Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Czy warto budować piwnicę?

Dylemat – budować piwnicę, czy nie – jest stosunkowo nowy. Przed laty piwnica była standardem. Urządzano w niej kotłownię, skład opału, spiżarnię na przetwory czy warsztat majsterkowicza.

Czy warto budować piwnicę?

Obecnie większość domów katalogowych projektowana jest bez piwnic, a wspomniane pomieszczenia lokalizowane są na parterze domu, w garażu lub w oddzielnym budynku gospodarczym. Z czego to wynika? Oczywiście – chodzi o pieniądze i trudności techniczne.

Co prawda, dzięki podwyższeniu ściany fundamentowej, można zyskać dodatkową kondygnację, ale wykonanie izolacji piwnicy jest bardzo kosztowne, a ochrona nie zawsze jest skuteczna. Dotyczy to szczególnie piwnic narażonych na zalanie przez wody gruntowe. Budowę domu podpiwniczonego warto więc brać pod uwagę wtedy, gdy na działce utrzymuje się niski poziom wód gruntowych, ewentualnie gdy dysponujemy niewielką działką, na której nie ma miejsca na garaż lub budynek gospodarczy.

Odradza się za to budowę częściowego podpiwniczenia. Przy takim rozwiązaniu, wydatki będą bowiem podobne, jak w przypadku wykonania piwnicy pod całą powierzchnią domu, a dodatkowo można spodziewać się trudności podczas wznoszenia ławy fundamentowej, izolacji przeciwwilgociowej i ocieplenia ścian piwnicy.

Redakcja BD
fot. Röben

aktualizacja: 2018-01-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Bitumiczna izolacja grubowarstwowa Botament® BM 92 Schnell  - sposób na szczelny fundament
Bitumiczna izolacja grubowarstwowa Botament® BM 92 Schnell - sposób na szczelny fundament Właściwa hydroizolacja budowli jest fundamentem każdego budynku niezależnie od tego czy jest to dom jednorodzinny czy obiekt użyteczności publicznej.
GXP DREN - membrana izolacyjno-drenażowa od Griltex
GXP DREN - membrana izolacyjno-drenażowa od Griltex Folia kubełkowa z polietylenu wysokiej gęstości (HDPE), połączona z termozgrzewaną geowłókniną polipropylenową TyparR SF, przeznaczona ...
Nowa odsłona izolacji bitumicznej do stosowania zimą - Botament® BM 92 Winter
Nowa odsłona izolacji bitumicznej do stosowania zimą - Botament® BM 92 Winter Botament® BM 92 Winter to grubowarstwowa, szybkoschnąca, bitumiczna masa uszczelniająca przeznaczona do izolacji części budynków i budowli ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze