Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Brama garażowa z napędem - ważna dobra izolacja

Izolacja i uszczelki sprawują się dobrze, co ma znaczenie, bo garaż otwiera się w kierunku zachodu, skąd najczęściej wieją wiatry. W zimie, przy otwartej bramie, garaż się na chwilę wychładza, ale jakiś kompromis musiał być. - mówią Beata i Wojtek, członkowie Klubu Budujemy Dom.

W garażu o szerokości 6 m zamontowano bramę segmentową o szer. 5 m

Parametry garażu: w bryle domu, dwustanowiskowy, powierzchnia 36 m2, ściany zbudowane z betonu komórkowego o grubości 24 cm i ocieplone wełną mineralną o grubości 15 cm. Garaż ogrzewany w zimie do 14°C.

Charakterystyka bramy:

 • segmentowa, górna, wykonana z ocynkowanych paneli stalowych z przetłoczeniami, izolowanych pianką poliuretanową o grubości 40 mm; na zewnątrz pomalowana farbą proszkową RAL 8023. 
 • Wymiary bramy 500 x 210 cm; gwarancja 4 lata. 
 • Brama kupiona z napędem oraz usługą montażową. 
 • Napęd elektryczny, obecnie sterowany dwoma pilotami dwukanałowymi (przed wymianą czterokanałowymi). 
 • Przycisk przy wewnętrznym przejściu z garażu do domu.

Decyzja: garaż już w projekcie domu przewidzieliśmy z szeroką bramą segmentową. Mamy w miarę duże samochody i Beata chciała mieć wygodny wjazd, bez ocierania się o ściany i słupek podporowy. Otwór wjazdowy i szerokość garażu dopasowaliśmy do maksymalnego rozmiaru belek teriva (6 m).

Przed wyborem producenta bramy, sprawdziliśmy w Internecie „korzenie” różnych firm. Wybraliśmy firmę, która działa na rynku od dawna i nie jest to firma „krzak”. Daje długą gwarancję. Poza tym miała w standardowej ofercie bramy segmentowe malowane proszkowo, a niektóre tego nie mają.

Podobały się nam przetłocznia na segmentach, oferowane klamki i pochwyty. Zamówiliśmy kolor farby pasujący do okien i drzwi. Brama była korzystna cenowo. Kupiliśmy ją w zestawie z napędem i montażem. Osadziliśmy ją po otynkowaniu i wylewkach na posadzce. Praca trwała „dniówkę”, czyli 8 godzin.

Segmenty bramy z przetłoczeniami, za dopłatą, pomalowano farbą proszkową w kolorze stolarki okiennej Elementy napędu

Brama garażowa z napędem - rady i przestrogi:

 • Jesteśmy zadowoleni z bramy i napędu. Niczego byśmy obecnie nie zmienili. Farba na zamówienie kosztowała 530 zł, ale dzięki niej brama idealnie pasuje do koloru okien i drzwi. W użytkowaniu tylko leciutko wypłowiała. Bramę myjemy myjką ciśnieniową. Izolacja i uszczelki sprawują się dobrze, co ma znaczenie, bo garaż otwiera się w kierunku zachodu, skąd najczęściej wieją wiatry. W zimie, przy otwartej bramie, garaż się na chwilę wychładza, ale jakiś kompromis musiał być. Wybraliśmy wygodę!

 • Na początku kupiliśmy dwa czterokanałowe piloty. Po 6 latach wymieniliśmy je, bo zużyły się gumowe przyciski. Tym razem wybraliśmy tańsze piloty dwukanałowe, ponieważ w poprzednich nie wykorzystywaliśmy całkowicie ich możliwości. Pilotem obsługujemy tylko bramę garażową i wjazdową.

 • Napęd wybieraliśmy, również kierując się renomą producenta i solidną technologią. Przekonały nas 4-letnia gwarancja i zastosowanie w mechanizmie napędu łańcucha, zamiast paska gumowego. Okresowo konserwujemy prowadnice i rolki olejem do smarowania zawiasów w sprayu. Napęd jest odporny na zakłócenia i dobrze zabezpieczono go od strony zasilania – przetrwał przepięcia i liczne wyłączenia prądu. Musieliśmy wymienić jedynie przepaloną żarówkę.

  Polecamy przycisk na ścianie garażu, bo jest bardzo przydatny i nie musimy zawsze nosić ze sobą pilotów. Był w komplecie z napędem. Nie zamontowaliśmy fotokomórki, bo mamy czuły napęd. Nie mamy też dodatkowych zabezpieczeń antywłamaniowych, bo garaż chroni instalacja alarmowa.

Brama garażowa z napędem - koszty:

 • brama z napędem i montażem 6100 zł.
Właściciele dodatkowo wyposażyli bramę w pochwyt, ręczny rygiel oraz przycisk na ścianie garażu (przy wewnętrznym ciągu komunikacyjnym) 

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-14

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Ponad 150 firm wspiera markę WIŚNIOWSKI w akcji Razem ratujmy małe serduszka
Ponad 150 firm wspiera markę WIŚNIOWSKI w akcji Razem ratujmy małe serduszka Ponad 150 firm postanowiło dołączyć do ogólnopolskiej akcji "Razem ratujmy małe serduszka" i wspólnie z marką WIŚNIOWSKI wesprzeć klinikę ...
Hörmann Polska uruchamia całodobową infolinię serwisową
Hörmann Polska uruchamia całodobową infolinię serwisową Uruchomiona właśnie infolinia serwisowa firmy Hörmann będzie działać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i przez 365 dni w roku. Dzięki ...
Nowa aplikacja U-Control od BFT
Nowa aplikacja U-Control od BFT Firma BFT, włoski producent automatyki do bram, wprowadza nową aplikację na smartfony. U-Control umożliwia zdalne sterowanie bramą za pośrednictwem ...
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze