Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Jak zabezpieczyć ściany piwnicy przed wilgocią?

Buduję dom podpiwniczony i zastanawiam się, jak skutecznie zabezpieczyć się przed wnikaniem wilgoci w ściany. Grunt wokół domu nie jest zbyt przepuszczalny, ale wody gruntowe występują na poziomie 4–5 m poniżej terenu. Czy wystarczy posmarowanie ścian piwnicy lepikiem i czy trzeba ułożyć drenaż opaskowy?  

Odpowiedź eksperta: Na gruntach słabo przepuszczalnych, w których może pojawić się woda zawieszona (silne nawilżenie gruntu w wyniku opadów), należy wykonać hydroizolację dwuwarstwową. Pierwszą warstwę – nakładaną na wyrównane podłoże – wykonuje się z emulsji asfaltowo-kauczukowej (np. dysperbitu).

Emulsję nanosi się 2–3 krotnie, najpierw jako – rozcieńczoną wodą – powłokę gruntującą, a następnie jako właściwą izolację – co najmniej 1,5 kg/m2. Po wyschnięciu emulsji, na ścianach piwnicy układa się warstwę izolacyjno-ochronną z papy podkładowej na osnowie z włókna szklanego lub poliestrowego, łączoną na zakładach lepikiem na zimno.

Zastosowanie papy termozgrzewalnej nie jest uzasadnione, gdyż jej właściwości wykorzystywane są głównie przy pokryciach dachowych. Ułożenie drenażu ma sens jedynie wtedy, gdy jest możliwość odprowadzania z niego wody do naturalnych cieków lub studni chłonnej.

Przy zakładaniu drenażu wokół budynku należy wykonać trapezowy wykop do głębokości ławy fundamentowej o podstawie ok. 40 cm i szerokości na poziomie gruntu ok. 1 m, który wypełnia się najpierw żwirem, a następnie piaszczystym gruntem. Umożliwi to szybkie odprowadzenie wody z gruntu stykającego się ze ścianami piwnicy.

Drenaż opaskowy wokół fundamentów

 

aktualizacja: 2013-07-23

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

nie dziwiłbym się gdyby koszt drenażu był wysoki. ale co komu szkodzi włożenie tych rur w ziemię i święty spokój? raczej pseudooszczędności w stylu \\\"a po co mi drenaż jak mam izolację\\\" mogą przysporzyć prawdziwych zmartwień. no ale decyzje podejmujemy indywidualnie (i ...

Gość hws80

05 Sty 2010, 17:18

Skoro na ścianach ma być hydroizolacja, to po co namawiać inwestora na zbędny wydatek na drenaż? Ponadto, błędy merytoryczne panie "ekspert"! Szanujący się wkspert nie ukrywa swojego nazwiska!

Gość rzeczoznawca

17 Gru 2009, 15:05

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa odsłona izolacji bitumicznej do stosowania zimą - Botament® BM 92 Winter
Nowa odsłona izolacji bitumicznej do stosowania zimą - Botament® BM 92 Winter Botament® BM 92 Winter to grubowarstwowa, szybkoschnąca, bitumiczna masa uszczelniająca przeznaczona do izolacji części budynków i budowli ...
CEMEX Building Award 2017 dla Tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku
CEMEX Building Award 2017 dla Tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku, przy budowie którego wykorzystano produkty CEMEX, otrzymał prestiżową nagrodę w międzynarodowym konkursie ...
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX Rozwiązanie "Efektywny Duet izolacja i wylewka", czyli dwa produkty z portfolio CEMEX - Insularis Piano oraz Anhylevel - zostały nagrodzone ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze