Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Porady ekspertów

Na co należy zwrócić uwagę przy układaniu płaskich dachówek?

Odpowiedź eksperta: Płaskie dachówki zakładkowe wciąż zyskują na popularności wśród inwestorów, przede wszystkim dzięki swojemu nowoczesnemu kształtowi i innowacyjnym rozwiązaniom ułatwiającym ich układanie.

Na co należy zwrócić uwagę przy układaniu płaskich dachówek?

Jednak warto pamiętać, że przy braku fal i krzywizn, na płaskim dachu każdy błąd widać będzie jak na dłoni. Jest to jeden z powodów, dlaczego dokładność wykonania więźby dachowej jest tak istotna. Ryzyko powstawania nierówności zniwelujemy stosując do wykonania konstrukcji drewnianej wysokiej jakości łaty i kontrłaty. Z tych samych powodów ważne jest, aby jeszcze przed przystąpieniem do montażu płaskich dachówek zawczasu wykluczyć możliwość pojawienia się niedoskonałości na każdym etapie ich instalacji. 

Jednym z podstawowych działań powinno być dokładne rozmierzenie połaci dachowej. Jest to zalecenie uniwersalne, które dotyczy montażu każdego rodzaju dachówek i bez wątpienia jest to jedna z pierwszych czynności jaką dekarz powinien wykonać przed przystąpieniem do ich układania. Kolejnym krokiem jest dokładne sprawdzenie wymiarów krycia dostarczonej partii, co wraz ze wspomnianym rozmierzeniem dachu zagwarantuje, że wszystkie rzędy dachówek zostaną ułożone właściwie, a liczba koniecznych docinek zostanie zminimalizowana.

Czasem, z różnych względów, może się zdarzyć, że będziemy mieć problem z wpasowaniem pojedynczej dachówki w wybranym przez nas miejscu. W takim przypadku należy ją podmienić na inną, a tę spróbować wykorzystać w innym rzędzie. Gdyby jednak w trakcie układania wystąpił problem, choćby ze wspomnianą konstrukcją drewnianą i dachówka nie chciała się dobrze ułożyć na łacie, często wystarczy ją lekko podszlifować we właściwym miejscu jej spodniej strony.

Konrad Zalewski
Menedżer Produktu ds. Pokryć Dachowych
w firmie Wienerberger
fot. Wienerberger

aktualizacja: 2017-06-12

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują!
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują! Rywalizacja o miano najlepszej elewacji zrealizowanej w 2017 roku nabiera rozpędu. Swoich reprezentantów w konkursie mają już m.in. Białystok, ...
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko Elewacje wykonywane "na gładko" zyskują coraz większą popularność. Wyglądają nowocześnie, a równocześnie są trwałe i praktyczne ...
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR Weber wzbogaca portfolio produktów o nowe systemowe rozwiązanie umożliwiające wykonanie elewacji do złudzenia przypominającej tą z drewna. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze