Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / ABC

Czy ściany piwnicy wymagają zbrojenia?

Grunt otaczający budynek wywiera nacisk boczny na ściany piwnicy, a parcie jest tym większe, im głębiej znajduje się piwnica. Murowane ściany piwnicy nie zawsze mają dostateczną wytrzymałość na taki nacisk i po zasypaniu wykopu mogą ulec odkształceniu.

Projektant powinien więc przewidzieć wykonanie odpowiednich wzmocnień, zwłaszcza gdy ściany mają grubość 25 cm i nie są usztywnione poprzecznymi ściankami. Wzmocnienie ścian piwnicy można wykonać na dwa sposoby – wykonując żelbetowe słupy w odstępach co 2-2,5 m, zakotwione w ławie fundamentowej lub układając zbrojenie w spoinach poziomych (tzw. wzmocnienie spoinowe).

Wykonanie słupów wzmacniających wymaga, już na etapie zalewania ławy fundamentowej , wyprowadzenia z niej zbrojenia w odpowiednich miejscach. Najczęściej są to odcinki prętów zbrojeniowych długości ok. 1 m, połączone ze zbrojeniem wzdłużnym ławy. Dalsze zbrojenie słupów wykonuje się już po wylaniu ławy, łącząc je z wystającymi prętami.

Wzmocnienia spoinowe układa się z gotowych odcinków zbrojenia w postaci płaskiej kratownicy, o szerokości dostosowanej do grubości muru piwnicy. Zbrojenie to umieszcza się w każdej spoinie do 3-4 warstwy ściany, a powyżej można układać je w co drugiej spoinie.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2008-12-04

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa odsłona izolacji bitumicznej do stosowania zimą - Botament® BM 92 Winter
Nowa odsłona izolacji bitumicznej do stosowania zimą - Botament® BM 92 Winter Botament® BM 92 Winter to grubowarstwowa, szybkoschnąca, bitumiczna masa uszczelniająca przeznaczona do izolacji części budynków i budowli ...
CEMEX Building Award 2017 dla Tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku
CEMEX Building Award 2017 dla Tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku, przy budowie którego wykorzystano produkty CEMEX, otrzymał prestiżową nagrodę w międzynarodowym konkursie ...
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX Rozwiązanie "Efektywny Duet izolacja i wylewka", czyli dwa produkty z portfolio CEMEX - Insularis Piano oraz Anhylevel - zostały nagrodzone ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze