Budujemy Dom

Kazałem tynkować elewację podczas deszczowej pogody - i to był błąd!

Artykuł na: 4-5 minut

Po ślubie córki spieszyło mi się z tynkowaniem rozbudowanego domu i popełniłem błąd - niepotrzebnie naciskałem na prowadzenie prac przy deszczowej pogodzie. Ekipa ostrzegała, że warunki są nieodpowiednie, lecz nie zważałem na nie - mówi Mietek, który wraz z Czesią są Członkami Klubu Budujących Dom, a elewację układali w 2011 r.

Kazałem tynkować elewację podczas deszczowej pogody - i to był błąd!

Dom:

 • Dwukondygnacyjny, pow. 332 m2. 
 • Ściany - stare - z bloczków betonowych i z ceramicznych pustaków + pustka powietrzna; nowe - trójwarstwowe, z ceramicznych pustaków, styropianu i cegły (dziurawki lub klinkierowej).

Elewacje:

 • Nowe - cieniowana cegła klinkierowa; tynk mineralny, faktura baranek 1,5 mm, pomalowany farbą fasadową; okładzina listwowa z blachy stalowej o gr. 0,7 mm, z powłoką cynkową i lakierowymi powłokami poliestrowymi. 
 • Parapety - z PVC. 
 • Cokół - wykończony okładziną klinkierową.

Decyzja: Czesia - stary dom "klocek" z 1982 r. miał mury z bloczków betonowych i na zewnątrz z pustaków ceramicznych, które otynkowaliśmy tynkiem tradycyjnym, a piętro obłożyliśmy białym sidingiem. W 2011 r. zarządziliśmy rozbudowę oraz lifting bryły i fasady. Sama zaprojektowałam elementy elewacji, starając się ukryć, że dom został powiększony.

Z nowej części chciałam mieć szeroką panoramę na ogród, stąd wzięło się mocno przeszklone z trzech stron skrzydło z salonem-oranżerią. Zastosowałam tu duże "ciepłe" okna o wysokości całych kondygnacji, a spore fragmenty ścian zaplanowałam z cegły klinkierowej. Tam, gdzie jej nie ma, pojawiają się nowoczesna okładzina listwowa z blachy i tynk mineralny. Kolor cieniowanej bordowo-srebrnej cegły dobrałam do koloru okien i blachy.

Pomysł na użycie tej ostatniej zrodził się podczas wykańczania tzw. ogniomuru na płaskim stropodachu. Pomyślałam, że taki nowocześniejszy siding, tyle że wykonany z metalu, nada nowoczesny sznyt elewacjom. I tak się stało. Podoba mi się mój miks starego z nowym, bo daje spokój, harmonię i pasuje do ogrodu.

Dobudowane skrzydło wykończone tynkiem, okładziną z blachy i cegłą klinkierową
Przeciwległe dobudowane skrzydło wykończono tynkiem, okładziną z blachy i cegłą klinkierową.
Fragment elewacji pomalowany na biało

Elewacja dobudowanej części domu - rady i przestrogi:

Mietek: Po ślubie córki spieszyło mi się z tynkowaniem rozbudowanego domu i popełniłem błąd - niepotrzebnie naciskałem na prowadzenie prac przy deszczowej pogodzie. Ekipa ostrzegała, że warunki są nieodpowiednie, lecz nie zważałem na nie. Efekt - tynki mineralne kładzione maszynowo zjeżdżały, potem w kilku miejscach powierzchniowo popękały, tworząc pajęczynkę. Przestrzegam więc przed pójściem w moje ślady!

Poprosiłem o tynki możliwie najbardziej gładkie, żeby nie trzymały kurzu, i to było dobre posunięcie. Pomalowano je farbą na biało. Ja też uważam, że udały się elewacje z blachy. Trzej dekarze w ciągu trzech dni przytwierdzili blaszane elementy według instrukcji polskiego producenta, czyli na ruszcie-podkładzie z listew drewnianych. Rozpoczynali od dołu, używając specjalnej monterskiej listwy startowej i dalej odpowiednich listew - podziałowych, krawędziowych i innych.

Robota szła szybko, bo posiadali specjalistyczne narzędzia. Kiedy zostało trochę listew, nie zwróciłem ich sprzedawcy, tylko na prośbę żony zleciłem obłożenie nimi nieplanowanego fragmentu ściany. Polecam ten materiał, wygląda nowocześnie, nie brudzi się, nie blaknie.

Elewacja w dobudowanej części domu
Fragment elewacji

Elewacja dobudowanej części domu - koszty:

 • klinkier 4500 zł, 
 • blacha elewacyjna 3090 zł i robocizna (z obróbką ogniomurów) 4000 zł, 
 • maszynowe tynki mineralne z ułożeniem 3500 zł i farba fasadowa 1000 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Na elewacjach w nowym skrzydle domu królują cegła klinkierowa, blaszana okładzina listwowa i duże przeszklenia.

aktualizacja: 2018-03-12

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowe kolory cegieł klinkierowych Long John
Nowe kolory cegieł klinkierowych Long John Obserwując rozwój najnowszych trendów, firma Wienerberger wprowadza do swojego portfolio cegieł klinkierowych o długim formacie z linii ...
Nowa paleta kolorystyczna tynków mozaikowych FOVEO TECH
Nowa paleta kolorystyczna tynków mozaikowych FOVEO TECH Tynki mozaikowe cieszą się dużą popularnością - pozwalają na trwałe, a zarazem efektowne wykończenie elementów fasady budynku. Mogą ...
Deski elewacyjne Austrotherm FPP DE
Deski elewacyjne Austrotherm FPP DE Deski elewacyjne Austrotherm FPP DE mają rdzeń wykonany ze styropianu, dzięki czemu są bardzo lekkie i łatwe w montażu. Są pokryte trwałą, ...

Malowanie elewacji produktami Flügger

Pamiętaj, że farbę elewacyjną oraz metodę renowacji należy wybrać w oparciu o wiek i stan techniczny elewacji. W trakcie malowania temperatura powinna wynosić min. 10°C, także podczas wysychania/utwardzania, nie może padać deszcz, a wilgotność powietrza nie może być wysoka. Należy ponadto unikać bezpośredniego działania słońca na malowaną powierzchnię.
polecane produkty i technologie

Płyta izolacyjna ETIXX - innowacyjny patent na ciepłą fasadę

Termomodernizacja budynku to duże przedsięwzięcie finansowe, które musi zwrócić się nie tylko w postaci nowej, prestiżowej elewacji, lecz także komfortu i realnych oszczędności. Z myślą o profesjonalnych i trwałych ociepleniach fasad powstały innowacyjne płyty izolacyjne wzbogacone kompozytami grafitu - ETIXX Fasada λ 31.

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".