Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Czy warto budować piwnicę?

Artykuł na: 2-3 minuty

Dylemat – budować piwnicę, czy nie – jest stosunkowo nowy. Przed laty piwnica była standardem. Urządzano w niej kotłownię, skład opału, spiżarnię na przetwory czy warsztat majsterkowicza.

Czy warto budować piwnicę?

Obecnie większość domów katalogowych projektowana jest bez piwnic, a wspomniane pomieszczenia lokalizowane są na parterze domu, w garażu lub w oddzielnym budynku gospodarczym. Z czego to wynika? Oczywiście – chodzi o pieniądze i trudności techniczne.

Co prawda, dzięki podwyższeniu ściany fundamentowej, można zyskać dodatkową kondygnację, ale wykonanie izolacji piwnicy jest bardzo kosztowne, a ochrona nie zawsze jest skuteczna. Dotyczy to szczególnie piwnic narażonych na zalanie przez wody gruntowe. Budowę domu podpiwniczonego warto więc brać pod uwagę wtedy, gdy na działce utrzymuje się niski poziom wód gruntowych, ewentualnie gdy dysponujemy niewielką działką, na której nie ma miejsca na garaż lub budynek gospodarczy.

Odradza się za to budowę częściowego podpiwniczenia. Przy takim rozwiązaniu, wydatki będą bowiem podobne, jak w przypadku wykonania piwnicy pod całą powierzchnią domu, a dodatkowo można spodziewać się trudności podczas wznoszenia ławy fundamentowej, izolacji przeciwwilgociowej i ocieplenia ścian piwnicy.

Redakcja BD
fot. Röben

aktualizacja: 2018-01-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
CEMEX Polska laureatem konkursu Firma Dobrze Widziana
CEMEX Polska laureatem konkursu Firma Dobrze Widziana CEMEX Polska został nagrodzony tytułem Firma Dobrze Widziana w IX edycji konkursu organizowanego przez Business Centre Club pod patronatem ...
Raport Zrównoważonego Rozwoju CEMEX Polska najlepszym raportem w Europie Środkowej
Raport Zrównoważonego Rozwoju CEMEX Polska najlepszym raportem w Europie Środkowej Najnowszy Raport Zrównoważonego Rozwoju CEMEX Polska za lata 2015-2016 został zwycięzcą w konkursie Central European Sustainability Report ...
Niebieski styropian GOLD fundament EPS 150 od Termo Organiki
Niebieski styropian GOLD fundament EPS 150 od Termo Organiki Termo Organika wprowadza na rynek płyty styropianowe do fundamentów w kolorze niebieskim. Płyty wyprodukowane zostały z wyselekcjonowanego ...

Płyta fundamentowa w rejonie szkód górniczych

Jak powinna wyglądać płyta fundamentowa do domu energooszczędnego na 3 kategorii szkód górniczych? Izolacja powinna znajdować się pod płytą czy nad płytą? Czy bezwładność płyty w dobrze ocieplonym domu to problem? Czy ułożone pod płytą na 3 kategorii szkód górniczych GWC rurowe lub żwirowe nie ulegnie rozszczelnieniu?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze