Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Ocieplenie podłogi i basen w piwnicy

Ocieplenie podłogi i basen w piwnicy

Planuję zaadaptowanie piwnicy w swoim domu. Część przestrzeni nadal będzie służyć jako kotłownia i pomieszczenie gospodarcze. Resztę chcę przeznaczyć na saunę i siłownię. Marzy mi się też chociaż miniaturowy basen, np. 2 × 3 m, w którym będzie można się zanurzyć po wyjściu z sauny. Piwnica jest na szczęście sucha, nigdy nie było problemów z wodą gruntową. Jednak koniecznie trzeba będzie ocieplić podłogę, bo obecnie to tylko deski na legarach i betonowa szlichta. Zupełnie nie wiem zaś, jak zabrać się do wykonania niecki basenu.

Odpowiedź eksperta: Opisana przez Pana adaptacja prawdopodobnie będzie możliwa. Szczególnie jednak w kwestii wykonania basenu niezbędna jest pomoc specjalisty – konstruktora. Niefachowe sporządzenie wykopu wewnątrz obrysu fundamentów grozi naruszeniem ich stateczności. A proszę pamiętać, że na fundamentach opiera się cała część nadziemna budynku, co przy ich uszkodzeniu może się skończyć nawet katastrofą budowlaną. Jeśli ściany niecki basenu uda się umieścić stosunkowo daleko od ław fundamentowych, prace nie będą trudne. Chodzi o to, że nacisk na grunt pod ławami betonowymi rozkłada się pod kątem 45° i najlepiej, żeby grunt w tej strefie pozostał nienaruszony.

Nieckę basenową najlepiej wykonać z betonu zbrojonego. Powinien być wodoszczelny, a dobór frakcji kruszywa, dodatków uszczelniających, wibrowanie oraz pielęgnacja – szczególnie staranny. Ponadto izolacja przeciwwodna musi łączyć się z izolacją podłogi.

Ocieplenie podłogi nie powinno być trudne. Po usunięciu drewnianej podłogi na legarach, uzyskamy do kilkunastu centymetrów na nową podłogę, bez obniżenia kondygnacji. Nie jest to zbyt wiele, więc uzasadnione jest użycie polistyrenu ekstrudowanego (XPS), który zapewnia lepszą ciepłochronność, niż zwykły styropian podłogowy o tej samej grubości. Stosując specjalne gotowe mieszanki, można zaś otrzymać nieco cieńszą wylewkę podłogową. Wystarczy 3 cm zamiast 4–5 cm zwykłego jastrychu cementowego. Nie jest to duża różnica, ale w tym przypadku może być istotna. Jastrych ma być na bazie cementu, a nie anhydrytowy, bo ten ostatni jest znacznie mniej odporny na zawilgocenie.

Stara podłoga piwnicy z desek na legarach (a) oraz nowa izolacja cieplna podłogi i jastrych cementowy
Żelbetowa niecka niewielkiego basenu, umieszczonego poniżej poziomu posadowienia ław

Redakcja BD

aktualizacja: 2014-04-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX Rozwiązanie "Efektywny Duet izolacja i wylewka", czyli dwa produkty z portfolio CEMEX - Insularis Piano oraz Anhylevel - zostały nagrodzone ...
Betony firmy Baumit
Betony firmy Baumit Beton towarzyszy nam na każdym etapie wznoszenia domu. Choć sprawdza się w różnych rolach, trzeba pamiętać, że beton betonowi nie równy. ...
Konkurs Raporty Społeczne: Nagroda główna dla CEMEX Polska
Konkurs Raporty Społeczne: Nagroda główna dla CEMEX Polska Konkurs na najlepszy raport społeczny rozstrzygnięty - spośród 44 publikacji, wydanych przez czołowe firmy i organizacje działające w ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze