Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Artykuły

Ocieplenie fundamentów w domu energooszczędnym

Ocieplenie fundamentów w domu energooszczędnym

Fundament to jeden z najtrudniejszych do dobrego ocieplenia elementów. Równocześnie ma zasadnicze znaczenie dla trwałości i wytrzymałości budynku. Na nim spoczywa ciężar ścian, stropów i dachu. To niemałe obciążenie musi przekazać na grunt. Równocześnie fundament ma za zadanie oddzielić resztę domu od podłoża - uniemożliwić podciąganie wilgoci gruntowej oraz ograniczyć straty ciepła.

Wszystkie zadania stawiane fundamentowi niełatwo ze sobą pogodzić. Powszechnie stosowany w naszym kraju sposób fundamentowania - choć dobry pod względem wytrzymałościowym - nie sprzyja energooszczędności. W domach energooszczędnych szuka się więc alternatywnych rozwiązań. Stąd popularność posadowienia na płycie fundamentowej albo izolacja cieplna całych ścian fundamentowych oraz ław.

Oczywiście im wyżej ustawimy poprzeczkę dla energooszczędności, tym większe znaczenie w bilansie cieplnym mają straty do gruntu. Wykonany z żelbetu i betonu zwykłego fundament wymaga oczywiście izolacji cieplnej i to z materiału odpornego na zawilgocenie. Bardzo dobrze sprawdza się w tej roli polistyren ekstrudowany (XPS), bo jest mniej nasiąkliwy i bardziej wytrzymały mechanicznie od zwykłego styropianu (polistyrenu ekspandowanego - EPS).

W przypadku typowego fundamentu, minimum to izolacja ułożona od zewnątrz na ścianie fundamentowej. Ocieplenie całej ściany fundamentowej jest szczególnie ważne w domach podpiwniczonych. Tworzymy w ten sposób barierę cieplną pomiędzy piwnica i gruntem. Niezależnie zaś od tego, czy dom jest podpiwniczony, czy nie, izolacja ściany fundamentowej powinna łączyć się z izolacją termiczną ścian nadziemia.

Przez typowy fundament dużo ciepła ucieka do gruntu pod budynkiem Straty cieplne można zmniejszyć izolując także wewnętrzną stronę ścian fundamentowych

Przez typowy fundament dużo ciepła ucieka do gruntu pod budynkiem (po lewej). Straty można zmniejszyć izolując także wewnętrzną stronę ścian fundamentowych (po prawej)

Dlaczego izolacja jest niezbędna przede wszystkim od zewnątrz ściany fundamentowej?

Bo tam temperatura gruntu zmienia się w największym zakresie. Bez izolacji, straty ciepła - szczególnie w strefie cokołowej, czyli powyżej gruntu - byłyby bardzo duże. W końcu cokół ma kontakt z powietrzem zewnętrznym, którego temperatura spada zimą nawet do -20°C.

Pod budynkiem temperatura waha się znacznie mniej, można założyć, że temperatura gruntu jest tam zawsze dodatnia. Bryła domu stanowi osłonę, zabezpieczającą przed wpływem mrozu. Nie znaczy to jednak, że straty ciepła do gruntu pod budynkiem (w obrysie fundamentów) można pominąć. Stąd pomysł, aby izolować ściany fundamentowe obustronnie, do czego świetnie nadają się np. styropianowe kształtki - szalunki tracone, które wypełnia się betonem. Tu pojawia się oczywiste pytanie, dlaczego pozostawiać nieosłonięte ławy fundamentowe? Bywają one izolowane ze wszystkich stron - także od spodu - polistyrenem ekstrudowanym.

Wbrew pozorom, XPS ma wystarczająca wytrzymałość, aby umieścić go na gruncie pod ławami. Jak widać, takie docieplanie tradycyjnego fundamentu może iść coraz dalej, ale to oznacza komplikacje i coraz większe koszty.

Alternatywą jest wykonanie płyty fundamentowej. Izolację układamy wówczas pod nośną płytą żelbetową, tak aby wystawała poza jej krawędzie. Dzięki temu izolację płyty można połączyć z izolacją ścian, uzyskując ciągłość termoizolacji. Niejednokrotnie okazuje się to rozwiązaniem prostszym i w ostatecznym rachunku tańszym, niż opisane wyżej docieplanie tradycyjnego fundamentu.

Izolacja cieplna płyty fundamentowej
Izolacja cieplna płyty fundamentowej

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Vulcan (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2014-07-01

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Masakra. Wszystkim chętnym wyślemy zdjęcie styropianu po przygodzie z mrówkami. Podpowiedź: rozpuścił się. Fundament nie może stać na materiale który podlega niszczeniu. Albo beton (wodoszczelny), albo szkło spienione.

Gość K. Surowiec

01 Maj 2017, 05:02

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
CEMEX Building Award 2017 dla Tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku
CEMEX Building Award 2017 dla Tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku, przy budowie którego wykorzystano produkty CEMEX, otrzymał prestiżową nagrodę w międzynarodowym konkursie ...
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX Rozwiązanie "Efektywny Duet izolacja i wylewka", czyli dwa produkty z portfolio CEMEX - Insularis Piano oraz Anhylevel - zostały nagrodzone ...
Betony firmy Baumit
Betony firmy Baumit Beton towarzyszy nam na każdym etapie wznoszenia domu. Choć sprawdza się w różnych rolach, trzeba pamiętać, że beton betonowi nie równy. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze