Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Jesteśmy zadowoleni z elewacji, ale pojawiły się zielone wykwity

Do lata 2017 r. elewacje wyglądały idealnie. Farba nigdzie się nie łuszczyła i nie miała żadnego widocznego nalotu, nawet w okresie intensywnego pylenia brzóz i sosen. Ostatnie lato, jesień i zima były jednak deszczowe, więc na północnej ścianie pojawiły się zielone wykwity - mówi Martyna, Członkini Klubu Budujących Dom, która elewację układała w 2014 r.

Jesteśmy zadowoleni z elewacji, ale pojawiły się zielone wykwity

Dom: dwukondygnacyjny, pow. 176,40 m2. Ściany - dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 24 cm i styropianu o gr. 18 cm i 23 cm (na piętrze).

Elewacja z tynku w dwóch kolorach, poprzecinana pionowymi boniami

Elewacje:

 • Tynk - mineralny o fakturze baranka 1,5 mm, pomalowany farbą fasadową; pod nimi zaprawa klejowa na siatce. 
 • Obróbka stropodachu i parapety - z płaskiej blachy. 
 • Cokół - wykończony tynkiem mozaikowym. 
 • Rynny i rury spustowe - z PVC. 
 • Oświetlenie - lampy LED.

Decyzja: architekt, który zaprojektował cały dom, przewidział dwie wersje wykończenia ścian zewnętrznych. Jedna obejmowała położenie tynków i okładziny z kompozytu w kształcie dużych kasetonów. Druga - samego tynku w dwóch kolorach, poprzecinanego pionowymi boniami. Kosztorys wykonania poszczególnych wariantów rozstrzygnął sprawę - przyjęliśmy do realizacji drugi, pierwszy był kilkakrotnie droższy. Nie wydawało się nam, żeby kasetonowa okładzina była super i warta tylu pieniędzy. Elewacja bez niej jest także interesująca.

Bardzo spodobała nam się zaproponowana elegancka jasno- i ciemnoszara kolorystyka tynku, bo dobrze koresponduje z zielenią na działce, nie konkuruje z nią. Pasuje również do zewnętrznych żaluzji, które koniecznie chcieliśmy mieć na oknach. Lamelki żaluzji biegną poziomo, natomiast boniowanie na elewacjach - pionowo i to dekoruje ściany zewnętrzne. Niekiedy mniej znaczy więcej.

Wybraliśmy kompletny system chemii przewidzianej do tynkowania, który oferuje jeden z uznanych producentów, czyli zaprawę klejową, tynk mineralny i farbę fasadową. Rodzaj tynku polecili zaprzyjaźnieni spece w tej dziedzinie, przekonując nas, że na zacieniony i zadrzewiony teren z podwyższoną wilgotnością powietrza ten wyrób najlepiej się sprawdzi, ponieważ jego składniki mają wysokie zasadowe pH, które w naturalny sposób zapobiega rozwojowi glonów i innych mikroorganizmów. Rzeczywiście, daje radę. Jesteśmy zadowoleni z wyglądu elewacji, użytych materiałów i kolorystyki. Dom wygląda nowocześnie.

Elewację wykończono tynkiem mineralnym
Ze względu na leśne środowisko, elewację wykończono tynkiem mineralnym.

Wykwity na elewacji - rady i przestrogi:

 • Warstwa izolacji ścian ze styropianu z grafitem jest gruba i bez problemu pozwoliła na wyżłobienie rowków o gł. 2 cm pod gotowe plastikowe listwy z siatką, tworzące boniowanie. Wykonawcy kładli je na etapie zaciągania izolacji cieplnej zaprawą klejową. Kasety pod żaluzje zaizolowali styrodurem. Izolacja na ścianach, bonie, siatkowanie z zaprawą klejową powstały jesienią, dopiero wiosną następnego roku rozpoczęło się tynkowanie. Pogoda była odpowiednia, temperatura wynosiła 10-15°C, prace trwały ok. 2 tygodnie. Tynk został dwukrotnie pomalowany farbą - chodziło o wydobycie głębi kolorów oraz dokładne zamknięcie porów.

   

 • Do lata 2017 r. elewacje wyglądały idealnie. Farba nigdzie się nie łuszczyła i nie miała żadnego widocznego nalotu, nawet w okresie intensywnego pylenia brzóz i sosen. Ostatnie lato, jesień i zima były jednak deszczowe, więc na północnej ścianie pojawiły się zielone wykwity. Mąż zamierza je usunąć na wiosnę myjką ciśnieniową.
Zielony nalot na północnej ścianie
Dopiero po czterech latach i długotrwałych deszczach na północnej ścianie pojawił się zielony nalot.

Wykwity na elewacji - koszty:

 • termoizolacja ze styropianu, tynk i farba (z ułożeniem) 43 000 zł, w tym ocieplenie i klej na siatce 12 000 zł, robocizna 13 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-03-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują!
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują! Rywalizacja o miano najlepszej elewacji zrealizowanej w 2017 roku nabiera rozpędu. Swoich reprezentantów w konkursie mają już m.in. Białystok, ...
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko Elewacje wykonywane "na gładko" zyskują coraz większą popularność. Wyglądają nowocześnie, a równocześnie są trwałe i praktyczne ...
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR Weber wzbogaca portfolio produktów o nowe systemowe rozwiązanie umożliwiające wykonanie elewacji do złudzenia przypominającej tą z drewna. ...

Drewno na elewacji jest wspaniałe, ale kłopotliwe dla fachowców

Pod względem wizualnym drewno jest wspaniałe, ale ostrzegamy – przytwierdzanie i "pasowanie" okładziny wysoko na ścianach, szczególnie na narożnikach, jest kłopotliwe dla fachowców - mówi Szymon, który wraz z Anią są Członkami Klubu Budujących Dom, a elewację układali w 2015 r.

topowe produkty

Cegły klinkierowe Grupy LODE

Firma Lode jest członkiem GRUPY LODE oferującym ceramikę budowlaną czy produkty do wykonywania ścian i elewacji. W naszej ofercie są m.in. różnego typu cegły (pełna i drążona) wykorzystywane w budowie ogrodzeń, elewacji i konstrukcji. Jako pionierzy na tym rynku dajemy gwarancję najwyższej jakości naszych produktów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze