Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Artykuły

Piwnice - izolacja termiczna

Aby zaadaptować piwnicę na pomieszczenie mieszkalne trzeba zastosować odpowiednio grubą izolację termiczną, inaczej wydatki na ogrzewanie będą ogromne.

Bardzo rzadko piwnice starych domów były ocieplane. Z tego względu przy ich adaptowaniu na pomieszczenia mieszkalne, a nawet tylko rekreacyjne zwykle trzeba ułożyć odpowiednio grubą izolację termiczną. Inaczej wydatki na ogrzewanie będą zbyt wysokie.

Oczywiście, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ocieplenie ścian od strony zewnętrznej. Dzięki temu można wyeliminować mostki termiczne wokół otworów okiennych, w rejonie stropów, czy schodów. Najczęściej wymaga to jednak odkopania ścian, aż do ław fundamentowych. Jako izolację termiczną najlepiej jest zastosować frezowane płyty polistyrenu ekstrudowanego, ewentualnie styropianu grubości 10-15 cm. Przykleja się je do ścian podobnie jak w metodzie lekkiej-mokrej, ale nie na placki tylko całą powierzchnią.

Następnie, w zaprawę klejową wtapia się siatkę z włókna szklanego (a). Przed zasypaniem wykopu warto jeszcze ułożyć ochronną folię wytłaczaną (czasami nazywaną kubełkową), która skutecznie zabezpieczy izolację przed kamieniami, korzeniami itp. Ważne jest dokładne połączenie warstwy ocieplenia z izolacją ścian parteru oraz właściwe wykonanie tzw. Kapinosu.

a) Przykład ocieplenia ścian piwnicznych od strony zewnętrznej

Przykład ocieplenia ścian piwnicznych od strony zewnętrznej

Mniej skutecznym rozwiązaniem jest ocieplenie ścian od strony wewnętrznej. Jednak w domach z suchymi lub głębokimi piwnicami metoda ta może okazać się opłacalna. To po prostu rodzaj ścianki gipsowo-kartonowej dostawionej do muru. Na ruszt można stosować standardowe profile z blachy ocynkowanej, ale jeszcze lepsze będą dwa wzajemnie prostopadłe ruszty drewniane (b).

Wtedy, na powierzchni ściany powstaną bowiem co najwyżej punktowe, a nie liniowe mostki termiczne. Jako izolację stosuje się zwykle paroprzepuszczalny materiał, np. wełnę mineralną, o łącznej grubości przynajmniej 10 cm. Z reguły układa się również paroizolację, choć nie zawsze jest potrzebna (a czasami wręcz niewskazana, gdyż utrudnia naturalny przepływ powietrza wokół ścian). Na ruszt można położyć płyty gipsowo-kartonowe lub drewnianą boazerię. Niewskazane są wszelkie materiały o niewielkiej paroprzepuszczalności, np. panele z tworzyw sztucznych.

Szczególną uwagę należy zwrócić na dokładne ocieplenie ościeży okiennych. Poza tym ważne jest ocieplenie wieńca stropowego (od strony zewnętrznej) przez doprowadzenie izolacji termicznej ścian parteru co najmniej 50 cm poniżej poziomu stropu.

b) Przykład ocieplenia ścian piwnicznych od strony wewnętrznej

Przykład ocieplenia ścian piwnicznych od strony wewnętrznej


 

aktualizacja: 2009-11-16

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

ja zrobiłem izolacje piwnicy tak: bloczki dysperbitem *3 razy smarowałem styrodur C 8cm przykleiłem folia czarna izolacyjna *2 zasypałem ziemią jak narazie spoko..

Gość jojo

28 Mar 2010, 13:30

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa odsłona izolacji bitumicznej do stosowania zimą - Botament® BM 92 Winter
Nowa odsłona izolacji bitumicznej do stosowania zimą - Botament® BM 92 Winter Botament® BM 92 Winter to grubowarstwowa, szybkoschnąca, bitumiczna masa uszczelniająca przeznaczona do izolacji części budynków i budowli ...
CEMEX Building Award 2017 dla Tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku
CEMEX Building Award 2017 dla Tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku, przy budowie którego wykorzystano produkty CEMEX, otrzymał prestiżową nagrodę w międzynarodowym konkursie ...
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX Rozwiązanie "Efektywny Duet izolacja i wylewka", czyli dwa produkty z portfolio CEMEX - Insularis Piano oraz Anhylevel - zostały nagrodzone ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze