Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Koszt wykonania bramy garażowej segmentowej bocznej

Koszt wykonania bramy garażowej segmentowej bocznej

Przedstawiamy przykładową wycenę dla bramy garażowej segmentowej bocznej o wymiarach 2,5 x 2,125 m, w bryle budynku, bez dodatkowego wejścia.

Wersja bramy segmentowej (tzw. sekcyjnej), składanej na bok, konstrukcyjnie nie różni się od swojego „górnego” odpowiednika – panele ułożone są tu pionowo, a prowadnice umieszcza się u góry i u dołu skrzydła, zaś sama brama po otwarciu znika nie pod sufitem garażu, a na jego bocznej ścianie.

Stanowi ona alternatywę dla zwykłej bramy segmentowej, gdy ze względów architektonicznych (nachylenie dachu, prowadzone instalacje) brama nie może chować się pod stropem. W związku z tym doskonale nadaje się do garaży o niskim nadprożu – jej montaż (w zależności od modelu) może wymagać tylko 95 mm wolnego miejsca pod nadprożem. Należy jednak pozostawić pewną odległość między krawędzią otworu montażowego a ścianą, na którą składać ma się brama – od 15 do 45 cm.

To także najkorzystniejsza konstrukcja w sytuacji, gdy brama stanowi jedyne wejście do garażu. Jeżeli na przykład chcemy szybko wyprowadzić rower lub motocykl, nie musimy czekać, aż brama otworzy się całkowicie – dostęp do środka mamy już po paru sekundach.

Zaletą bram segmentowych bocznych jest również mniejsza, niż w przypadku modeli górnych, siła potrzebna do ich poruszania, jako że ruch odbywa się w poziomie – oznacza to niższą cenę napędu oraz wygodniejsze otwieranie ręczne. Poza zaletami architektoniczno-praktycznymi, wybór bramy sekcyjnej bocznej może być podyktowany względami estetycznymi. Ich wzornictwo stwarza możliwości nowych rozwiązań – podzielona pionowo powierzchnia bramy pozwala kształtować wygląd elewacji w sposób, jaki do tej pory był możliwy tylko w przypadku bram uchylnych.

Koszt bramy garażowej (2,5 x 2,125 m), segmentowej bocznej, firmy Hörmann (garaż w bryle budynku, brak dodatkowego wejścia)

Rodzaj materiału Koszt
Kolor biały (pow. Woodgrain) Okleina Golden Oak (pow. Decograin)
Brama segmentowa boczna Hörmann HST (przetłoczenia typu M), płaszcz z paneli gr. 42 mm, wypełnionych pianką poliuretanową 4218 zł 4536 zł
Napęd SupraMatic Hörmann, mocowany do ściany lub do stropu: siła maks. 800 N, prędkość otwierania 18 cm/s, w cenie nadajnik 5-kanałowy HD 5 BS z funkcją odczytu położenia bramy, podwójny mechanizm zabezpieczający (przeciążeniowy), mechanizm automatycznego ryglowania bramy w szynie napędu 1356 zł
Uchwyt do bramy z funkcją drzwi przejściowych (częściowe otwarcie) 394 zł
Rozłączanie napędu – element wysprzęglający 110 zł
Suma kosztów materiałów netto 6078 zł 6396 zł
Robocizna* 700 zł
Suma kosztów materiałów i robocizny netto 6778,00 zł 7096,00 zł
Suma kosztów materiałów i robocizny brutto (VAT 8%) 7320,24 zł 7663,68 zł

* Koszt montażu bramy każdorazowo wyceniany jest indywidualnie. Najczęściej wynosi od 550 do 1000 zł.

Ceny przez nas podane powyżej są cenami cennikowymi, nie obejmują zatem sezonowych rabatów. Aby dobrze wybrać i przy tym zaoszczędzić, koniecznie trzeba śledzić poczynania producentów i wypatrywać promocji. Wyjątkowe propozycje często mają też dystrybutorzy – np. zdarzają się oferty terminowe, w których montaż jest bezpłatny.

Monika Dąbrowska
fot. Hörmann

aktualizacja: 2013-06-12

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Hörmann na targach BUDMA 2018
Hörmann na targach BUDMA 2018 Aż cztery nagrody zdobyła firma Hörmann w konkursie o Złoty Medal MTP w ramach targów BUDMA 2018. Złote Medale wręczone zostaną podczas ...
Novoferm oferuje bramy w okleinach drewnopodobnych w najmodniejszych odcieniach
Novoferm oferuje bramy w okleinach drewnopodobnych w najmodniejszych odcieniach Novoferm - producent bram, drzwi i napędów - stale poszerza swoją ofertę wykończeń bram garażowych, oferując swoim klientom nowości ...
Nowość Novoferm - narożna ochrona prowadnicy bram garażowych
Nowość Novoferm - narożna ochrona prowadnicy bram garażowych Wyróżnikami bram garażowych Novoferm są jakość oraz bezpieczeństwo użytkowania. W trosce o zapewnienie jak najwyższego komfortu korzystania ...
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze