Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Jak skutecznie pozbyć się wilgoci z piwnicy starego domu?

Zabieram się do wyremontowania starego domu, a głównym problemem jest wilgoć w piwnicy, która prawdopodobnie powoduje również zawilgocenie ścian parteru, widoczne przy samej podłodze. Jak skutecznie pozbyć się tej wilgoci i osuszyć pomieszczenia piwniczne?

W gruncie nawodnionym, poza izolacją przeciwwodną piwnicy warto wykonać też drenaż opaskowy

Odpowiedź eksperta: Remont pomieszczeń piwnicznych trzeba rozpocząć od wykonania izolacji przeciwwilgociowych ścian i podłogi. Na podłodze wystarczy wyrównać istniejące podłoże, a następnie przykleić papę termozgrzewalną i wylać warstwę betonu dociskowego grubości 4–5 cm.

Znacznie trudniejsze będzie wykonanie izolacji poziomej na ławach fundamentowych, gdyż prawdopodobnie nie było jej wcale lub uległa zniszczeniu. Najskuteczniejszy sposób jej ułożenia polega na podcinaniu ścian na odcinkach co około 1 m, włożeniu hydroizolacji z papy lub folii, a następnie wypełnianiu szczelin betonem lub mocną zaprawą cementową.

W tej czasochłonnej, ale stosunkowo nieskomplikowanej metodzie ważne jest szczelne łączenie kolejnych odcinków izolacji oraz przestrzeganie zaplanowanej kolejności podcinania muru. W murach ceglanych możliwe jest również wtłaczanie blachy nierdzewnej w spoiny między cegłami.

Przy tych metodach trzeba zwrócić uwagę na staranne połączenie izolacji poziomej pod ścianami fundamentowymi z izolacją podpodłogową. Innym, mniej inwazyjnym, rozwiązaniem może być zastosowanie jednej z metod iniekcyjnych, polegających na wprowadzeniu preparatów uszczelniających w nawiercone otwory w murze. Uszczelnianie iniekcyjne łączy się z osuszaniem ścian. Takie prace realizują tylko wyspecjalizowane firmy.

Kolejnym etapem robót będzie wykonanie izolacji pionowej ścian piwnicznych, co wymaga odkopania ich aż do poziomu fundamentów. W gruntach nawodnionych można jednocześnie ułożyć drenaż opaskowy, co poprawi skuteczność tej izolacji. Standardowo izolację pionową wykonuje się z pap podkładowych na osnowie z włókna szklanego lub poliestru, osłaniając je folią tłoczoną (tzw. kubełkową).

Redakcja BD

aktualizacja: 2013-10-08

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Omówienie zakresu koniecznych robót wymaga przede wszystkim poznania stanu i przyczyn zawilgocenia, a więc przeprowadzenia ekspertyzy na miejscu. Problem jest do rozwiązania jedynie przez wyspecjalizowaną firmę, a przebieg prac powinien być prowadzony w następującej kolejności ...

Budujemy Dom - budownictwo i instalacje

23 Cze 2017, 08:28

Dobrze - aru - bardzo dobrze. Z małym dodatkiem - obsypka rury - o ile się nie mylę - nie powinna być niżej niż ława, czyli rura ciut wyżej Tylko dlaczego taki rysunek jest w artykule?:  Ale to pytanie do Redakcji! 

zenek

23 Cze 2017, 07:10

nie niżej najniżej równo z ławą, najlepiej =wyżej dołu ławy, =niżej posadzki w piwnicy

aru

22 Cze 2017, 18:08

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX Rozwiązanie "Efektywny Duet izolacja i wylewka", czyli dwa produkty z portfolio CEMEX - Insularis Piano oraz Anhylevel - zostały nagrodzone ...
Betony firmy Baumit
Betony firmy Baumit Beton towarzyszy nam na każdym etapie wznoszenia domu. Choć sprawdza się w różnych rolach, trzeba pamiętać, że beton betonowi nie równy. ...
Konkurs Raporty Społeczne: Nagroda główna dla CEMEX Polska
Konkurs Raporty Społeczne: Nagroda główna dla CEMEX Polska Konkurs na najlepszy raport społeczny rozstrzygnięty - spośród 44 publikacji, wydanych przez czołowe firmy i organizacje działające w ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze