Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Artykuły

Jak chronić fundamenty przed wilgocią i wodą?

Artykuł na: 6-9 minut

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem pomaga dobrać właściwą izolację przeciwwilgociową ścian fundamentowych domu podpiwniczonego i bez podpiwnicznia.

Jak chronić fundamenty przed wilgocią i wodą?

Dociekliwy Inwestor: - Ochrony przed wilgocią wymagają chyba wszystkie fundamenty? Surowych ścian podziemia nie możemy przecież tak po prostu obsypać ziemią...

Majster Guru:– Oczywiście, fundamenty muszą być zabezpieczone przed wilgocią i wodą gruntową. Rodzaj izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej zależy od tego, czy dom jest podpiwniczony czy nie i jaki jest poziom wód gruntowych. W domach bez piwnic, poziom podłóg pomieszczeń użytkowych znajduje się zawsze ponad powierzchnią terenu, zatem woda może zagrażać jedynie w przypadku powodzi czy lokalnych podtopień. W takich domach, wystarczającą ochronę zapewni izolacja przeciwwilgociowa, ułożona jako ciągła i szczelna przepona na zwieńczeniu ścian fundamentowych i pod podkładem podłogi na gruncie. Chroni ściany przed wilgocią kapilarną.

– Hmm, coś mi się obiło o uszy, ale czym dokładnie jest wilgoć ka..

– Kapilarna. To efekt zjawiska przemieszczania się do góry cząstek wody w porowatych materiałach (gruncie, materiałach budowlanych), zwanego podsiąkaniem kapilarnym. Powoduje ono wnikanie wilgoci do wnętrza domu, jeśli nie zostanie utworzona wodoszczelna przegroda na styku podziemnej i nadziemnej części domu (tzw. izolacja pozioma).

– Brzmi groźnie. Zatem jak i z czego należy wykonać izolację przeciwwilgociową w domu niepodpiwniczonym?

– W takim domu, hydroizolacja układana jest jedynie poziomo na ścianach fundamentowych zewnętrznych i wewnętrznych, powyżej poziomu gruntu. Taką rolę pełnią np. dwie warstwy papy podkładowej na osnowie z włókna szklanego lub poliestru, sklejone lepikiem na zimno.

Warstwy te powinny być wysunięte ok. 20 cm poza obrys ścian, aby można było połączyć je z izolacją przeciwwilgociową pod podłogą parteru. Natomiast nie ma potrzeby izolowania elementów otoczonych gruntem (np. ław, ścian fundamentowych), gdyż ich zawilgocenie nie wpływa w żaden sposób na trwałość konstrukcji wykonanej z odpowiednich materiałów. Ponadto zapewnienie absolutnej szczelności jest praktycznie niemożliwe.

Nie ma więc sensu układanie izolacji przeciwwodnej w podziemnych częściach budynku niepodpiwniczonego. Natomiast w celu zmniejszenia nasiąkliwości i ochrony przed korozyjnym oddziaływaniem związków chemicznych zawartych w wilgotnym gruncie, ściany fundamentowe obustronnie impregnuje się emulsją asfaltowo-kauczukową. Przed jej nałożeniem, powierzchnie ściany trzeba wyrównać, wypełniając spoiny i wykruszenia, bądź nałożyć cementową obrzutkę, tzw. rapówkę.

Fundament domu niepodpiwniczonego wraz z warstwami izolacji
Fundament domu niepodpiwniczonego wraz z warstwami izolacji

– A co z izolacją fundamentów w domach podpiwniczonych?

– W takim przypadku, konstrukcję zabezpieczamy nie tylko przed wilgocią kapilarną, ale również przed wodą gruntową, której poziom może zmieniać się w ciągu roku w szerokim zakresie. Podstawową regułą, zapewniającą skuteczność ochrony przed wnikaniem wody, będzie utworzenie szczelnej "wanny" hydroizolacyjnej, sięgającej od powierzchni gruntu, poprzez ściany zewnętrze, do podłogi piwnicy.

Dobór użytych materiałów zależeć będzie od konkretnych warunków wodno-gruntowych, a przede wszystkim od wahań poziomu wód podziemnych. Na etapie fundamentowania, konieczne jest ułożenie izolacji poziomej na ławach fundamentowych z dwóch warstwy papy na lepiku, którą później łączy się z izolacją podpodłogową piwnicy.

Drugą izolację poziomą układa się na ścianach piwnicy na wysokości powyżej poziomu gruntu. We względnie korzystnych warunkach gruntowych, hydroizolację pionową ścian piwnicy zapewnia jedno lub dwuwarstwowe pokrycie papowe, osłonięte dodatkowo tzw. folią tłoczoną (kubełkową)

Fundament domu podpiwniczonego z drenażem opaskowym
Fundament domu podpiwniczonego z drenażem opaskowym

– Czy to wystarczy, aby ochronić piwnicę przed zalaniem?

Drenaż opaskowy chroni piwnicę przed zalaniem
Drenaż opaskowy chroni piwnicę
przed zalaniem (fot. ACO)

– W razie możliwego podniesienia się poziomu wód gruntowych do wysokości fundamentu, standardowo powinniśmy ułożyć tzw. drenaż opaskowy. To wkopany w ziemię dookoła budynku system rur drenarskich. Umożliwia obniżenie poziomu wód gruntowych, co ogranicza napór wody na ściany i podłogę piwnicy, a w przypadku niestarannej lub uszkodzonej hydroizolacji, zmniejsza zagrożenie zalania piwnicy. Wymaga jednak zapewnienia odprowadzania wody zbieranej przez system drenażowy do naturalnych zbiorników lub sieci melioracyjnej. Jeżeli nie ma do nich dostępu, pozostaje wykonanie studni chłonnej, o poziomie odprowadzenia poniżej drenażu. Jej głębokość i chłonność zależą od lokalnych warunków gruntowo-wodnych i nie na każdym terenie można ją wykonać.

– Z jakich materiałów wykonuje się obecnie izolację fundamentów?

– Do izolacji fundamentów i ścian podziemia wykorzystuje się głównie materiały bitumiczne na bazie asfaltu (emulsje, lepiki, papy), folie PVC oraz coraz częściej polimerowe zaprawy wodoszczelne. Do stosowania w strefi e podziemnej, nadają się jedynie papy na osnowie z włókna szklanego lub poliestru, gdyż "tekturowe" szybko ulegają zniszczeniu. Nie można natomiast używać lepików zawierających rozpuszczalniki organiczne – jeśli będą się stykać z ociepleniem styropianowym. Popularny materiałem na izolację przeciwwodną, jest wspomniana już folia tłoczona. W rzeczywistości pełni ona jedynie rolę pomocniczą – drenażową i osłonową – a nie podstawowej ochrony przed wnikaniem wody.

Na pytania odpowiadał: Norbert Skupiński

aktualizacja: 2017-03-10
Materiały dodatkowe

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Już 10 000 klientów na świecie korzysta z CEMEX Go
Już 10 000 klientów na świecie korzysta z CEMEX Go CEMEX, S.A.B. de C.V. (“CEMEX”) (NYSE: CX) ogłosił, że zasięg platformy cyfrowej CEMEX Go to już prawie 25 proc. klientów firmy na ...
Nowa emulsja bitumiczno-lateksowa webertec bitumal
Nowa emulsja bitumiczno-lateksowa webertec bitumal Agresywna woda gruntowa potrafi wyrządzić wiele szkód w konstrukcji, negatywnie wpływa na trwałość materiałów budowlanych, obniża efektywność ...
Złoty Listek CSR POLITYKI dla CEMEX Polska
Złoty Listek CSR POLITYKI dla CEMEX Polska Firma CEMEX Polska już po raz piąty została nagrodzona Złotym Listkiem CSR POLITYKI, przyznawanym za osiągnięcia na polu społecznej odpowiedzialności ...

Płyta fundamentowa w rejonie szkód górniczych

Jak powinna wyglądać płyta fundamentowa do domu energooszczędnego na 3 kategorii szkód górniczych? Izolacja powinna znajdować się pod płytą czy nad płytą? Czy bezwładność płyty w dobrze ocieplonym domu to problem? Czy ułożone pod płytą na 3 kategorii szkód górniczych GWC rurowe lub żwirowe nie ulegnie rozszczelnieniu?

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze