Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Artykuły

Jakie są rodzaje fundamentów pod dom jednorodzinny?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem przedstawia wszystkie rodzaje fundamentów pod dom jednorodzinny.

Jakie są rodzaje fundamentów pod dom jednorodzinny?

Dociekliwy Inwestor: – Przejdźmy może do sposobów fundamentowania. Jakie są możliwości?

Majster Guru:– W budownictwie jednorodzinnym, gdzie występują stosunkowo niewielkie obciążenia na grunt, najczęściej wykonuje się ławy fundamentowe – betonowe poszerzenie ścian nośnych, dzięki którym obciążenie rozkłada się na większej powierzchni, a zbrojenie wzdłużne zapewnia stabilizację w warunkach niejednorodności gruntu. Jeśli nośność gruntu wymaga, aby ława była bardzo szeroka (a zatem i proporcjonalnie wyższa), to wykonywana jest jako żelbetowa, ze zbrojeniem poprzecznym. W sprzyjających warunkach – gdy konstrukcja domu jest lekka (np. szkieletowa) lub grunt charakteryzuje się wysoką nośnością, wykonywanie ław może okazać się zbędne.

Przygotowanie wylania ławy fundamentowej
Przygotowanie wylania ławy fundamentowej

– Naprawdę? Nie trzeba ich niczym zastępować?

– Nie do końca. Oparciem będzie fundament, ale znacznie mniej masywny. Wylewa się go bezpośrednio w gruncie, a jego szerokość odpowiada grubości ścian nadziemia – z reguły jest to ok. 25 cm.

– Słyszałem też o ławach schodkowych. Co to takiego?

– Ławy schodkowe wykonuje się w przypadku domów częściowo podpiwniczonych, budowanych na skarpach lub przylegających do istniejącego budynku.

– Zaraz, zaraz, dobrze zrozumiałem? O piwnicę będę jeszcze szczegółowo pytał, ale zaintrygował mnie pan. Czy można wykonać podpiwniczenie tylko pod częścią domu?

– Tak, jest to możliwe, ale ze względów wykonawczych, takiego rozwiązania należy raczej unikać. Komplikuje ono bowiem fundamentowanie i praktycznie uniemożliwia zapewnienie niezawodnej ochrony przed zawilgoceniem piwnicy. Koszt pełnego podpiwniczenia nie będzie znacząco wyższy, a zyskamy nie tylko dodatkową powierzchnię, ale i pewne zabezpieczenie przed wnikaniem wody. W przypadku konieczności budowy ław schodkowych, wykonujemy je jako zbrojone wzdłużnie na całej długości, przy czym wysokość stopni nie powinna być większa niż 30 cm, a ich długość ma wynosić co najmniej 1 m.

Fundament schodkowy
Fundament schodkowy

– Problem jest taki, że jeszcze nie wiem, jakie warunki gruntowe panują na mojej działce. Co zrobić, gdy okaże się, że grunt ma słabą nośność?

– Spokojnie, z takiej sytuacji też jest wyjście. Na gruntach o słabej nośności, wykonuje się fundamenty płytowe. Indywidualnie zaprojektowana płyta żelbetowa rozkłada obciążenia na dużą powierzchnię. To lepsze rozwiązanie, niż budowa szerokich ław żelbetowych. Szczególnie przy małej powierzchni posadowienia budynku i niewielkim odstępie między ścianami nośnymi, łatwiej wykonać jedną żelbetowa płytę pod całym domem, niż żelbetowe ławy pod każdą ze ścian. Rozwiązanie takie jest szczególnie korzystne w domu podpiwniczonym, gdyż płyta staje się jednocześnie podłogą piwnicy.

Jeśli płyta będzie ocieplona i wykonana zostanie warstwa stabilizująco-drenażowa, nie trzeba będzie jej zagłębiać poniżej poziomu przemarzania. W ten sposób wyeliminujemy też drogę ucieczki ciepła do gruntu przez ściany nośne. Podobnie budowane są także fundamenty grzewcze z umieszczonymi w płycie kanałami, przez które przepływa ciepłe powietrze z kotła nadmuchowego.

Fundament płytowy
Fundament płytowy

– Czy omówiliśmy już wszystkie najczęściej stosowane typy fundamentów?

– Wspomnę jeszcze o jednym wariancie. Gdy warstwa nośna gruntu znajduje się na dużej głębokości, konieczne może się okazać wykonanie fundamentu palowego. Składa się on ze słupów żelbetowych wylanych w gruncie, na wierzchu których umieszcza się żelbetową belkę, będącą oparciem dla ścian nośnych budynku. Rozstaw słupów wynosi najczęściej 2–3 m, a ich przekrój, zbrojenie i głębokość posadowienia dobiera się, w zależności od przenoszonych obciążeń i nośności gruntu. Zaletą takiego sposobu fundamentowania jest zapewnienie skutecznej izolacji termicznej od gruntu. Punktowe oparcie na słupach umożliwia ułożenie ocieplenia wokół belki, zapewniając termoizolację ścian od gruntu.

Fundament na słupach
Fundament na słupach

Na pytania odpowiadał: Norbert Skupiński

aktualizacja: 2017-03-10
Materiały dodatkowe

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Bitumiczna izolacja grubowarstwowa Botament® BM 92 Schnell  - sposób na szczelny fundament
Bitumiczna izolacja grubowarstwowa Botament® BM 92 Schnell - sposób na szczelny fundament Właściwa hydroizolacja budowli jest fundamentem każdego budynku niezależnie od tego czy jest to dom jednorodzinny czy obiekt użyteczności publicznej.
GXP DREN - membrana izolacyjno-drenażowa od Griltex
GXP DREN - membrana izolacyjno-drenażowa od Griltex Folia kubełkowa z polietylenu wysokiej gęstości (HDPE), połączona z termozgrzewaną geowłókniną polipropylenową TyparR SF, przeznaczona ...
Nowa odsłona izolacji bitumicznej do stosowania zimą - Botament® BM 92 Winter
Nowa odsłona izolacji bitumicznej do stosowania zimą - Botament® BM 92 Winter Botament® BM 92 Winter to grubowarstwowa, szybkoschnąca, bitumiczna masa uszczelniająca przeznaczona do izolacji części budynków i budowli ...

10 błędów popełnianych podczas wykonywania fundamentów

Sposób posadowienia oraz solidność wykonania prac fundamentowych mają wpływ na trwałość budynku. Choć ten etap budowy nie jest skomplikowany, to wykonawcy, niestety, nierzadko popełniają błędy. Oto z czym najczęściej mają problem.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze