Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Jakie są rodzaje tynków elewacyjnych? Charakterystyka i koszty

Tynkowanie to najczęściej stosowana metoda wykańczania ścian zewnętrznych. Do wyboru mamy tynki cienko- i grubowarstwowe.

Jakie są rodzaje tynków elewacyjnych? Charakterystyka i koszty

TYNKI CIENKOWARSTWOWE

Tynki cienkowarstwowe stosowane są powszechnie na ściany dwuwarstwowe, ocieplone metodą lekką mokrą. Oferowane są w postaci suchej mieszanki do rozrobienia z wodą lub masy gotowej do nakładania, nie wymagającej malowania. Nie aplikuje się ich bezpośrednio na ocieplenie, ale na warstwę zaprawy klejowej, w której zatopiona jest siatka z włókna szklanego. Tynk nakłada się jedną warstwą o grubości 2–10 mm, przy użyciu pacy nierdzewnej, zaczynając od góry ściany.

Tynki cienkowarstwowe oferowane są w wielu kolorach i odmianach. Produkty mineralne charakteryzują się wysoką paroprzepuszczalnością. Z tego względu są zalecane do tynkowania ścian ocieplonych wełną mineralną. Niestety, nie są zbyt odporne na wodę. Takiego problemu nie ma w przypadków tynków akrylowych, które są elastyczne i dobrze chronią ścianę przed wodą opadową. Z uwagi na ich niską paroprzepuszczalność, nie aplikuje się ich na wełnę mineralną.

Mniej popularne – ze względu na wyższą cenę – są produkty silikonowe i silikatowe. Są trwalsze niż tynki mineralne i akrylowe. Charakteryzują się dużą odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki własnościom hydrofobowym nie przyciągają cząsteczek wody, utrudniają osadzanie się brudu, a opady deszczu przyczyniają się do samooczyszczania elewacji.

Efektowny tynk kwarcowy
Efektownym tynkiem kwarcowym można ozdobić całą elewację lub tylko jej fragment. (fot. Lakma)

TYNKI GRUBOWARSTWOWE

Tynki grubowarstwowe, zwane też tradycyjnymi lub cementowo-wapiennymi, uzyskuje się mieszając piasek, cement, wapno i wodę. Stosuje się je na ścianach jednowarstwowych z ceramiki poryzowanej lub bloczków z keramzytobetonu oraz na ścianach trójwarstwowych, z warstwą elewacyjną murowaną z pustaków ceramicznych lub zwykłych cegieł. Ze względu na dużą wagę i grubość (warstwa takiego tynku ma 2–3 cm) nie nadają się na ściany dwuwarstwowe.

Tradycyjny tynk dobrze przepuszcza parę wodną, ale ma średnią trwałość i wymaga pomalowania. Jego przygotowanie jest też bardziej pracochłonne niż tynku cienkowarstwowego. Zazwyczaj nakłada się go w 2 lub 3 warstwach. Pierwszą, zapewniającą dobrą przyczepność, stanowi obrzutka z mocnej zaprawy cementowej z dodatkiem wapna. Przed jej całkowitym stwardnieniem nakłada się kolejną warstwę wyrównującą – tzw. narzut z zaprawy cementowo-wapiennej. Wykończenie wykonywane jest z gładzi przeznaczonej do malowania.

FARBY NA ELEWACJĘ

W sprzedaży jest wiele farb przeznaczonych do malowania elewacji. Największą popularnością cieszą się produkty akrylowe, dające możliwość malowania na intensywne kolory. Są odporne na blaknięcie, a wykonane z nich powłoki można zmywać wodą pod ciśnieniem. Charakteryzują się jednak słabą paroprzepuszczalnością, co może skutkować wykraplaniem się pary wodnej w warstwie ocieplającej. Konsekwencją może być trwałe zawilgocenie ścian oraz obniżenie się ich parametrów termoziolacyjnych.

Wysoką paroprzepuszczalnością i trwałością charakteryzują się natomiast farby silikonowe, które – podobnie jak tego typu tynki – wykazują również własności hydrofobowe. Warto stosować je w pobliżu ruchliwych dróg oraz w rejonach o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Równie trwałe i odporne na zanieczyszczenia są farby silikatowe.

Malowanie tynku elewacyjnego
Farby stosowane na elewacje powinny być odporne na blaknięcie i zapewniać dobrą paroprzepuszczalność. (fot. Baumit)

TYNKI ELEWACYJNE - KOSZTY MATERIAŁÓW I ROBOCIZNY

Tynkowanie to jedna z najtańszych metod wykończenia ścian zewnętrznych. Orientacyjny koszt pokrycia tynkiem cienkowarstwowym akrylowym 1 m² ściany wynosi 20 zł (przy czym w przypadku ścian dwuwarstwowych wydatki najlepiej oszacować biorąc pod uwagę cały system ociepleń). Tynk grubowarstwowy jest nieco droższy – zapłacimy za niego ok. 30 zł/m².

Stawki za robociznę są bardzo zróżnicowane – różnią się w poszczególnych regionach kraju, wiele zależy też od powierzchni do otynkowania. Szacunkowo można przyjąć, że prace z użyciem tynku cienkowarstwowego pochłoną 35–45 zł/m². W tej cenie jest już ułożenie ocieplenia. Za otynkowanie ściany produktem grubowarstwowym zapłacimy 20–30 zł/m².

W metodzie lekkiej mokrej tynków cienkowarstwowych nie nakłada się bezpośrednio na ocieplenie, ale na warstwę zaprawy klejowej, w której zatopiona jest siatka z włókna szklanego
W metodzie lekkiej mokrej tynków cienkowarstwowych nie nakłada się bezpośrednio na ocieplenie, ale na warstwę zaprawy klejowej, w której zatopiona jest siatka z włókna szklanego. (fot. Knauf)

W jakich warunkach tynkować?

Optymalna temperatura do tynkowania to 5–20°C. W niższej proces wiązania niektórych tynków wydłuża się, co może skutkować powstawaniem wykwitów na elewacji. Tynkowanie na mrozie może skutkować nawet odpadaniem tynku od ściany. N

Niewskazana jest również zbyt wysoka temperatura, w której tynk za szybko wysycha. Efektem mogą być widoczne łączenia poszczególnych etapów nakładania zaprawy. Zbyt sucha masa jest też trudniejsza w aplikowaniu. Tynkowania nie należy prowadzić także przy silnym wietrze, który może dodatkowo wychładzać lub wysuszać elewację.

Kolejnym przeciwwskazaniem jest prowadzenie prac w czasie opadów deszczu. W tym przypadku chodzi nie tylko o możliwe uszkodzenie świeżego pokrycia elewacji, ale także zawilgocenie podłoża, od którego będzie się odspajał tynk.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Atlas

aktualizacja: 2017-04-25

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują!
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują! Rywalizacja o miano najlepszej elewacji zrealizowanej w 2017 roku nabiera rozpędu. Swoich reprezentantów w konkursie mają już m.in. Białystok, ...
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko Elewacje wykonywane "na gładko" zyskują coraz większą popularność. Wyglądają nowocześnie, a równocześnie są trwałe i praktyczne ...
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR Weber wzbogaca portfolio produktów o nowe systemowe rozwiązanie umożliwiające wykonanie elewacji do złudzenia przypominającej tą z drewna. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze