Budujemy Dom

Jesteśmy zadowoleni z elewacji, ale pojawiły się zielone wykwity

Artykuł na: 4-5 minut

Do lata 2017 r. elewacje wyglądały idealnie. Farba nigdzie się nie łuszczyła i nie miała żadnego widocznego nalotu, nawet w okresie intensywnego pylenia brzóz i sosen. Ostatnie lato, jesień i zima były jednak deszczowe, więc na północnej ścianie pojawiły się zielone wykwity - mówi Martyna, Członkini Klubu Budujących Dom, która elewację układała w 2014 r.

Jesteśmy zadowoleni z elewacji, ale pojawiły się zielone wykwity

Dom: dwukondygnacyjny, pow. 176,40 m2. Ściany - dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 24 cm i styropianu o gr. 18 cm i 23 cm (na piętrze).

Elewacja z tynku w dwóch kolorach, poprzecinana pionowymi boniami

Elewacje:

 • Tynk - mineralny o fakturze baranka 1,5 mm, pomalowany farbą fasadową; pod nimi zaprawa klejowa na siatce. 
 • Obróbka stropodachu i parapety - z płaskiej blachy. 
 • Cokół - wykończony tynkiem mozaikowym. 
 • Rynny i rury spustowe - z PVC. 
 • Oświetlenie - lampy LED.

Decyzja: architekt, który zaprojektował cały dom, przewidział dwie wersje wykończenia ścian zewnętrznych. Jedna obejmowała położenie tynków i okładziny z kompozytu w kształcie dużych kasetonów. Druga - samego tynku w dwóch kolorach, poprzecinanego pionowymi boniami. Kosztorys wykonania poszczególnych wariantów rozstrzygnął sprawę - przyjęliśmy do realizacji drugi, pierwszy był kilkakrotnie droższy. Nie wydawało się nam, żeby kasetonowa okładzina była super i warta tylu pieniędzy. Elewacja bez niej jest także interesująca.

Bardzo spodobała nam się zaproponowana elegancka jasno- i ciemnoszara kolorystyka tynku, bo dobrze koresponduje z zielenią na działce, nie konkuruje z nią. Pasuje również do zewnętrznych żaluzji, które koniecznie chcieliśmy mieć na oknach. Lamelki żaluzji biegną poziomo, natomiast boniowanie na elewacjach - pionowo i to dekoruje ściany zewnętrzne. Niekiedy mniej znaczy więcej.

Wybraliśmy kompletny system chemii przewidzianej do tynkowania, który oferuje jeden z uznanych producentów, czyli zaprawę klejową, tynk mineralny i farbę fasadową. Rodzaj tynku polecili zaprzyjaźnieni spece w tej dziedzinie, przekonując nas, że na zacieniony i zadrzewiony teren z podwyższoną wilgotnością powietrza ten wyrób najlepiej się sprawdzi, ponieważ jego składniki mają wysokie zasadowe pH, które w naturalny sposób zapobiega rozwojowi glonów i innych mikroorganizmów. Rzeczywiście, daje radę. Jesteśmy zadowoleni z wyglądu elewacji, użytych materiałów i kolorystyki. Dom wygląda nowocześnie.

Elewację wykończono tynkiem mineralnym
Ze względu na leśne środowisko, elewację wykończono tynkiem mineralnym.

Wykwity na elewacji - rady i przestrogi:

 • Warstwa izolacji ścian ze styropianu z grafitem jest gruba i bez problemu pozwoliła na wyżłobienie rowków o gł. 2 cm pod gotowe plastikowe listwy z siatką, tworzące boniowanie. Wykonawcy kładli je na etapie zaciągania izolacji cieplnej zaprawą klejową. Kasety pod żaluzje zaizolowali styrodurem. Izolacja na ścianach, bonie, siatkowanie z zaprawą klejową powstały jesienią, dopiero wiosną następnego roku rozpoczęło się tynkowanie. Pogoda była odpowiednia, temperatura wynosiła 10-15°C, prace trwały ok. 2 tygodnie. Tynk został dwukrotnie pomalowany farbą - chodziło o wydobycie głębi kolorów oraz dokładne zamknięcie porów.

 • Do lata 2017 r. elewacje wyglądały idealnie. Farba nigdzie się nie łuszczyła i nie miała żadnego widocznego nalotu, nawet w okresie intensywnego pylenia brzóz i sosen. Ostatnie lato, jesień i zima były jednak deszczowe, więc na północnej ścianie pojawiły się zielone wykwity. Mąż zamierza je usunąć na wiosnę myjką ciśnieniową.
Zielony nalot na północnej ścianie
Dopiero po czterech latach i długotrwałych deszczach na północnej ścianie pojawił się zielony nalot.

Wykwity na elewacji - koszty:

 • termoizolacja ze styropianu, tynk i farba (z ułożeniem) 43 000 zł, w tym ocieplenie i klej na siatce 12 000 zł, robocizna 13 000 zł.

Renowacja elewacji krok po kroku

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-08-22

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Plebiscyt na Fasadę Roku 2018 rozstrzygnięty!
Plebiscyt na Fasadę Roku 2018 rozstrzygnięty! Uwaga! Meta Fasady Roku 2018 na horyzoncie! Finał konkursu już niebawem. Zanim jednak wypowie się profesjonalne Jury, w ich odpowiedzialną ...
Nowe kolory cegieł klinkierowych Long John
Nowe kolory cegieł klinkierowych Long John Obserwując rozwój najnowszych trendów, firma Wienerberger wprowadza do swojego portfolio cegieł klinkierowych o długim formacie z linii ...
Nowa paleta kolorystyczna tynków mozaikowych FOVEO TECH
Nowa paleta kolorystyczna tynków mozaikowych FOVEO TECH Tynki mozaikowe cieszą się dużą popularnością - pozwalają na trwałe, a zarazem efektowne wykończenie elementów fasady budynku. Mogą ...

Malowanie elewacji produktami Flügger

Pamiętaj, że farbę elewacyjną oraz metodę renowacji należy wybrać w oparciu o wiek i stan techniczny elewacji. W trakcie malowania temperatura powinna wynosić min. 10°C, także podczas wysychania/utwardzania, nie może padać deszcz, a wilgotność powietrza nie może być wysoka. Należy ponadto unikać bezpośredniego działania słońca na malowaną powierzchnię.
polecane produkty i technologie

Płyta izolacyjna ETIXX - innowacyjny patent na ciepłą fasadę

Termomodernizacja budynku to duże przedsięwzięcie finansowe, które musi zwrócić się nie tylko w postaci nowej, prestiżowej elewacji, lecz także komfortu i realnych oszczędności. Z myślą o profesjonalnych i trwałych ociepleniach fasad powstały innowacyjne płyty izolacyjne wzbogacone kompozytami grafitu - ETIXX Fasada λ 31.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".