Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Wymiana bramy garażowej na nową - krok po kroku

Jeżeli koszty naprawy bądź doposażenia starej bramy garażowej przekraczają cenę nowej lub przedłużenie jej żywotności o kilka lat nie satysfakcjonuje nas, pozostaje wymiana.

Wymiana bramy garażowej na segmentową

Jeśli nowa brama ma być segmentowa (sekcyjna), w garażu między sufitem a nadprożem powinien być zachowany odstęp - min. 20 cm. Ponadto węgarek boczny musi mieć przynajmniej 10 cm. To idealna sytuacja przy zakładaniu bramy segmentowej. Jeśli jednak nadproże i/lub węgarek są za małe lub w ogóle ich nie ma, stosuje się montażowe profile renowacyjne. Są to obudowy z blachy stalowej lub izolowane osłony, montowane na ościeżnice boczne i nadprożową. Przy tym rodzaju bram trzeba także pamiętać o pozostawieniu przestrzeni za nadprożem do zainstalowania mechanizmu, po którym porusza się skrzydło - 10-36 cm.

Wymiana bramy garażowej na rolowaną

Kiedy starą bramę ma zastąpić rolowana, co najczęściej zdarza się, gdy przestrzeń pod stropem jest zajęta (przez instalację elektryczną lub rury), a sam garaż jest za wąski na ruch boczny bramy segmentowej, nadproże musi mieć wysokość przynajmniej 30 cm. Jeśli jest mniej, pozostaje montaż bramy rolowanej na zewnątrz nad otworem wjazdowym.

Wymiana bramy garażowej na uchylną

Założenie bramy uchylnej możliwe jest nawet w garażach, gdzie płaszczyzna sufitu jest niemal równa z nadprożem drzwiowym - np. po ociepleniu stropu w garażu. Podobnie, jak w przypadku bram segmentowych, należy pozostawić wolną przestrzeń za nadprożem na mechanizm i skrzydło. Co ważne, przy bramie segmentowej potrzeba minimum 1 m wolnej przestrzeni przed otworem garażowym na ruch skrzydła.

W przypadku za małego węgarka lub jego braku, można użyć obudowy ościeżnic z blachy stalowej (rys. Normstahl) Jeżeli w bramie nie ma nadproża, można zastosować jego uzupełnienie w postaci izolowanej osłony (rys. Normstahl)

Wymiana bramy garażowej - przygotowanie otworu garażowego krok po kroku

Odpowiednie przygotowanie otworu garażowego jest jednym z warunków prawidłowej pracy bramy. Musi on zachowywać piony i poziomy. Wszelkie krzywizny na całym obwodzie (w tym nierówności posadzki) mogą utrudnić, a w najgorszym przypadku uniemożliwić montaż nowej bramy.

Krok 1. Przyglądamy się konstrukcji ściany otworu oraz sprawdzamy stan użytych do jej budowy materiałów. Mogły one stracić swoją wytrzymałość (co często zdarza się w garażach wolno stojących wybudowanych kilkanaście lat temu), przez co podczas usuwania ościeżnicy ściana może zostać poważnie uszkodzona. Jeśli więc nie mamy pewności co do wytrzymałości tych materiałów, wprowadźmy tymczasowe podpory (stemple).

Krok 2. Usuwamy stare skrzydła i ościeżnicę. Ościeżnicę drewnianą najlepiej przeciąć w dwóch miejscach, wyjąć wydzieloną w ten sposób część, a pozostałe elementy "złożyć" do środka otworu łapką ciesielską. W ościeżnicy metalowej można odciąć zawiasy i wykorzystać ją do przymocowania prowadnic nowej bramy. W celu jej całkowitego usunięcia, należy użyć szlifierki kątowej, wyposażonej w tarcze do cięcia metalu i betonu.

Przysłona do nadproża. Zakrywa przejście między płytą bramy a nadprożem. Gdy brama jest zamknięta, jej górna część przylega do przysłony, tworząc jednolitą płaszczyznę (rys. Hörmann)

Uwaga! Jeżeli metalowa ościeżnica stanowi element konstrukcyjny nadproża - nie można jej usuwać.

Krok 3. Uszkodzenia w ścianie naprawiamy przez przemurowanie lub sporządzenie opaski z pełnych cegieł. Drugie rozwiązanie jest szczególnie zalecane przy ścianach z pustaków leszowych (dawniej wytwarzanych bezpośrednio na placu budowy) lub betonu komórkowego. Wzmocnienie z pełnych cegieł zagwarantuje solidny montaż prowadnic.

Jeśli zmniejszenie szerokości otworu opaską jest niepożądane, zaleca się wymurować ją wewnątrz garażu, pogrubiając mur wokół otworu. Można także "wpuścić" ją w ścianę. Ubytki w posadzce oraz nierówności niwelujemy zaprawą naprawczą do betonu na bazie mineralnej.

Uwaga! Opisane powyżej prace przeprowadzamy, bezwzględnie mając na uwadze zachowanie kątów prostych. Aby zniwelować ewentualne odchylenia, można dodatkowo użyć zapraw wyrównawczych.

Krok 4. Tak przygotowany otwór tynkujemy.

Uwaga! Jeśli osadzamy bramę uchylną w świetle otworu, to prace mokre wykonujemy po zamontowaniu i zabezpieczeniu przed zachlapaniem bramy.

Dopiero na tym etapie mierzymy gotowy otwór (nowy tynk może pomniejszyć światło bramy o ok. 6 cm). Otwór powinien być ok. 2-3 cm większy od zewnętrznych wymiarów nowej bramy, montowanej w świetle otworu. Luzy umożliwią korektę ustawienia prowadnic i wprowadzenie pianki uszczelniającej. W ościeżach z węgarkiem odległość między najbardziej wystającymi elementami ma być ok. 4 cm większa niż szerokość skrzydła bramy uchylnej - w przeciwnym razie nie można będzie jej otworzyć.

W bramach segmentowych wykończony węgarek nie może wystawać poza prowadnice. W przeciwnym razie będzie on przyczyną blokowania ruchu bramy przez ewentualne zanieczyszczenia, np. gałązki.

 a) fot. Wiśniowski  b) fot. Krispol
Wymieniając bramę na nową, warto połączyć tę inwestycję z wymianą drzwi wejściowych i oba produkty kupić z jednej kolekcji (a) lub zdecydować się na bramę w kolorze elewacji (b)

Koszt montażu bramy garażowej

Montaż samej bramy najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Koszt takiej usługi stanowi ok. 15% jej wartości (zwykle nie mniej niż 300 zł).

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2017-08-03

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Pół miliona złotych od firmy WIŚNIOWSKI na ratowanie życia dzieci
Pół miliona złotych od firmy WIŚNIOWSKI na ratowanie życia dzieci We wrześniu 2017 r. firma WIŚNIOWSKI ruszyła z akcją "Razem ratujmy małe serduszka". Jej celem było zebranie funduszy na specjalistyczny ...
Promocja smartCONNECTED od firmy WIŚNIOWSKI tylko do końca listopada
Promocja smartCONNECTED od firmy WIŚNIOWSKI tylko do końca listopada To ostatnie chwile, by skorzystać z oferty specjalnej smartCONNECTED firmy WIŚNIOWSKI. Świat inteligentnych bram, drzwi i ogrodzeń dostępny ...
Ponad 150 firm wspiera markę WIŚNIOWSKI w akcji Razem ratujmy małe serduszka
Ponad 150 firm wspiera markę WIŚNIOWSKI w akcji Razem ratujmy małe serduszka Ponad 150 firm postanowiło dołączyć do ogólnopolskiej akcji "Razem ratujmy małe serduszka" i wspólnie z marką WIŚNIOWSKI wesprzeć klinikę ...
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze