Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Brama garażowa - koniecznie z napędem

Radzę zainstalować napęd od razu z bramą. Nasza brama jest szeroka i ciężka. Żona nie miała szans obsłużyć jej ręcznie. Nie wjeżdżała samochodem do garażu, by się z nią nie mocować! Ja też musiałem się trochę natrudzić. Z napędem jest o niebo wygodniej. - mówi Robert, czytelnik Budujemy Dom.

Brama segmentowa ma na zewnątrz powłokę z tworzywa sztucznego, imitującego drewno

Parametry garażu: w bryle domu, dwustanowiskowy, ogrzewany, powierzchnia 36 m2, ściany z pustaków ceramicznych Max, ocieplone styropianem o grubości 12 cm.

Charakterystyka bramy:

 • segmentowa górna, wykonana z paneli aluminiowych przetłaczanych, izolowanych pianką poliuretanową o grubości 46 mm, na zewnątrz brązowa okleina z tworzywa sztucznego imitującego drewno, wewnątrz – biała. 
 • Wymiary bramy 450 x 220 cm. 
 • Brama kupiona z usługą montażową, napęd założony po 3 latach. 
 • Napęd elektryczny, sterowany pilotem dwukanałowym, obsługującym bramę garażową i wjazdową. 
 • Fotokomórka w ścianie.

Decyzja: podczas budowy domu zamontowałem samą bramę garażową, bez napędu. Ponieważ mamy ogrzewany garaż, zwracałem uwagę na grubość ocieplenia w segmentach oraz rodzaj uszczelnienia wrót. Ze względu na krótki podjazd do garażu, wybrałem bramę segmentową, wsuwającą się pod jego sufit. Kolorystykę dobraliśmy do stolarki okiennej i drzwiowej, która ma barwę złoty dąb.

Dopiero po 3 latach dokupiłem równocześnie napęd do bramy garażowej i wjazdowej. Do ich obsługiwania przeznaczyłem trzy dwukanałowe piloty – po jednym trzymamy z żoną w samochodach i jeden w domu.

Brama garażowa z napędem - rady i przestrogi:

 • Bramę garażową osadziłem na etapie stanu surowego zamkniętego. Po wykonaniu wylewek na posadzce, trzeba było ją nieco dociąć. Wtedy okazało się, że firma montująca bramę już nie istnieje. Zrobiła to za nią ta, w której zamówiłem napęd. Warto współpracować z firmami, które od dawna istnieją na rynku i nie zamierzają zwijać "żagli".

  Radzę zainstalować napęd od razu z bramą. Nasza brama jest szeroka i ciężka. Żona nie miała szans obsłużyć jej ręcznie. Nie wjeżdżała samochodem do garażu, by się z nią nie mocować! Ja też musiałem się trochę natrudzić. Z napędem jest o niebo wygodniej. Jesteśmy zadowoleni, że mamy jedną szeroką bramę, a nie dwie mniejsze, przedzielone słupkiem. Wygodniej jest w niej operować. I nie trzeba montować dwóch napędów.

 • W ścianie przy bramie garażowej zainstalowałem fotokomórkę. Dzięki niej jestem spokojniejszy o bezpieczeństwo trójki dzieci. Czasami przebiegały pod bramą dla zabawy, widząc, że ją zamykam, a rolą rodziców jest wyeliminowanie wypadkogennych miejsc w domu. Nie mamy za to przycisku, sterującego bramą, na ścianie w garażu i nie zamierzamy go dorabiać. Trzy piloty wystarczają.

 • Brama wystawiona jest na słońce, ale jej zewnętrzna powłoka z tworzywa sztucznego nie płowieje.
Fotokomórka przydaje się dla zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom Napęd elektryczny

Brama garażowa z napędem - koszty:

 • brama 4500 zł; 
 • montaż – 500 zł. 
 • Napędy do bramy wjazdowej i garażowej z montażem – 4000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-14

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Przykro mi to mówić ale inwestycja przepłacona co najmniej o 5 tysięcy niestety. Całkowicie nieprzemyślany zakup, Jak można taką wielka bramę kupić bez napędu ??!! gdzie tu wyobraźnia i zdrowy rozsądek? kto na siłę utrudnia sobie zycie kupując coś z czym musiał by się już ...

Gość Horman

09 Sty 2015, 23:29

Nie wychodzi drogo jak od razu kupujesz bramę z napędem, wtedy jest jeszcze znośnie. Ja tak zrobiłem kiedy budowałem garaż, zaoszczędziłem kilkaset złotych a i wygoda jest nieporównywalna. No i żona kiedy była w ciąży nie musiała nawet wychodzić z samochodu by otworzyć bramę.

Gość Rychu

13 Sie 2014, 11:50

muszę przyznac, ze troche drogo to wychodzi - mam na mysli kalkulacje. zwlaszcza cena napedów.zgadzam się, że warto od razu instalowac napęd i bramę - jednoczesnie/ warto tez, msz szukac sprawdzonych producentow, ktorzy nie znikna z rynku. ja doradzilbym jeszcze jedna opcje: zeby pilnowac ...

Gość _klarnet

25 Lip 2013, 18:52

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Promocja smartCONNECTED od firmy WIŚNIOWSKI tylko do końca listopada
Promocja smartCONNECTED od firmy WIŚNIOWSKI tylko do końca listopada To ostatnie chwile, by skorzystać z oferty specjalnej smartCONNECTED firmy WIŚNIOWSKI. Świat inteligentnych bram, drzwi i ogrodzeń dostępny ...
Ponad 150 firm wspiera markę WIŚNIOWSKI w akcji Razem ratujmy małe serduszka
Ponad 150 firm wspiera markę WIŚNIOWSKI w akcji Razem ratujmy małe serduszka Ponad 150 firm postanowiło dołączyć do ogólnopolskiej akcji "Razem ratujmy małe serduszka" i wspólnie z marką WIŚNIOWSKI wesprzeć klinikę ...
Hörmann Polska uruchamia całodobową infolinię serwisową
Hörmann Polska uruchamia całodobową infolinię serwisową Uruchomiona właśnie infolinia serwisowa firmy Hörmann będzie działać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i przez 365 dni w roku. Dzięki ...
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze