Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Brama typowa - idealne rozwiązanie

O bramie garażowej warto pomyśleć na etapie projektowania. Najlepiej bowiem wybrać model o standardowych wymiarach, a potem dopasować do niego otwór garażu. Tak będzie prościej i taniej.

Brama typowa - idealne rozwiązanie
 (fot. Krispol)
Najwięcej bram produkuje się w standardowych wymiarach. Ale że nie każdy producent za standard uważa to samo, zawsze warto zapytać, jakie wymiary ma w ofercie. Typowa długość bramy to 250 cm, ale wysokość może być różna: od 210 do 220 cm.

W sprzedaży są co prawda takie rodzaje bram segmentowych, które mają regulowaną wysokość: aby można je było dopasować do otworu w górnej części mają specjalną przesłonę, regulowaną w zakresie od 1 do 10 cm, ale to nie zawsze wystarcza do jej dopasowania. Dlatego, jeśli to możliwe, warto najpierw wybrać model bramy spośród typowych i potem otwór garażu dopasować właśnie do tego modelu.

Oczywiście, bramę do istniejącego garażu, którego otwór nie ma standardowych wymiarów, trzeba zamówić na wymiar, co będzie 20–50% droższe. Czasem tańsze i mniej kłopotliwe może się okazać zmniejszenie otworu.

Wybór bramy zależnie od wymiarów garażu

Oprócz wysokości H i szerokości B 1 otworu wjazdowego trzeba zmierzyć, jaka jest odległość od spodu nadproża do spodu stropu nad garażem – N. Jeśli wybierze się bramę uchylną montowaną w otworze, to odległość ta powinna mieć około 70 mm, jeśli bramę zamontuje się za otworem – 100 mm. Bramę segmentową można zastosować pod warunkiem, że pod sufitem garażu zmieszczą się jej sprężyny, a więc odległość N powinna wynosić:
 • 150 mm – jeśli są to sprężyny naciągowe;
 • 200 mm – jeśli brama ma sprężyny skrętne.
Brama rolowana wymaga jeszcze większej odległości N: powinna ona wynosić ok. 300 mm.

Jeśli brama ma być rozwierana, wysokość nadproża nie ma znaczenia.

Bramy uchylna i segmentowa górna wymagają dostatecznej ilości miejsca pod sufitem garażu, a konkretnie: odległość E i F powinna wynosić 15–22 cm. Jeśli w projekcie jest przewidziane oświetlenie górne, należy sprawdzić, czy nie będzie kolidowało z ruchami bramy.

Trzeba także zmierzyć odległość od bocznych krawędzi otworu a ścianami bocznymi – L i P. Zależnie od rodzaju bram odległość ta powinna wynosić:
 • 40–45 cm – do bramy segmentowej,
 • 7–11 cm – do rolowanej.
Bramy uchylna i rozwierana nie wymagają zachowania przestrzeni między ścianami bocznymi a krawędziami otworu. Jeśli bramę kupujemy w renomowanej firmie, pomiar wykona nam bezpłatnie jej przedstawiciel i na tej podstawie dobierze wymiary bramy.

Wymiary garażu

Jaki podjazd, taka brama

Jeśli miejsca jest mało, albo nie ma go w ogóle, lub gdy wjazd na posesję wymaga kilku manewrów, jest stromy albo nie jest w linii prostej, najlepiej wybrać bramy, których otwieranie i zamykanie nie wymaga miejsca przed garażem: rolowaną lub segmentową; tę ostatnią montuje się za otworem wjazdowym.

Jeśli podjazd jest na tyle długi, by dało się zaparkować 1 m od wjazdu do garażu, można wybrać bramę uchylną, ale jeśli jednak miejsca wystarczy tylko na otwarcie bramy, lepiej wybrać inny model, inaczej wjeżdżanie może okazać się kłopotliwe – zwłaszcza dla niewprawnych kierowców.

Jeśli długość podjazdu do bramy garażowej wynosi 8–10 m lub więcej, można zamontować bramę rozwieraną. Jej otwarte skrzydła, które mają przeciętnie 1–1,5 m szerokości, muszą się otwierać do wewnątrz działki. Jeśli zamknięcie bramy wymagałoby zostawienia samochodu na ulicy, lepiej nie kupować bramy rozwieralnej bez napędu, bo pozostawione auto tamowałoby ruch.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

aktualizacja: 2010-10-08

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

jeszcze bym dopowiedział słowko o naprawde genialnej bramie bocznej segmentowej. ja mam akurat z powierzchnia decograin titan metalic. ale chce powiedziec nie tylko o estetycznym aspekcie, ale praktycznym rozwiazaniu, jakie ta brama stanowi wszedzie tam, gdzie nad wejściem nie ma miejsca ...

Gość jestemZmiasta

19 Lip 2015, 10:16

super!pomoglo mi w doborze bramy!Dzieki!.

Gość majekhh

17 Maj 2011, 10:36

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Promocja smartCONNECTED od firmy WIŚNIOWSKI tylko do końca listopada
Promocja smartCONNECTED od firmy WIŚNIOWSKI tylko do końca listopada To ostatnie chwile, by skorzystać z oferty specjalnej smartCONNECTED firmy WIŚNIOWSKI. Świat inteligentnych bram, drzwi i ogrodzeń dostępny ...
Ponad 150 firm wspiera markę WIŚNIOWSKI w akcji Razem ratujmy małe serduszka
Ponad 150 firm wspiera markę WIŚNIOWSKI w akcji Razem ratujmy małe serduszka Ponad 150 firm postanowiło dołączyć do ogólnopolskiej akcji "Razem ratujmy małe serduszka" i wspólnie z marką WIŚNIOWSKI wesprzeć klinikę ...
Hörmann Polska uruchamia całodobową infolinię serwisową
Hörmann Polska uruchamia całodobową infolinię serwisową Uruchomiona właśnie infolinia serwisowa firmy Hörmann będzie działać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i przez 365 dni w roku. Dzięki ...
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze