Jak ograniczyć straty ciepła przez fundament?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak ograniczyć straty ciepła przez fundament?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem informuje, które materiały termoizolacyjne najlepiej nadają się do ocieplania fundamentów.

aktualizacja: 2022-09-06 11:40:28

Dociekliwy Inwestor: - Jak zadbać o ograniczenie strat ciepła przez fundament?

Majster Guru: - Zasadniczy wpływ na izolację cieplną domu od strony gruntu ma grubość warstwy ociepleniowej ułożona w podłodze parteru. Natomiast efektywność ocieplenia ścian fundamentowych poniżej poziomu ziemi zależy w dużym stopniu od wysokości wyniesienia podłogi ponad teren. Powyżej 50-60 cm, dostateczną ochronę przed ucieczką ciepła zapewnia z reguły izolacja termiczna cokołu domu.

Warto też zastąpić górne 2-3 warstwy ścian fundamentowych materiałem o lepszych własnościach ciepłochronnych. Mogą to być bloczki keramzytowe, pustaki betonowe z wkładką styropianową, a nawet zwykłe pustaki betonowe. Natomiast zasadność ocieplenia ścian piwnicy zależy głównie od sposobu jej wykorzystania. Gdy planujemy urządzić tam pomieszczenia ogrzewane, to oczywiście ocieplamy ściany na całej wysokości. W innym przypadku, wystarczy ocieplenie sięgające w dół ok. 1 m od poziomu terenu.

- Ocieplenie, ale z czego? Które materiały termoizolacyjne najlepiej nadają się do ocieplania?

- Ze względu na warunki, w jakich przebywa materiał ociepleniowy w podziemnych częściach budynku (bezpośredni kontakt z gruntem), swoje zadanie najlepiej spełnia polistyren ekstrudowany XPS. W porównaniu z dotychczas powszechnie stosowanym styropianem EPS, wyróżnia się przede wszystkim znacznie mniejszą nasiąkliwością, co zapewnia utrzymanie stałych własności ciepłochronnych.

Jest też bardziej wytrzymały na nacisk i ma niższą o ok. 10-15% przewodność cieplną, dzięki czemu można zmniejszyć grubość termoizolacji. Jego jedyna wada to znacznie wyższa cena w porównaniu ze styropianem. Nieco tańszą alternatywą może być tzw. styropian wodoodporny, produkowany metodą agregatową - płyty mają większą gęstość niż zwykły styropian, a na powierzchni utworzony jest naskórek, ograniczający nasiąkliwość.

Na pytania odpowiadał: Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Maximilian / forum.budujemydom.pl

Materiały do pobrania:
pdf icon
Konsultacje z Majstrem Guru cz. 4

Zdaniem naszych Czytelników

04 May 2017, 02:08

Szanowni Państwo, trzeba pamiętać, że ocieplenie fundamentów to tylko jeden z elementów prawidłowo wykonanej izolacji, Równie ważne jest ocieplenie ścian zewnętrznych budynku. Zachęcam do zapoznania się z systemami ociepleń marki FOVEO TECH (systemy oparte na wełnie i ...

Gość K. Surowiec

01 May 2017, 06:48

My naszym klientom polecamy dwa rozwiązania. Do domów pasywnych: szkło spienione pod płytę fundamentową. XPS zżerają owady, a szkło jest niejadalne, nie siąknie i nie gnije. Do pozostałych budynków: najszybszy i najmniej ryzykowny, i tani (bo najszybszy) jest monolit z wodoszczelnego ...

Oczywiście, że ucieczka ciepła na "trasie" posadzka na styku ze ścianą-> fundament została dawno zauważona i uznana za istotne zagadnienie. Obecnie producenci elementów konstrukcyjnych wzięli to zjawisko pod uwagę i oferują gotowe elementy, jak wspomniał Przedmówca.  Technologia ...

Gość bystry

29 Mar 2017, 09:00

Są gotowe elementy fundamentowe, które stanowią jednocześnie element izolacyjny i nośny. Wystarczy pobawić się w grę słów i wpisać w wyszukiwarce słowo isomur :)

Gość K. Surowiec

28 Mar 2017, 21:30

alternatywą jest też izolacja płyty fundamentowej ze szkła spienionego albo warstwa izolacji NA płycie fundamentowej. Izolacja ław fundamentowych jest trudna i pracochłonna.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!