Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Brama garażowa z napędem - głupota pseudofachowców nie zna granic!

Głupota niektórych pseudofachowców nie zna granic – u nas podczas zakładania prowadnic, uszkodzili młotkiem nowe płytki gresu na posadzce. Wskutek tego wyrzuciłem pierwszą ekipę, zrobiłem zdjęcia uszkodzeń i od razu zareklamowałem jej pracę w firmie dystrybutora, w której kupiłem bramę i napęd wraz z usługą montażu. W sumie przy osadzaniu bramy męczyły się aż 3 kolejne ekipy... - mówi Janek, Członek Klubu Budujących Dom, który bramę garażową użytkuje od 2008 r.

Bramę segmentową zamontowano na wysokości odpowiedniej do podjazdu, który niebawem zostanie utwardzony kostką brukową
Bramę segmentową zamontowano na wysokości odpowiedniej do podjazdu, który niebawem zostanie utwardzony kostką brukową

Parametry garażu: w bryle budynku, na 2 samochody, powierzchnia 35 m2. Garaż ogrzewany w zimie do temperatury 7°C.

Charakterystyka:

 • Brama – segmentowa górna, wykonana z paneli stalowych izolowanych pianką poliuretanową o gr. 46 mm, wykończona okleiną z tworzywa sztucznego na zewnątrz w kolorze ciemny orzech, wewnątrz – biała; wymiary 4250 × 2250 mm. Wrota zaopatrzone w aktywny rygiel, a stalowa ościeżnica – w zapadkowy system antywyważeniowy. Brama kupiona z napędem i montażem. 
 • Napęd – z paskiem kewlarowym; enkoderem do wykrywania przeszkód; płynny docisk do posadzki; siła uciągu 800 N. Gwarancja 2 lata. 
 • Sterowanie – 2 przyciski na ścianie garażu, 4 piloty czterokanałowe.

Decyzja: nie chciałem bramy otwieranej na boczną ścianę, bo wolałem tam umieścić wieszaki na sprzęt. Górna segmentowa brama pozwala na dobre zaizolowanie garażu przed mrozem i gorącem oraz na automatyczne sterowanie. Z uwagi na inteligentną automatykę w budynku, przy wjeździe do garażu i wewnętrznym przejściu do domu, zainstalowałem na ścianach przyciski sterujące napędem i zaopatrzyłem pięcioosobową rodzinę w piloty.

Zadbałem, żeby wrota były dobrze zabezpieczone przed włamaniem. Po zamknięciu bramy, pilotem lub przyciskiem na ścianie, tzw. aktywny rygiel dodatkowo blokuje ją przed niepożądanym otwarciem z zewnątrz. Poza tym, na moją prośbę, ościeżnicę wyposażono w specjalne zapadki antywyważeniowe, również uniemożliwiające podniesienie wrót z zewnątrz. Wymienione parametry bramy i napędu były dla nas, użytkowników, najważniejsze.

Starałem się, żeby wjazd był jak najszerszy, lecz podczas budowy umknęły mojej uwadze niektóre prace murarskie i wykonawcy zmniejszyli światło otworu wjazdowego o 24 cm, czyli z każdej strony o szerokość cegły. Niby niewiele, a jednak brama ma teraz szer. 425 cm, a nie zaplanowane 450 cm. Montaż bramy zaordynowałem po przykryciu posadzki w garażu płytkami gresu. Celowo dopłaciłem 204 zł za tzw. niskie nadproże, bo zależało mi na pozostawieniu zupełnie płaskiej posadzki i wyposażeniu wrót w specjalną uszczelkę progową.

Kiedy w posadzce zostaje założona szyna, lub wykonuje się inne zagłębienia na wrota, niepotrzebnie zbiera się w nich brud, i miejsca te wymagają później regularnego sprzątania. Z bramy i napędu jesteśmy zadowoleni, trafiliśmy natomiast na niekompetentnych monterów.

Prowadnice i sprężyny Napęd, o sile uciągu 800 N, płynnie dźwiga i opuszcza wrota
Prowadnice i sprężyny Napęd, o sile uciągu 800 N, płynnie dźwiga i opuszcza wrota

Brama garażowa z napędem - rady i przestrogi:

 • Głupota niektórych pseudofachowców nie zna granic – u nas podczas zakładania prowadnic, uszkodzili młotkiem nowe płytki gresu na posadzce. Wskutek tego wyrzuciłem pierwszą ekipę, zrobiłem zdjęcia uszkodzeń i od razu zareklamowałem jej pracę w firmie dystrybutora, w której kupiłem bramę i napęd wraz z usługą montażu. W sumie przy osadzaniu bramy męczyły się aż 3 kolejne ekipy, ale i tak nie udało się im od razu prawidłowo wyregulować ustawienia napędu.

  Na początku wrota odbijały się od posadzki i pozostawiały szparę na dole oraz nie dociskały się do listwy górnej. Bramę prawidłowo wyregulował dopiero fachowiec z innej firmy.

  Po nieprzyjemnych przygodach z nierzetelnymi monterami, specjalnie zadałem sobie trud, żeby wyszukać dobrego i przystępnego cenowo specjalistę, powierzając mu na lata serwis naszej bramy. Jego regularnemu serwisowi właśnie, i dobrym parametrom technicznym bramy i jej oprzyrządowania – zawdzięczamy obecnie sprawne funkcjonowanie i łatwość jej obsługi.

  Co 2 lata, za 150 zł z dojazdem, monter reguluje naciąg, żeby brama szczelnie i płynnie dociskała się do ościeży i posadzki oraz konserwuje części mechaniczne. Brama jest tak dobrze zaizolowana, że w zimie rzadko włączamy w garażu grzejnik. W lecie chroni wnętrze garażu, skierowanego na zachód, przed nagrzewaniem się od słońca.

Brama garażowa z napędem - koszty:

 • brama z napędem 6887 zł, w tym montaż 990 zł.
Ościeżnicę wyposażono w specjalne zapadki antywyważeniowe, uniemożliwiające podniesienie wrót z zewnątrz Do sterowania bramą wykorzystuje się przyciski na ścianach – na zdjęciu przycisk przy wewnętrznym przejściu z garażu do domu, drugi znajduje się przy wjeździe
Ościeżnicę wyposażono w specjalne zapadki antywyważeniowe, uniemożliwiające podniesienie wrót z zewnątrz Do sterowania bramą wykorzystuje się przyciski na ścianach – na zdjęciu przycisk przy wewnętrznym przejściu z garażu do domu, drugi znajduje się przy wjeździe

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-07-14

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Pół miliona złotych od firmy WIŚNIOWSKI na ratowanie życia dzieci
Pół miliona złotych od firmy WIŚNIOWSKI na ratowanie życia dzieci We wrześniu 2017 r. firma WIŚNIOWSKI ruszyła z akcją "Razem ratujmy małe serduszka". Jej celem było zebranie funduszy na specjalistyczny ...
Promocja smartCONNECTED od firmy WIŚNIOWSKI tylko do końca listopada
Promocja smartCONNECTED od firmy WIŚNIOWSKI tylko do końca listopada To ostatnie chwile, by skorzystać z oferty specjalnej smartCONNECTED firmy WIŚNIOWSKI. Świat inteligentnych bram, drzwi i ogrodzeń dostępny ...
Ponad 150 firm wspiera markę WIŚNIOWSKI w akcji Razem ratujmy małe serduszka
Ponad 150 firm wspiera markę WIŚNIOWSKI w akcji Razem ratujmy małe serduszka Ponad 150 firm postanowiło dołączyć do ogólnopolskiej akcji "Razem ratujmy małe serduszka" i wspólnie z marką WIŚNIOWSKI wesprzeć klinikę ...
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze