewacje: tynk akrylowy, faktura "kamyczek" 1,5 mm; cokół wykończony marmolitem; parapety ze stali powlekanej PVC.

Decyzja: architektka zaplanowała na fragmentach ścian okładzinę z drewna lub kompozytu. Nie zastosowaliśmy drewna w obawie przed wichrowaniem się i płowieniem desek oraz koniecznością ich konserwowania, a nie wymagające konserwacji deski kompozytowe w 2009 r. były bardzo drogie. Ostatecznie przykryliśmy elewacje tynkiem akrylowym. Stwierdziliśmy, że dom zyskuje dostatecznie ciekawy wygląd dzięki wielkim oknom i niestandardowej nowoczesnej bryle, więc wystarczą ładnie otynkowane elewacje oraz stalowe i szklane wykończenia nad głównym wejściem i na tarasie.

Cały budynek wykończono tynkiem akrylowym, choć na elewacji frontowej planowano jeszcze ułożenie oblicówki z drewna lub kompozytu.
Cały budynek wykończono tynkiem akrylowym, choć na elewacji frontowej planowano jeszcze ułożenie oblicówki z drewna lub kompozytu.

Tynk akrylowy na elewacji - rady i przestrogi:

 • Bez oblicówki z drewna lub kompozytu koszt elewacji był sporo tańszy, więc postanowiliśmy przeznaczyć część zaoszczędzonych pieniędzy na lepsze ocieplenie. Zamiast zwykłego styropianu o gr. 12 cm, kupiliśmy ten z grafitem o gr. 15 cm. Ze względu na wysokość ścian w szczycie, sięgającą ponad 7 m, mąż poprosił murarzy o zastosowanie odpowiedniej ilości kołków i, co ważne, o nieużywanie podczas wiercenia otworów tzw. udaru. Chciał uniknąć ewentualnego pękania ceramicznych pustaków. Układanie ocieplenia trwało 2 tygodnie.

  Tynk akrylowy spełnia nasze oczekiwania pod względem estetycznym – dobrze wygląda jego drobnoziarnista faktura "kamyczek" i kolor, pasujący do dachu w kolorze grafitowym. Pod względem użytkowym też nas nie zawiódł – przez 7 lat trochę się przykurzył i tylko od strony północnej pokrył się zielonym nalotem. Małe pęknięcia pojawiły się przy niektórych oknach, tam gdzie robotnicy, zamiast dopasować jedną płytę styropianu do narożnika okna, przykleili w tym miejscu dwie płyty "na styk".

 • Mąż samodzielnie wykończył podmurówkę marmolitem. Zrobił to bez problemu, według instrukcji producenta.
Dodatkowymi ozdobami fasady są elementy ze szkła i stali nierdzewnej.
Dodatkowymi ozdobami fasady są elementy ze szkła i stali nierdzewnej.

Tynk akrylowy na elewacji - koszty:

 • tynk z ułożeniem termoizolacji 30 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

a może chodzi o to że tynk akrylowy nie pozwala swobodnie wyparować wilgoci z warstwy ocieplenia (północ) - co sądzicie o szczelinie wentylacyjnej między warstwą ocieplenia z ścianą?

Gość zenek

27 Gru 2016, 22:24

Szorstki tynk na ścianie północnej to właściwie pewne ze sa pokryje glonami za 5 lat. Obserwuje to na wielu budynkach, które przez to wyglądają jakby miały 20 lat a maja 5 dopiero. Tu jest tego niewiele ale bloki mieszkaniowe potrafia być porośnięte do 5 pietra.

Gość marg

17 Mar 2016, 12:37

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują!
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują! Rywalizacja o miano najlepszej elewacji zrealizowanej w 2017 roku nabiera rozpędu. Swoich reprezentantów w konkursie mają już m.in. Białystok, ...
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko Elewacje wykonywane "na gładko" zyskują coraz większą popularność. Wyglądają nowocześnie, a równocześnie są trwałe i praktyczne ...
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR Weber wzbogaca portfolio produktów o nowe systemowe rozwiązanie umożliwiające wykonanie elewacji do złudzenia przypominającej tą z drewna. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze