Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Zdecydować się na ściany fundamentowe z bloczków czy "wylewane" w deskowaniu?

Zdecydować się na ściany fundamentowe z bloczków czy

Lepiej zdecydować się na ściany fundamentowe z bloczków czy „wylewane” w deskowaniu? Wydaje mi się że monolityczny powinien być zdecydowanie odporniejszy na działanie wody gruntowej – przecież nie ma tam „fug” z zaprawy. Jak można poprawić szczelność betonu?

Odpowiedź eksperta: W typowych warunkach gruntowych nie ma większego znaczenia czy fundamenty zostaną wykonane z bloczków czy też wylewane w deskowaniu. Z reguły o wyborze decydują koszty oraz ewentualnie dostępność szalunków wielokrotnego użytku (systemowych), które znacząco ułatwiają pracę.

Oczywiście niezależnie od sposobu wykonania fundamentu beton musi mieć dostateczna wytrzymałość na ściskanie – klasę minimum C 12/15 (dawniej B 15, a wskazane B 20) a bloczki powinny być murowane na zaprawie cementowej M 10. Oczywiście klasa betonu nie może być niższa, niż podana w projekcie.

Jedynie na gruntach nawodnionych, zawierających kwasy humusowe, korzystniej będzie wykonać fundament w deskowaniu z użyciem w mieszance betonowej cementu hutniczego. Charakteryzuje się on wysoką odpornością na niszczące oddziaływanie tych kwasów. Sprawa wodoszczelności fundamentów w budynku niepodpiwniczonym nie ma praktycznie znaczenia. Woda może przenikać z gruntu ku górze tylko na skutek podciągania kapilarnego, a przed nim chroni izolacja pozioma, układana powyżej poziomu terenu na wszystkich ścianach fundamentowych.

Redakcja BD

aktualizacja: 2013-06-17

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa odsłona izolacji bitumicznej do stosowania zimą - Botament® BM 92 Winter
Nowa odsłona izolacji bitumicznej do stosowania zimą - Botament® BM 92 Winter Botament® BM 92 Winter to grubowarstwowa, szybkoschnąca, bitumiczna masa uszczelniająca przeznaczona do izolacji części budynków i budowli ...
CEMEX Building Award 2017 dla Tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku
CEMEX Building Award 2017 dla Tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku, przy budowie którego wykorzystano produkty CEMEX, otrzymał prestiżową nagrodę w międzynarodowym konkursie ...
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX Rozwiązanie "Efektywny Duet izolacja i wylewka", czyli dwa produkty z portfolio CEMEX - Insularis Piano oraz Anhylevel - zostały nagrodzone ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze