Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Płyta fundamentowa w rejonie szkód górniczych

Płyta fundamentowa w rejonie szkód górniczych

Jak powinna wyglądać płyta fundamentowa do domu energooszczędnego na 3 kategorii szkód górniczych? Izolacja powinna znajdować się pod płytą czy nad płytą? Czy bezwładność płyty w dobrze ocieplonym domu to problem? Czy ułożone pod płytą na 3 kategorii szkód górniczych GWC rurowe lub żwirowe nie ulegnie rozszczelnieniu?

Odpowiedź eksperta: Nie sposób odpowiedzieć o tym, jak powinna wyglądać płyta fundamentowa, ponieważ powinno to być po prostu opracowanie projektowe pod względem konstrukcyjnym oraz pod względem fizyki budowli. Niemniej jednak opowiadam na podstawowe pytania.

Izolacja powinna być pod płytą. Do izolacji należy zastosować polistyren ekstrudowany XPS. Bezwładność płyty to zaleta i jednocześnie wada. Trzeba pamiętać, że płyta fundamentowa jest od góry wykończona. Jeśli jest ogrzewana podłoga, to dodatkowo daje się termoizolację, więc od góry też proponuję wykonać odpowiednie ocieplenie płyty.

Co do trwałości instalacji, to wykonuje się na nią specjalne szachty, jeszcze pod płytą fundamentową. Szachty takie wykonuje się jako żelbetowe, na chudym betonie. Żeby to uległo zniszczeniu lub rozszczelnieniu, to musiałyby wystąpić ekstremalnie niekorzystne zdarzenia. 

Tomasz Rybarczyk
fot. coulignon / forum.budujemydom.pl

aktualizacja: 2017-07-06

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX Rozwiązanie "Efektywny Duet izolacja i wylewka", czyli dwa produkty z portfolio CEMEX - Insularis Piano oraz Anhylevel - zostały nagrodzone ...
Betony firmy Baumit
Betony firmy Baumit Beton towarzyszy nam na każdym etapie wznoszenia domu. Choć sprawdza się w różnych rolach, trzeba pamiętać, że beton betonowi nie równy. ...
Konkurs Raporty Społeczne: Nagroda główna dla CEMEX Polska
Konkurs Raporty Społeczne: Nagroda główna dla CEMEX Polska Konkurs na najlepszy raport społeczny rozstrzygnięty - spośród 44 publikacji, wydanych przez czołowe firmy i organizacje działające w ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze