Budujemy Dom

Szeroka brama garażowa segmentowa obsługiwana bez napędu

Artykuł na: 4-5 minut

Wolałem mieć jedną szeroką bramę, niż dwie mniejsze. Na razie ręczne otwieranie tak szerokiej bramy nie jest super wygodne, bo trzeba użyć trochę siły, żeby ją wprowadzić w ruch, ale potem leci lekko po prowadnicach... - mówi Arek, Członek Klubu Budujących Dom, który górną segmentową bramę garażową użytkuje od 2013 r.

Górna segmentowa brama garażowa
Zdaniem Arka, dom z garażem z jedną szeroką bramą wygląda nowocześniej

Garaż: w bryle budynku, na 2 samochody, powierzchnia 38 m2; ogrzewany wodną podłogówką.

 

Bramy garażowe:

 • Segmentowa, górna; wykonana z przetłaczanej blachy ocynkowanej o gr. 0,5 mm, wykończonej farbą proszkową w kolorze szarym, wewnątrz segmentów pianka poliuretanowa o gr. 48 mm; wymiary 5000 x 2250 mm. Żywotność – 15 000 cykli. 
 • Napęd – zostanie założony w najbliższej przyszłości. 
 • Brama zakupiona z usługą monterską.

Decyzja: chciałem, żeby garaż był obszerny i wygodny, więc od razu po wyborze gotowego projektu poprosiłem architektkę o zlikwidowanie słupa w otworze wjazdowym. Wolałem mieć jedną szeroką bramę, niż dwie mniejsze. Szukałem tylko solidnych materiałów i urządzeń dających maksymalną wygodę, dlatego zamówiłem wrota segmentowe górne. Moje pochodzą od dużego polskiego producenta. Podobają mi się jego wyroby i nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne.

 

Napęd kupiłem od innego producenta, ponieważ pracuję w firmie oferującej klientom automatykę domową, w tym napędy, i znam je od podszewki. W domu przymierzam się do zamontowania centrali automatyki i zależy mi, żeby wszystkie elementy z nią współpracujące były kompatybilne. To istotne też z punktu przyszłego serwisowania.

 

Choć wybrany przeze mnie model napędu ma wszelkie zabezpieczenia dla ludzi i przed włamaniem, a dom i garaż objęte są monitoringiem, zamierzam dodać jeszcze dźwiękowy czujnik alarmowy. Kiedy ktoś będzie podważał bramę, wzbudzi on syrenę.

Uszczelka progowa
Uszczelka progowa znakomicie się sprawdza

Brama garażowa segmentowa górna bez napędu - rady i przestrogi:

Bramę zamontował lokalny dystrybutor i zajęło mu to dwie godziny. Wezwałem go, kiedy garaż miał już otynkowane ściany i płytki na ogrzewanej posadzce. Wrota, wystawione na zachodnie wiatry, są bardzo szczelne. Elastyczne uszczelki znajdują się z każdej strony bramy i doskonale ją chronią. Segmenty mają dobrą izolację cieplną i w garażu jest chłodno latem, w zimie ciepło.

 

Na razie ręczne otwieranie tak szerokiej bramy nie jest super wygodne, bo trzeba użyć trochę siły, żeby ją wprowadzić w ruch, ale potem leci lekko po prowadnicach. Najgorszy moment to poderwanie jej w górę. Żona spokojnie daje radę, lecz postaram się jak najszybciej zamontować kupiony niedawno automat. Poproszę o to zaprzyjaźnionego serwisanta.

 

Dobry napęd to podstawa, bo przy dwóch samochodach w kółko chodzi. Zamierzam posługiwać się pilotami czterokanałowymi, żeby otwierać bramę wjazdową, garażową i furtkę oraz zapalać światło. W momencie wyposażenia domu w centralę automatyki domowej dojdzie mi możliwość obsługiwania wjazdu telefonem. Na ścianie garażu, przy wejściu do domu, jeszcze planuję przycisk.

Sprężyny założone nad nadprożem otworu wjazdowego
Mocne sprężyny, założone nad nadprożem otworu wjazdowego, odciążają ręczną obsługę bramy

Brama garażowa segmentowa górna bez napędu - koszty:

 • brama z napędem i montażem 5000 zł (w tym napęd bez montażu - 900 zł); 
 • przegląd (co 2 lata) 100 zł.

Galeria zdjęć

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-30

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

bardzo ładna brama, jaki to producent i interesuje mnie kolor, jasno szary??? wlasnie przymierzam sie do zakupu poodbnej :) dziekuje za odp

Gość ela

24 Lut 2017, 22:01

Raczej dziwne rozwiązanie. Jeśli montuje się dużą a zarazem ciężką bramę to trzeba myśleć o automacie, ponieważ to zwyczajnie wygodne. A jeśli chodzi o napędy do bram od różnych producentów to nie ma żadnego problemu. Wystarczy odpowiednio dobrać parametry automatu. 

WiktorT

16 Gru 2016, 09:44

Fajnie, ze Pan Arek zna sie swietnie na napedach, ale ja jakos jestem zwolennikiem kupowania bramy i napedu od tego samego producenta. Nigdy nic nie wiadomo.

Gość Kamil

07 Lis 2016, 09:46

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Kampania Novoferm Polska na temat bezpiecznego korzystania z bram garażowych
Kampania Novoferm Polska na temat bezpiecznego korzystania z bram garażowych Novoferm Polska, producent bram, drzwi i napędów, po raz kolejny prowadzi akcję edukacyjną dla najmłodszych na temat bezpiecznego korzystania ...
Nowe salony dołączyły do sieci KRISHOME
Nowe salony dołączyły do sieci KRISHOME Sieć salonów stolarki KRISHOME to odpowiedź na potrzeby konsumenta nowej generacji. KRISPOL postawił na holistyczne podejście do procesu ...
LEKCJE OSZCZĘDNOŚCI - 4-etapowa promocja firmy KRISPOL
LEKCJE OSZCZĘDNOŚCI - 4-etapowa promocja firmy KRISPOL Firma KRISPOL, wiodący producent kompletu stolarki dla domu, rozpoczęła sezon promocyjny. W nawiązaniu do popularnych promocji "Back To School" ...

Jak wykonać wylewkę jastrychu pod wodne ogrzewanie podłogowe w garażu?

Odpowiedź eksperta: Przy ogrzewaniu podłogowym garażu wskazane jest użycie do izolacji cieplnej styropianu odmiany EPS 200 lub polistyrenu ekstrudowanego.

polecane produkty i technologie

Bramy garażowe i drzwi wejściowe Hörmann - bezpieczeństwo i komfort

W czasach budownictwa energooszczędnego coraz częściej przywiązujemy wagę do izolacyjności cieplnej stolarki otworowej. Dlatego bramy garażowe w tegorocznej ofercie promocyjnej firmy Hörmann są grubsze i cieplejsze od tych z ubiegłorocznej promocji.
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 9/2018

Tradycyjnie już tematem numeru jesiennego wydania naszego miesięcznika jest smog w Polsce. Już niedługo zaczyna się sezon grzewczy i informacje na...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze