Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Artykuły

Wykonując fundamenty, pamiętaj o...

Od fundamentów zależy stateczność budynku i bezpieczeństwo jego mieszkańców, a błędy popełnione w czasie wykonywania fundamentów bardzo trudno poprawić w gotowym już domu.

Warunki gruntowo-wodne na działce

Wprawdzie nie ma dwóch działek o identycznych warunkach gruntowych, ale zanim zacznie się budowę, warto spytać sąsiadów:

 • czy i jakie mieli problemy z posadowieniem swoich domów,
 • jak wysoko jest w okolicy woda w studniach
 • czy zdarzają się zalania piwnic.

W razie jakichkolwiek wątpliwości przed rozpoczęciem budowy warto zlecić specjaliście badanie geotechniczne gruntu. Będzie to tańsze niż komplikacje spowodowane niekorzystnymi warunkami gruntowymi już podczas trwania budowy.

Zabezpieczenia wykopów

Wykop w domu podpiwniczonym musi być na tyle szeroki, by zmieścili się w nim robotnicy
Wykop w domu podpiwniczonym musi być na tyle szeroki, by zmieścili się w nim robotnicy (fot. Atlas)

Wykopy, zwłaszcza o pionowych ścianach, to zagrożenie dla bezpieczeństwa osób poruszających się w ich pobliżu. Warto się upewnić:

 • czy wykopy pod nasz przyszły dom są należycie zabezpieczone
 • czy w pobliże nie mają dostępu osoby niepowołane
 • czy zbyt blisko krawędzi nie przejeżdżają pojazdy, które mogą naruszyć stateczność skarp wykopu
 • albo też czy materiały budowlane nie są składowane zbyt blisko wykopu (min. 0,5–1 m).

Dokładność wykonania deskowań

Od dokładności wykonania deskowań zależy zachowanie zgodnych z projektem wymiarów i kształtów fundamentu pod budynek, a także wypoziomowanie jego górnej powierzchni, która będzie podłożem do wykonania izolacji przeciwwilgociowych, a potem – podstawą do murowania ścian nadziemia.

Wypoziomowanie fundamentu

Źle wypoziomowany fundament utrudnia murowanie ścian. Niewielkie nierówności można zlikwidować, układając pierwszą warstwę cegieł (bloczków, pustaków itp.) ściennych na grubszej warstwie zaprawy.

Zagęszczanie podbudowy pod podłogę

Ułożona na dnie wykopu warstwa tłucznia, żwiru, piasku itp. stanowiącego podbudowę pod podłogę nie będzie miała właściwej nośności, jeśli nie zostanie należycie zagęszczona: może to powodować pękanie podłogi w gotowym domu. Z zagęszczaniem nie należy też przesadzać – zdarza się, że ściany fundamentowe pękają w wyniku zbyt intensywnego mechanicznego zagęszczania podbudowy.

Dylatacje

Wierzchnia, podposadzkowa warstwa podłogi na gruncie powinna być oddzielona od ścian fundamentowych, aby nie przenosiły się pomiędzy nimi naprężenia. Oddzielenie to zapewnia się zwykle przez ułożenie wzdłuż ścian pasków styropianu grubości ok. 2 cm. W przypadku ogrzewania podłogowego szczelinami dylatacyjnymi trzeba też podzielić powierzchnię podkładu podposadzkowego.

Przed rozpoczęciem betonowania kierownik budowy powinien sprawdzić poprawność wykonania zbrojenia
Najłatwiej wykorzystać listwy drewniane, które usuwa się po związaniu betonu, a szczeliny wypełnia się trwale elastycznym materiałem, np. pianką montażową.

Wykonania dylatacji należy dopilnować zwłaszcza w dużych otwartych pomieszczeniach, bo w mniejszych wykonanie dylatacji wymuszają oparte na fundamencie ściany wewnętrzne (oczywiście nie dotyczy to ścianek stawianych na warstwie podłogowej).

Ciągłość izolacji przeciwwilgociowej

 W domu bez piwnicy liczy się przede wszystkim izolacja pozioma
W domu bez piwnicy liczy się przede wszystkim izolacja pozioma (fot. Griltex Polska)

W domach bez piwnic najważniejsza dla skuteczności ochrony przed wilgocią jest pozioma izolacja przeciwwilgociowa fundamentów i podłóg, która chroni przed podciąganiem wilgoci zawartej w gruncie przez mury. Zawilgocenie grozi zaś np. zagrzybieniem ścian.

Ciągłość izolacji cieplnej

Brak ciągłości izolacji cieplnej oznacza mostki termiczne, czyli miejsca intensywnej ucieczki ciepła. W takich miejscach od strony pomieszczeń może wykraplać się wilgoć, która może zawilgocić konstrukcję ścian i spowodować lokalne ich przemarzanie – ze wszystkimi tego konsekwencjami (wilgoć w pomieszczeniu, niszczenie tynków, rozwój pleśni, zapach stęchlizny).

Fundamenty pod schody zewnętrzne, kominy, kominki, tarasy

Choć zwykle tego rodzaju fundamenty są oddylatowane od głównych fundamentów domu, to najczęściej wykonuje się je w tym samym czasie. Szczególnie należy o nich pamiętać, jeśli zamawiamy gotowy beton z betoniarni – transport niewielkiej ilości mieszanki betonowej w późniejszym czasie jest nieopłacalny.

Zbrojenia elementów betonowych

Przed rozpoczęciem betonowania kierownik budowy powinien sprawdzić poprawność wykonania zbrojenia – później nie da się już go poprawić. Szczególnej uwagi wymaga pod tym względem płyta fundamentowa, w której konieczne są dodatkowe zbrojenia w miejscu oparcia wewnętrznych ścian nośnych, kominów, słupów itp.

Jarosław Antkiewicz
konsultacja Cezary Jankowski

 

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

"mocuje się krokwie poziomo od jednej ściany szczytowej do drugej" - Nie bardzo sobie wyobrażam taką więźbę, jakie ma ona rozpiętości i przekroje? Przy typowych wymiarach dachu dwuspadowego rozkład cił wydaje mi się tu bezsensowny. No ale czekam na więcej informacji.

el-instalator

10 Lut 2010, 16:51

Budowałem dom w tropiku gdzie występują cyklony. Dachy są tam bardzo proste poprostu mocuje się krokwie poziomo od jednej ściany szczytowej do drugej ,czasami wstawia się między nimi kawałek dechy która zapobiega skrętom następnie przykręca się blachę falistą lub trapezową ...

Gość mieszko

09 Lut 2010, 18:21

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa odsłona izolacji bitumicznej do stosowania zimą - Botament® BM 92 Winter
Nowa odsłona izolacji bitumicznej do stosowania zimą - Botament® BM 92 Winter Botament® BM 92 Winter to grubowarstwowa, szybkoschnąca, bitumiczna masa uszczelniająca przeznaczona do izolacji części budynków i budowli ...
CEMEX Building Award 2017 dla Tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku
CEMEX Building Award 2017 dla Tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku, przy budowie którego wykorzystano produkty CEMEX, otrzymał prestiżową nagrodę w międzynarodowym konkursie ...
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX Rozwiązanie "Efektywny Duet izolacja i wylewka", czyli dwa produkty z portfolio CEMEX - Insularis Piano oraz Anhylevel - zostały nagrodzone ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze