Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Usunąć czy zagęścić czarnoziem pod domem?

Na działce mam grunt nasypowy (czarnoziem). Od obecnego poziomu zero do warstwy nośnej piasku jest 1,6 m. Architekt zaproponował, by tylko ubić (zagęścić) ziemię nasypową. Nie wiem jednak, czy zostawienie takiego gruntu pod podłogą to dobry pomysł. Może lepiej wybrać ją i zastąpić zagęszczanym piaskiem?

czarnoziem_dom_250
Grunt pod podłogą nie powinien zawierać cząstek organicznych. Najbezpieczniej jest zastąpić jego warstwę urodzajną zagęszczonym piaskiem (fot. Griltex Polska)

Odpowiedź eksperta: Mało prawdopodobne aby grunt nasypowy był czarnoziemem w sensie klasyfikacji gleby – prawdopodobnie jest to wierzchnia warstwa jakiegoś gruntu o bliżej nieokreślonej strukturze. Nie wiadomo też jak dawno grunt ten został nasypany i jaka jest jego nośność, zatem do oceny jego przydatności jako podłoża pod podłogę niezbędna jest ekspertyza wykonana na miejscu.

Generalnie grunty zawierające dużo cząstek organicznych, a do takich należą właściwe czarnoziemy, traktuje się jako nieodpowiednie do celów budowlanych. Są one bardzo porowate i w związku z tym nie mają wystarczającej nośności. Jednak zagęszczenie nie jest właściwym pomysłem, bo pozostają jeszcze inne problemy.

Grunty bogate w próchnicę zawierają tzw. kwasy humusowe, które działają niszcząco na beton i choćby z tego względu nie powinno się pozostawiać ich pod podłogą. Ponadto mają one znaczną zdolność do wchłaniania i utrzymywania wilgoci, co jest szczególnie kłopotliwe, jeśli poziom wody gruntowej okresowo się podnosi.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc usunięcie takiego gruntu i zastąpienie go innym, odpowiednio zagęszczonym. Biorąc pod uwagę zdecydowanie wyższą cenę dobrej ziemi urodzajnej niż, np. piasku, może to być nawet opłacalne.

Redakcja BD

aktualizacja: 2011-11-24

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX Rozwiązanie "Efektywny Duet izolacja i wylewka", czyli dwa produkty z portfolio CEMEX - Insularis Piano oraz Anhylevel - zostały nagrodzone ...
Betony firmy Baumit
Betony firmy Baumit Beton towarzyszy nam na każdym etapie wznoszenia domu. Choć sprawdza się w różnych rolach, trzeba pamiętać, że beton betonowi nie równy. ...
Konkurs Raporty Społeczne: Nagroda główna dla CEMEX Polska
Konkurs Raporty Społeczne: Nagroda główna dla CEMEX Polska Konkurs na najlepszy raport społeczny rozstrzygnięty - spośród 44 publikacji, wydanych przez czołowe firmy i organizacje działające w ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze