Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Sztuczki sprzedawców bram garażowych. Na co zwracać uwagę?

Sztuczki sprzedawców bram garażowych. Na co zwracać uwagę?

Wybierając ocieplaną bramę, nie wolno dać się zmanipulować sprzedawcom. Niestety, bardzo często raczą oni klienta rozmaitymi półprawdami, żeby skłonić go do kupienia czegoś, czego w rzeczywistości nie potrzebuje.

 • Nie wierzmy, że przez bramę o standardowym poziomie ocieplenia uciekają jakieś potworne ilości ciepła. 

Wynika to z faktu, że w garażu utrzymujemy znacznie niższą temperaturę, niż we wnętrzach mieszkalnych. Przyjmijmy następujące założenia:

 • w garażu utrzymujemy stale +8°C;
 • wrota garażowe mają 5,5 m2 (np. wymiary 2,5 × 2,2 m).

Dla różnych poziomów współczynnika U, straty energii w ciągu sezonu grzewczego będą w przybliżeniu następujące:

 • 1,7 W/(m2·K) – 325 kWh;
 • 1,3 – 250 kWh;
 • 1,1 – 210 kWh.

Przy ogrzewaniu gazem ziemnym, 1 kWh kosztuje nas ok. 0,25 zł. Koszt straconej energii wyniesie więc rocznie od 80 do 50 zł. Oczywiście, przy droższych paliwach bardziej odznaczy się to w rachunkach.

Należy podkreślić, że bardzo duży wpływ na wzrost zużycia energii będzie miało utrzymywanie wyższej temperatury w garażu.

 • Bardzo lubianym przez sprzedawców chwytem, modelowym przykładem półprawdy, jest podawanie izolacyjności pojedynczego panelu, a nie całej bramy.

Tymczasem są to kompletnie różne wartości. Przykładowo, współczynnik U dla tej samej bramy segmentowej wynosi odpowiednio:

 • 0,5 – segment;
 • 0,9 – skrzydło;
 • 1,4 – cała brama.

Trzeba jeszcze wyjaśnić, że podawana w katalogach ciepłochronność odnosi się zwykle do dużych bram, np. 5,0 × 2,5 m. Bynajmniej nie jest to przypadek. Patrząc na podane wyżej wartości współczynnika U, łatwo zauważymy, że skrzydło (płyta) bramy jest znacznie lepsza pod względem cieplnym, niż cała konstrukcja wraz z ramą mocowana do muru. Mechanizm jest dokładnie ten sam, co w przypadku okien, gdzie samo oszklenie ma zdecydowanie lepsze parametry od całego okna.

Bardzo często sprzedawcy raczą klienta rozmaitymi półprawdami, żeby skłonić go do kupienia czegoś, czego w rzeczywistości nie potrzebuje.
W praktyce musimy się jeszcze liczyć z tym, że na obwodzie bramy, w miejscu styku z murem, powstaje liniowy mostek cieplny. A trudno go wyeliminować, bo brama jest dużą i ciężką konstrukcją, podstawowym wymogiem jest zatem solidne zakotwienie w warstwie nośnej.

Podsumowanie

Wybierając bramę, kierujmy się przede wszystkim rozsądkiem. Nie musimy mieć koniecznie najcieplejszego modelu z oferowanych na rynku.

Tym bardziej, że pomiędzy producentami trwa swoisty "wyścig zbrojeń". Wprowadzają nowe "superciepłe" modele, żeby wyróżnić się na tle konkurencji, mieć się czym pochwalić w katalogach i na targach branżowych. Ta rywalizacja ma głównie wymiar propagandowy, bo nikt specjalnie nie liczy na sprzedaż takich bram w dużych ilościach.

Jarosław Antkiewicz
fot. L. Jampolska

aktualizacja: 2015-04-29

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

no właśnie, niestety przy tych sztuczkach jesteśmy bezradni.Prosty przykład dotyczący wprawdzie drzwi, ale myslę, że przy bramach warto mieć to też na uwadze: przeczytałem w necie sporo opinii o drzwiach Hormanna ThermoProPlus - uznałem, ze są w porządku, wiedziałem, że to jest ...

Gość rU_mianek

19 Lip 2015, 10:29

"Bardzo lubianym przez sprzedawców chwytem, modelowym przykładem półprawdy, jest podawanie izolacyjności pojedynczego panelu, a nie całej bramy."I tu muszę się ująć za sprzedawcami, przynajmniej tymi, z którymi miałem kontakt kupując bramę. Podano mi wartość wskaźnika ...

Gość Pascal

19 Kwi 2015, 19:49

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Pół miliona złotych od firmy WIŚNIOWSKI na ratowanie życia dzieci
Pół miliona złotych od firmy WIŚNIOWSKI na ratowanie życia dzieci We wrześniu 2017 r. firma WIŚNIOWSKI ruszyła z akcją "Razem ratujmy małe serduszka". Jej celem było zebranie funduszy na specjalistyczny ...
Promocja smartCONNECTED od firmy WIŚNIOWSKI tylko do końca listopada
Promocja smartCONNECTED od firmy WIŚNIOWSKI tylko do końca listopada To ostatnie chwile, by skorzystać z oferty specjalnej smartCONNECTED firmy WIŚNIOWSKI. Świat inteligentnych bram, drzwi i ogrodzeń dostępny ...
Ponad 150 firm wspiera markę WIŚNIOWSKI w akcji Razem ratujmy małe serduszka
Ponad 150 firm wspiera markę WIŚNIOWSKI w akcji Razem ratujmy małe serduszka Ponad 150 firm postanowiło dołączyć do ogólnopolskiej akcji "Razem ratujmy małe serduszka" i wspólnie z marką WIŚNIOWSKI wesprzeć klinikę ...
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze