Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Posadzka z płytek ceramicznych w garażu

Najczęściej wybierane na posadzkę w garażu są płytki gresowe lub klinkierowe. Ich główną zaletą, przy prawidłowym ułożeniu, jest łatwość utrzymania w czystości.

Tagi: gres

Na posadzkę w garażu stosować należy wyroby antypoślizgowe, o klasie ścieralności III–V, nasiąkliwości maks. 3%, wytrzymałości na zginanie minimum 25 MPa i twardości 5–6 w skali Mohsa.

Podłoże pod płytki w garażu musi być równie starannie przygotowane, jak pod inne powłoki wykończeniowe – czyli stabilne (bez odprysków), czyste i zagruntowane. Ponadto konieczny jest odpowiedni spadek (ok. 3%) w kierunku odpływu lub bramy – jego brak spowoduje powstawianie kałuż, a po pewnym czasie penetrację wody w głąb posadzki i odspajanie okładziny.

Pamiętajmy, że większe nierówności jastrychu trzeba wypełnić zaprawami naprawczymi – nigdy nie należy ich niwelować klejami do gresu!

Przed przyklejaniem płytek ceramicznych w garażu, warto zastosować powłokę uszczelniającą w postaci folii w płynie.

Podłoże jest wtedy chronione przed zawilgoceniem i szybciej wysycha. Powłoka taka polecana jest szczególnie w garażach znajdujących się poniżej poziomu terenu, narażonych na przesiąkanie i napór wody gruntowej (fot. Prim)

Wszystkie wyroby przeznaczone do ułożenia posadzki ceramicznej w garażu, tak samo jak w przypadku tarasów, powinny być produktami elastycznymi i mrozoodpornymi – najlepiej używać kompletu materiałów od jednego producenta.

Gres w garażu najczęściej układa się metodą podwójnego smarowania, co oznacza, że zaprawa klejowa musi pokrywać zarówno powierzchnię posadzki, jak i cały spód płytki. Następnie dociska się ją do podłoża, z zachowaniem właściwych spoin – ich szerokość zależy od wielkości płytek – im większa płytka, tym szersza fuga. Często wartość ta określana jest na opakowaniu fugi, np. do płytek o wymiarach 33 x 33 cm odpowiednia będzie spoina o szer. 6 mm i warstwa zaprawy klejowej grubości 5 mm.

Ułożenie płytek w garażu o powierzchni około 20 m2 trwa średnio dwa dni, do ich spoinowania zwykle przystępuje się po 3 dniach. Należy bezwzględnie przestrzegać zalecanych przez producentów klejów i fug przerw technologicznych pomiędzy kolejnymi etapami oraz czasu, po jakim posadzka może zostać obciążona przez samochód
(fot. Cersanit)


Monika Dąbrowska

aktualizacja: 2013-03-07

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Pół miliona złotych od firmy WIŚNIOWSKI na ratowanie życia dzieci
Pół miliona złotych od firmy WIŚNIOWSKI na ratowanie życia dzieci We wrześniu 2017 r. firma WIŚNIOWSKI ruszyła z akcją "Razem ratujmy małe serduszka". Jej celem było zebranie funduszy na specjalistyczny ...
Promocja smartCONNECTED od firmy WIŚNIOWSKI tylko do końca listopada
Promocja smartCONNECTED od firmy WIŚNIOWSKI tylko do końca listopada To ostatnie chwile, by skorzystać z oferty specjalnej smartCONNECTED firmy WIŚNIOWSKI. Świat inteligentnych bram, drzwi i ogrodzeń dostępny ...
Ponad 150 firm wspiera markę WIŚNIOWSKI w akcji Razem ratujmy małe serduszka
Ponad 150 firm wspiera markę WIŚNIOWSKI w akcji Razem ratujmy małe serduszka Ponad 150 firm postanowiło dołączyć do ogólnopolskiej akcji "Razem ratujmy małe serduszka" i wspólnie z marką WIŚNIOWSKI wesprzeć klinikę ...
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze