Koszty wykonania elewacji z drewna

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Koszty wykonania elewacji z drewna

Drewno na elewacji to ostatnio bardzo modne rozwiązanie. Można nim pokrywać całe ściany, choć nowocześniej prezentują się domy, gdzie materiał ten ozdabia tylko fragmenty budynku.

aktualizacja: 2020-08-12 06:45:45

Drewno na elewacji - koszty materiałów i robocizny

Najmniej zapłacimy za deski sosnowe i świerkowe - ok. 30 zł/m². Za twarde drewno rodzime - kilka razy więcej, natomiast za egzotyczne nawet dziesięć razy więcej. Dodając do tego robociznę, preparaty do zabezpieczania drewna oraz ruszt i izolację (ok. 100 zł/m²), koszt 1 m² elewacji wynosi 180-450 zł.

Oblicówka z drewna - charakterystyka

Drewno stanowi ciekawe urozmaicenie brył nowoczesnych domów. Oblicówka jest podstawowym rozwiązaniem w przypadku ścian dwuwarstwowych ocieplonych metodą lekką suchą, choć nadaje się na wszystkie przegrody. Niezbędne jest tylko zamocowanie do nich drewnianego lub metalowego rusztu. Trwałość takiego wykończenia zależy przede wszystkim od rodzaju użytego materiału. Najlepiej sprawdza się drewno egzotyczne, np. cedr, merbau, meranti.

Rodzime - sosna, świerk, modrzew, dąb - choć tańsze, jest zdecydowanie mniej odporne na wpływ warunków atmosferycznych. Co kilka lat należy je odnawiać przy użyciu impregnatu oraz lakieru, lakierobejcy lub farby.

Za pomocą wkrętów i kołków przytwierdza się do ściany ruszt z dwóch wzajemnie prostopadłych warstw. Między nimi umieszczana jest termoizolacja (ocieplenie metodą lekką suchą) - zwykle z półtwardych płyt wełny mineralnej. Warto ją mocować w dwóch warstwach, łączenia płyt nie powinny się pokrywać. Na niej układa się paroprzepuszczalną folię wiatrochronną.

Aby pomiędzy okładziną i ociepleniem nie zbierały się skropliny, należy utworzyć szczelinę wentylacyjną. Deski przytwierdzane są do rusztu poziomo lub pionowo, na zakład (przylgę) lub pióro i wpust, za pomocą wkrętów lub ocynkowanych gwoździ.

Małgorzata Kolmus
Na zdjęciu otwierającym: Na elewację z drewna najlepiej nadają się gatunki egzotyczne, np. tatajuba. (fot. DLH)

 

Zdaniem naszych Czytelników

27 Apr 2018, 22:21

Tak, ja też z tego korzystałem. Proste zastosowania nie wymagają jakichś super drogich środków. Wystarczą zwykłe, aczkolwiek jak zwracam uwagę na dobre przygotowanie drewna do konserwacji oraz starannie maluję i nie pomijam najmniejszych fragmentów. I to jest klucz do sukcesu.

23 Apr 2018, 16:15

W moim przekonaniu drewno na elewacji - jak w przypadku każdego drewna - lepiej zabezpieczać przed zniszczeniem, a nie odnawiać. Jak używam Vidaronu generalnie do mebli ogrodowych czy altanki - są wystawione na podobne warunki jak drewno elewacyjne i ładnie wygląda po latach.

09 Apr 2018, 14:46

Za krótki ten artykuł. Przydałoby się jeszcze info jak odnawiać to drewno na elewacji i jaki to koszt.Wysłane z telefonu.

07 Apr 2018, 22:29

Każde rodzime drewno na elewacji wymaga konserwacji co kilka lat, a przy lepszej klasy impregnatach po 10 latach najpóźniej - wiem to z własnego doświadczenia . Co do tzw. drewna egzotycznego się nie wypowiem, bo nie widziałem takiego po 20 latach na elewacji bez żadnej konserwacji .  

Widziałem w jakimś programie z USA, że deski opalano i wtedy były odporne na czynniki atmosferyczne, robactwo etc. Oczywiście był to gatunek drewna porastający obficie jeden ze Stanów USA.

Gość Bogooś

14 Feb 2018, 09:35

Sąsiad ostatnio sobie odnowił look domu właśnie za pomocą elewacji drewnianej. Nie da się zaprzeczyć, że przeskok wizualny jest ogromny, dom zmienił się totalnie. Poza tym on poszedł krok dalej, bo teraz dom sugeruje, że jest typową konstrukcją drewnianą. Użyto belek na których ...

Gość sławek

25 Jan 2018, 16:37

i deski pewnie z tartaku a wykonawcą jest pan fachowiec do wszystkiego i robi to dłutkiem i scyzorykiem

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!