Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Jak przygotować fundamenty przed zimą?

Jak przygotować fundamenty przed zimą?

Mam wylane ławy fundamentowe a na nich ułożoną izolację poziomą, następnie kilka warstw bloczków betonowych, wszystko wymalowane dysperbitem. Od środka fundament zasypany jest pisakiem a od zewnątrz jeszcze nie. Majster mówi żeby tak zostawić na zimę. Co do środka to nie mam wątpliwości, ale czy od zewnątrz zostawiać wszystko odsłonięte?

Odpowiedź eksperta:

Fundamenty przed zimą powinny być obsypane ziemią z dwóch powodów: zabezpieczenia przed wysadzinami mrozowymi, gdyż grunt pod ławą narażony będzie na zamarzanie oraz bocznego parcia gruntu, gdy fundament zasypany został z jednej strony.

Ocieplenie fundamentu przed zimą zajmie nie więcej niż jeden dzień. Do tego celu należy użyć płyt z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Płyty po prostu przykłada się do ściany i sukcesywnie obsypuje ziemią.

W przypadku użycia płyt ze zwykłego styropianu wskazane jest ułożenie od zewnątrz folii kubełkowej ograniczającej nasiąkliwość ocieplenia. Wtedy płyty trzeba przykleić punktowo (tak aby nie odpadały) a następnie przykryć folią.

Cezary Jankowski
Redakcja BD
fot. cyma2704 / forum.budujemydom.pl

aktualizacja: 2016-04-20

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX Rozwiązanie "Efektywny Duet izolacja i wylewka", czyli dwa produkty z portfolio CEMEX - Insularis Piano oraz Anhylevel - zostały nagrodzone ...
Betony firmy Baumit
Betony firmy Baumit Beton towarzyszy nam na każdym etapie wznoszenia domu. Choć sprawdza się w różnych rolach, trzeba pamiętać, że beton betonowi nie równy. ...
Konkurs Raporty Społeczne: Nagroda główna dla CEMEX Polska
Konkurs Raporty Społeczne: Nagroda główna dla CEMEX Polska Konkurs na najlepszy raport społeczny rozstrzygnięty - spośród 44 publikacji, wydanych przez czołowe firmy i organizacje działające w ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze