Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Artykuły

Fundamenty przy istniejącym budynku

Zdarza się, że na wąskich działkach najkorzystniejsze byłoby usytuowanie domu na granicy posesji. Jednak najczęściej znajduje się tam już budynek sąsiada i trzeba wykonywać fundamenty przy istniejącym budynku.

Powstaje zatem pytanie: jak posadowić własny dom, żeby nie spowodować uszkodzeń już istniejącego? Koniecznie trzeba zadbać o dwie sprawy:

 • fundamenty sąsiadujących ścian w obu budynkach powinny być posadowione na tym samym poziomie;
 • w budowanym domu oś ściany konstrukcyjnej fundamentowej lub piwnicznej nie powinna znajdować się dalej od osi fundamentu niż 1/6 szerokości ławy.
Dzięki temu ławy fundamentowe z projektu katalogowego mogą pozostać nie zmienione – ani ich wymiary, ani zbrojenie (ewentualnie należy przesunąć szkielet zbrojeniowy wraz ze ścianą). Jednak dość często poziomy posadowienia budynku istniejącego i projektowanego różnią się (bywa, że znacznie). Wtedy, szczególnie w domach niepodpiwniczonych, najłatwiejszym rozwiązaniem jest wykonanie ław prostopadłych do granicy działki jako schodkowych.

Mimośrodowo obciążone ławy fundamentowe domu podpiwniczonego w sąsiedztwie istniejącego budynku
 Mimośrodowo obciążone ławy fundamentowe domu podpiwniczonego w sąsiedztwie istniejącego budynku

A co zrobić, gdy budynek ma być głęboko podpiwniczony? To zależy, czy dom sąsiada też ma piwnice. Jeśli nie, można próbować się dogadać i podbijać (czyli jednocześnie pogłębiać i poszerzać) fundamenty istniejącego budynku, ale jest to zadanie kosztowne, ryzykowne i... mało prawdopodobne. Wtedy najlepiej zrezygnować z podpiwniczenia lub wykonać je tylko pod częścią domu. Jednak, jeśli poziom posadowienia sąsiadującego budynku znajduje się na dostatecznej głębokości, można rozważyć dwie możliwości:
 • ścianę piwniczną wykonać w osi ławy fundamentowej, a ścianę parteru (często wówczas działową, a nie nośną) na wsporniku stropowym. Wtedy fundamenty nie ulegną zmianie, a przy okazji zyska się trochę powierzchni mieszkalnej na kondygnacjach nadziemnych;

 • ścianę piwniczną wybudować przy ścianie sąsiada, ale wtedy trzeba się liczyć z tym, że jej oś wypadnie zbyt blisko krawędzi ławy i fundamenty mogą odrywać się od podłoża – a to już grozi katastrofą. Jednym z najprostszych sposobów zaradzenia temu byłoby połączenie ławy biegnącej wzdłuż granicy działki z ławą do niej równoległą. Najlepiej i najłatwiej zrobić to za pomocą rusztu fundamentowego, czyli belek żelbetowych usytuowanych w rozstawie odpowiadającym 10-12 wysokościom ław.
Uwaga Wykonanie robót ziemnych przy fundamentach istniejącego budynku stwarza szczególne zagrożenie katastrofą budowlaną. Odkopanie fundamentów na całej długości może spowodować zawalenie się spoczywającej na nim ściany, w wyniku wyparcia gruntu. Dlatego roboty te należy prowadzić odcinkami lub po zastosowaniu odpowiednich wzmocnień.

Redakcja
aktualizacja: 2011-06-28

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

hydroizolacja fundamentów w takim przypadku to wyższa szkoła jazdy. Ale da się zrobić. Tylko to co pisze redakcja to bzdury..

Gość maciek

23 Sie 2010, 18:34

Nie prawda! Hydroizolacja musi być. Jak ją wykonać w takim przypadku?

Gość rzeczoznawca

17 Gru 2009, 15:09

Hydroizolacja jest nie potrzebna bo pewnie w istniejącym budynku jej nie ma:)

Gość JRK

04 Cze 2009, 19:10

A co z hydroizolacją?

Gość maciek

01 Maj 2009, 18:19

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa odsłona izolacji bitumicznej do stosowania zimą - Botament® BM 92 Winter
Nowa odsłona izolacji bitumicznej do stosowania zimą - Botament® BM 92 Winter Botament® BM 92 Winter to grubowarstwowa, szybkoschnąca, bitumiczna masa uszczelniająca przeznaczona do izolacji części budynków i budowli ...
CEMEX Building Award 2017 dla Tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku
CEMEX Building Award 2017 dla Tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku, przy budowie którego wykorzystano produkty CEMEX, otrzymał prestiżową nagrodę w międzynarodowym konkursie ...
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX Rozwiązanie "Efektywny Duet izolacja i wylewka", czyli dwa produkty z portfolio CEMEX - Insularis Piano oraz Anhylevel - zostały nagrodzone ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze