Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Czy przy wykonywaniu fundamentów można wylać beton bezpośrednio w wykopie?

Czy przy wykonywaniu fundamentów można wylać beton bezpośrednio w wykopie?, a jego izolację cieplną i przeciwwilgociową wykonać później, po częściowym ich odkopaniu. Czy to prawidłowe działanie?

Odpowiedź eksperta: Z reguły domy murowane stawiane są na fundamencie w postaci ławy, która rozkłada na większą powierzchnię naciski na podłoże. Natomiast fundament wylewany bezpośrednio w gruncie wykonuje się głównie pod budynki drewniane lub szkieletowe o niewielkim ciężarze.

Oczywiście, również dopuszczalne jest posadowienie domu murowanego na takich fundamentach, ale powinno to wynikać z przeprowadzonych badań geologicznych (grunty o wysokiej nośności) i wyliczeń nacisków powierzchniowych. Istotne są też koszty postawienia takiego fundamentu w porównaniu z fundamentowaniem na ławie. O opłacalności wykonania fundamentu w gruncie można mówić, gdy jego grubość nie przekracza 25 cm.

Jeśli wymagana jest szersza podstawa posadowienia, to koszt dodatkowego betonu nie zrównoważy oszczędności na pracach ziemnych. Jeśli fundament ma być wyprowadzony ponad poziom terenu, można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy wymaga ustawienia szalunków bezpośrednio po zalaniu wykopu betonem i dolaniu następnej warstwy betonu.

Szalunek pozwala na wypoziomowanie i wyrównanie wierzchu fundamentu na tyle dokładnie, że można będzie ułożyć na nim warstwę poziomej izolacji przeciwwilgociowej. Inny sposób to domurowanie warstw nadziemnych z bloczków betonowych, przy czym przed związaniem wylanej części fundamentu konieczne będzie wyrównanie górnej jego powierzchni. Izolacja przeciwwilgociowa układana po odkopaniu ścian fundamentowych jest zupełnie zbyteczna, a powoduje jedynie dodatkowe koszty.

Fundamenty betonowe nie muszą być chronione przed zawilgoceniem, zresztą jednostronna izolacja i tak nie ochroni przed wnikaniem wilgoci od strony wewnętrznej. Również izolacja cieplna fundamentów poniżej poziomu gruntu nie jest konieczna. Dostateczną ochronę przed ucieczką ciepła do gruntu zapewnia bowiem izolacja ułożona na części cokołowej oraz izolacja podpodłogowa. Zamiast izolacji cieplnej cokołu można też wymurować część nadziemną z bloczków ciepłochronnych o dostatecznej wytrzymałości i mrozoodporności, np. keramzytobetonowych lub z betonu z wkładką styropianową.

Folia rozkładana w wykopie pod fundamenty
Folia rozkładana w wykopie pod fundamenty nie dopuści do mieszania się gruntu z betonem
aktualizacja: 2013-01-24

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Fundamentów się nie ogrzewa! Po co wiec izolować termicznie. Ale skoro ktoś się upiera je grzać to ich izolacja wygląda tak jak na certyfikacie - dookoła!http://tjenester.byggforsk.no/prodok/ntg/2258/2258g.pdf... tylko jak to wykonawca chce zrobić po wylaniu fundamentów???

T. Brzęczkowski

12 Gru 2009, 07:05

osobiście uważam ,ze powinniśmy odchodzić już od takich rozwiązań to jest już w wielu krajach nie stosowana technologia i droga praco czaso chłonna pozytywnym przykładem może być fundament firmy sundolitt

Gość mireczek 1959

11 Gru 2009, 13:54

A osobiście nie zgadzam się artykułem odnośnie izolacji przeciwwilgociowej i termicznej. Uważam że należy izolować z zewnątrz ściany fundamentowe do samej ławy. Wiem co prawda że obecnie idzie się w kierunku izolowania 0,5 m p.p.t, ale jaką różnice stanowi to następne 0,5 m ...

Deggial

30 Sty 2009, 10:02

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX Rozwiązanie "Efektywny Duet izolacja i wylewka", czyli dwa produkty z portfolio CEMEX - Insularis Piano oraz Anhylevel - zostały nagrodzone ...
Betony firmy Baumit
Betony firmy Baumit Beton towarzyszy nam na każdym etapie wznoszenia domu. Choć sprawdza się w różnych rolach, trzeba pamiętać, że beton betonowi nie równy. ...
Konkurs Raporty Społeczne: Nagroda główna dla CEMEX Polska
Konkurs Raporty Społeczne: Nagroda główna dla CEMEX Polska Konkurs na najlepszy raport społeczny rozstrzygnięty - spośród 44 publikacji, wydanych przez czołowe firmy i organizacje działające w ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze