Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Boczna brama segmentowa na dwa wjazdy to świetny pomysł!

Wybór bramy scedowałam na męża. To on zdecydował, że jest ona z drewna i otwiera się na boczną ścianę. Była między nami rozmowa o napędzie, lecz szczerze mówiąc, wydawało mi się to ekstrawagancją. Wychodzę z założenia, że trzeba ćwiczyć mięśnie, gdzie tylko się da - mówi Basia, Członkini Klubu Budujących Dom, która boczną segmentową bramę garażową użytkuje od 2000 r.

Boczna brama segmentowa na dwa wjazdy to świetny pomysł!
Garaż z dwoma otworami wjazdowymi
Garaż ma 2 otwory wjazdowe o wymiarach 2400 x 2250 mm, przedzielone słupem

Garaż: w bryle budynku, na 2 samochody, powierzchnia 50 m2; ogrzewany.

Bramy garażowe: segmentowa, boczna, z desek sosnowych o gr. 4 cm, zaimpregnowanych przemysłowo i pomalowanych ręcznie na kolor meranti (jak okna); wymiary 5500 x 2250 mm. Obsługa ręczna. Brama kupiona z usługą monterską.

Decyzja: podczas projektowania domu z architektką, zaplanowałyśmy 2 otwory wjazdowe o wymiarach 2400 x 2250 mm, przegrodzone słupem. Moim zdaniem, duży garaż wygląda z nimi proporcjonalnie, wtedy chyba najważniejsze dla mnie były względy estetyczne. Pod względem konstrukcyjnym, takie rozwiązanie ułatwiało pokrycie dachu ciężką dachówką ceramiczną.

Wybór bramy scedowałam na męża. To on zdecydował, że jest ona z drewna i otwiera się na boczną ścianę. Była między nami rozmowa o napędzie, lecz szczerze mówiąc, wydawało mi się to ekstrawagancją. O ile widziałam zasadność, ze względów wygody i bezpieczeństwa, zastosowania elektrycznego otwierania w bramie wjazdowej na posesję, to nie widziałam tego odnośnie wjazdu do garażu. Wychodzę z założenia, że trzeba ćwiczyć mięśnie, gdzie tylko się da. Nie mam nabożeństwa do pełnej automatyzacji domu.

Mimo upływu szesnastu lat, ciągle tak uważam i nadal obsługuję bramę ręcznie. Bez problemu robią to również moi rodzice. Nikomu nie przychodzi do głowy, że jest to problem.

Boczna segmentowa brama garażowa
Dwa otwory wjazdowe zamyka jedna boczna segmentowa brama

Brama segmentowa boczna - rady i przestrogi:

Na początku wielu sąsiadów oglądało moją bramę, bo podobało im się takie rozwiązanie. Jedni z nich założyli nawet podobną. Mnie nadal ona odpowiada, bo główną zaletą jest to, że można ją częściowo otworzyć, wyjść do ogrodu lub napełnić wodą miskę psa z kranu w garażu. Jednak bez napędu ktoś, kto parkuje u nas na lewym stanowisku, przesuwa tylko połowę skrzydła, a parkujący na prawym – całe. Długie skrzydło zajmuje całą boczną ścianę. Nie mam z tym kłopotu, bo garaż jest duży.

Grube drewniane wrota oraz uszczelki chronią wnętrze od wiatru, mrozu i gorąca, chociaż w szynie przy posadzce prześwituje punktowo światło. Jeszcze ani razu nie serwisowałam bramy, bo wciąż lekko jeździ. Drewna też nie odnawiałam, ale zrobię to, bo przytarło się o środkowy słup. Deski ciągle pracują przy zmianach pogody!

Żeby uniknąć obcierania, nakleiłam na słupie kawałki filcu, jednak odpadły. Ojciec co jakiś czas wymiata piasek z dolnej szyny. Gdybym budowała drugi dom, pewnie zastosowałabym jedną szeroką bramę. Nie ukrywam, że wąskie otwory wymagają wzmożonej uwagi podczas manewrowania samochodami. Z drugiej strony, taki układ bardziej dyscyplinuje i wyznacza miejsca postojowe. Nie wymaga również otwierania zawsze całych wrót.

Zamek w bramie segmentowej bocznej
Wrota zamyka się od wewnątrz i od zewnątrz na klucz

Brama segmentowa boczna - koszty:

  • brama z montażem 3500 zł.

Przeczytaj historię budowy tego domu: "Dom zainspirowany włoską kamienicą"

 

Galeria zdjęć

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-13

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Brama segmentowa boczna to idealne rozwiązanie - naprawdę w wielu przypadkach.  Wygoda wygoda i jeszcze raz wygoda. Przy okazji boczny sposób otwierania umożliwi dostęp do stropu garażu w nieograniczonym stopniu oraz swobodne używanie przestrzeni pod stropem. Wszyscy wiemy, że tam, ...

Gość luczywo

25 Maj 2017, 14:13

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Promocja smartCONNECTED od firmy WIŚNIOWSKI tylko do końca listopada
Promocja smartCONNECTED od firmy WIŚNIOWSKI tylko do końca listopada To ostatnie chwile, by skorzystać z oferty specjalnej smartCONNECTED firmy WIŚNIOWSKI. Świat inteligentnych bram, drzwi i ogrodzeń dostępny ...
Ponad 150 firm wspiera markę WIŚNIOWSKI w akcji Razem ratujmy małe serduszka
Ponad 150 firm wspiera markę WIŚNIOWSKI w akcji Razem ratujmy małe serduszka Ponad 150 firm postanowiło dołączyć do ogólnopolskiej akcji "Razem ratujmy małe serduszka" i wspólnie z marką WIŚNIOWSKI wesprzeć klinikę ...
Hörmann Polska uruchamia całodobową infolinię serwisową
Hörmann Polska uruchamia całodobową infolinię serwisową Uruchomiona właśnie infolinia serwisowa firmy Hörmann będzie działać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i przez 365 dni w roku. Dzięki ...
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze