Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Dzięki bramie roletowej mamy więcej miejsca w garażu

Postanowiliśmy z żoną wymienić wrota na nowocześniejsze, z automatyką. Wtedy przeczytaliśmy o bramach roletowych. Przy okazji wymiany bramy wydłużyliśmy przestrzeń parkingową wewnątrz garażu - mówi Mietek, Czytelnik Budujemy Dom, który najpierw użytkował dwuskrzydłową bramę, a od 2007 r. roletową.

Dzięki bramie roletowej mamy więcej miejsca w garażu

Garaż: w bryle budynku, na jeden samochód, powierzchnia 20 m2; ogrzewany.

Brama garażowa:

 • Roletowa; wymiary 2700 × 2000 mm; lamele z aluminium, pomalowane matową farbą proszkową, wewnątrz ocieplenie z pianki PU o gr. 35 mm. 
 • Napęd – fabryczny, centrala sterująca. 
 • Sterowanie – 3 piloty dwukanałowe, przycisk na ścianie.

Decyzja: dom postawiłem w latach 80. XX w. Najpierw w garażu zamontowałem dwuskrzydłową drewnianą bramę od "rzemieślnika". Otwierało się ją ręcznie. Psy skakały na skrzydła i podrapane drewno nie wyglądało dobrze, mimo odnawiania. Dwadzieścia kilka lat później postanowiliśmy z żoną wymienić wrota na nowocześniejsze, z automatyką. Myśleliśmy o wrotach segmentowych, chowanych pod sufitem, ale niski garaż się do nich nie nadawał. Brakowało miejsca na prowadnice pod stropem.

Wtedy w poradnikach budowlanych przeczytaliśmy o bramach roletowych. Pobliski dystrybutor wyrobów polskiego producenta miał takie modele. Przy okazji wymiany bramy wydłużyliśmy przestrzeń parkingową wewnątrz garażu o 0,5 m. Na froncie wymurowaliśmy z cegły klinkierowej słupy i do nich oraz istniejącego wysuniętego stropu pod loggią na piętrze firmowi monterzy przymocowali nowe wrota.

Kiedyś po zaparkowaniu auta ledwie domykaliśmy drzwi, obecnie – pozostaje więcej miejsca. To też zasługa bramy – składa się tylko z kasety z centralą sterującą, wbudowaną w silnik rurowy, pionowych prowadnic i pancerza.

Płaszcz rolety zwija się na wał w kasecie, umocowanej pod stropem parteru
Płaszcz rolety zwija się na wał w kasecie, umocowanej pod stropem parteru. Od frontu kasetę obudowano maskownicą z drewna.

Brama roletowa - rady i przestrogi:

Lamele pancerza nie są grube, jednak warstwa pianki PU o gr. 35 mm daje dostateczne ocieplenie. Do wnętrza garażu nie przedostaje się mróz i wiatr. Tylko w czasie silnych mrozów czujemy w garażu chłód. Uszczelki z włosia są w prowadnicach, a z elastycznego PVC w progu i przy kasecie. Dotąd nie sparciały i nie wypadły. Farba proszkowa nigdzie nie odprysnęła, łatwo się ją czyści myjką ciśnieniową.

Do sterowania, oprócz pilotów, zamówiliśmy stacjonarny przycisk na ścianie. Jest on praktyczny, bo nie musimy mieć pilotów pod ręką. Przez 10 lat ani razu nie konserwowaliśmy bramy, pracowała bezusterkowo i cicho. Dopiero niedawno zaczęła trzeszczeć, więc zajrzymy do kasety. Jako dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem podpięliśmy bramę do systemu alarmowego.

Brama roletowa - koszty:

 • brama z montażem i sterowaniem 3100 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Starą dwuskrzydłową bramę z drewna zastąpiła nowoczesna roletowa.

aktualizacja: 2017-09-14

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Pół miliona złotych od firmy WIŚNIOWSKI na ratowanie życia dzieci
Pół miliona złotych od firmy WIŚNIOWSKI na ratowanie życia dzieci We wrześniu 2017 r. firma WIŚNIOWSKI ruszyła z akcją "Razem ratujmy małe serduszka". Jej celem było zebranie funduszy na specjalistyczny ...
Promocja smartCONNECTED od firmy WIŚNIOWSKI tylko do końca listopada
Promocja smartCONNECTED od firmy WIŚNIOWSKI tylko do końca listopada To ostatnie chwile, by skorzystać z oferty specjalnej smartCONNECTED firmy WIŚNIOWSKI. Świat inteligentnych bram, drzwi i ogrodzeń dostępny ...
Ponad 150 firm wspiera markę WIŚNIOWSKI w akcji Razem ratujmy małe serduszka
Ponad 150 firm wspiera markę WIŚNIOWSKI w akcji Razem ratujmy małe serduszka Ponad 150 firm postanowiło dołączyć do ogólnopolskiej akcji "Razem ratujmy małe serduszka" i wspólnie z marką WIŚNIOWSKI wesprzeć klinikę ...
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze