Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Jaki styropian i jaki tynk nadają się do ocieplenia i wykończenia fundamentu (cokołu)?

Jaki styropian i jaki tynk nadają się do ocieplenia i wykończenia fundamentu (cokołu)?

Odpowiedź eksperta: Strefa przyziemna ścian zewnętrznych narażona jest na zawilgocenie, zatem ocieplenie oraz warstwa elewacyjna powinny być wykonane z materiałów o niewielkiej chłonności wody.

Zalecane jest więc użycie polistyrenu ekstrudowanego XPS, który w porównaniu ze styropianem charakteryzuje się znacznie niższą nasiąkliwością, a jednocześnie ma wyższą wytrzymałość na ściskanie. Natomiast jako warstwę elewacyjną można nałożyć tynk mozaikowy o dużej szczelności lub ułożyć płytki elewacyjne – klinkierowe bądź kamienne.

Sposób zamocowania ocieplenia i przygotowania powierzchni w przypadku użycia polistyrenu ekstrudowanego i tynku mozaikowego jest taki sam jak w przypadku standardowych ociepleń metodą BSO – mocowanie płyt do ściany za pomocą kleju i kołków, nałożenie warstwy zbrojącej z siatki z włókna szklanego, zagruntowanie i nałożenie tynku.

Natomiast jeśli planujemy zamocowanie okładzin, to po przyklejeniu płyt układa się warstwę zbrojącą i przez siatkę osadza kołki mocujące, a następnie nakłada drugą warstwę zbrojącą. Płytki mocuje się do podłoża za pomocą elastycznej zaprawy klejowej, która powinna pokrywać całą spodnią powierzchnię płytki.

Należy też pozostawić spoiny o szerokości co najmniej 2% większego wymiaru płytki i wypełnić je elastyczną fugą.

Redakcja BD
fot. Piotr G (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2010-11-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX Rozwiązanie "Efektywny Duet izolacja i wylewka", czyli dwa produkty z portfolio CEMEX - Insularis Piano oraz Anhylevel - zostały nagrodzone ...
Betony firmy Baumit
Betony firmy Baumit Beton towarzyszy nam na każdym etapie wznoszenia domu. Choć sprawdza się w różnych rolach, trzeba pamiętać, że beton betonowi nie równy. ...
Konkurs Raporty Społeczne: Nagroda główna dla CEMEX Polska
Konkurs Raporty Społeczne: Nagroda główna dla CEMEX Polska Konkurs na najlepszy raport społeczny rozstrzygnięty - spośród 44 publikacji, wydanych przez czołowe firmy i organizacje działające w ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze