Budujemy Dom

Przy dwóch uchylnych bramach garażowych najbardziej brakuje nam automatyki!

Artykuł na: 4-5 minut

Kiedy w 2003 r. wyposażaliśmy wolno stojący nieogrzewany garaż, nie myśleliśmy wtedy dość perspektywicznie. Po pierwsze, nie doprowadziliśmy obwodu elektrycznego do napędu, po drugie - w tamtym czasie najpopularniejszymi bramami były modele uchylne. Para płytowych uchylnych skrzydeł jest w miarę ok. Najbardziej brakuje nam automatyki! - mówią Mariola i Lesław, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy 2 uchylne bramy bez napędu użytkują od 2003 r.

Przy dwóch uchylnych bramach garażowych najbardziej brakuje nam automatyki!

Garaż:

  • Wolno stojący, na 2 samochody, powierzchnia 36 m2; nieogrzewany. 
  • Bramy garażowe - dwie uchylne, z blachy stalowej profilowanej, pomalowanej metodą proszkową na kolor brązowy; wymiary 255 × 200 cm. 
  • Bez automatyki.

Decyzja: kiedy w 2003 r. wyposażaliśmy wolno stojący nieogrzewany garaż, nie myśleliśmy wtedy dość perspektywicznie. Po pierwsze, nie doprowadziliśmy obwodu elektrycznego do napędu, po drugie - w tamtym czasie najpopularniejszymi bramami były modele uchylne, więc kupiliśmy takie u dystrybutora znanego polskiego producenta. Para płytowych uchylnych skrzydeł jest w miarę ok. Najbardziej brakuje nam automatyki!

Skrzydło wysuwa się nad podjazd
Skrzydło wysuwa się nad podjazd, samochód trzeba postawić w odpowiedniej odległości.

Bramy uchylne bez automatyki - rady i przestrogi:

Układ z dwoma mniejszymi bramami u nas się sprawdza. Mamy jeden samochód i korzystamy z jednego miejsca postojowego, natomiast w drugiej części garażu trzymamy sprzęt ogrodniczy i sportowy. Z tego względu rzadko otwieramy obie bramy naraz.

Po piętnastu latach ich użytkowania możemy powiedzieć, że poszycie, wykonane z profilowanej blachy stalowej, nie rdzewieje, nie odkształca się i jest odpowiednio sztywne - nadal dość szczelnie przylega do ościeżnicy. Choć wewnątrz nie ma żadnego ocieplenia, skrzydła nigdy nie pokryły się szronem, do środka garażu nie wchodzi mróz. Za to w lecie stal się nagrzewa.

Mechanizmy prowadzące nadal działają OK, ułatwiają ręczne podnoszenie skrzydeł, które bez izolacji wewnątrz nie są zbyt ciężkie. Trochę hałasują, więc co jakiś czas prowadnice spryskujemy smarem w spreju. Po przekręceniu klucza w zamku - jest na wygodnej wysokości - chwytamy za pochwyt i wypychamy płytę do góry. Potem jedzie sama. Mechanizm zamykania zapewnia dwupunktowe ryglowanie wrót przy progu i to jest super. Oprócz tego garaż objęliśmy instalacją alarmową. Bramom nie był potrzebny serwis, to zasługa solidnej, ale prostej konstrukcji.

Skrzydła nigdy nikogo ani niczego nie uderzyły, jednak niekiedy przestawialiśmy auto na podjeździe, gdy wydawało się, że skrzydło o nie zawadzi. Wjeżdżanie do garażu przez dość wąski i niski otwór nie sprawia kłopotu, bo zawsze robimy to wolno. Najpierw musimy przecież stanąć na podjeździe w odpowiedniej odległości od wrót, otworzyć ręcznie rygiel z zamkiem, a dopiero potem zaparkować samochód pod dachem.

Na krótkim podjeździe trudno się rozpędzić, więc nie ma obawy, że otrzemy autem o środkowy słup. Gdybyśmy pilotem otwierali bramę wjazdową i garażową, zapewne wjeżdżalibyśmy trochę szybciej i musielibyśmy bardziej uważać.

Bramy uchylne bez automatyki - koszty:

  • bramy uchylne z montażem 1100 zł/szt.
Fragment ościeżnicy i prowadnic
Fragment ościeżnicy i prowadnic.
Wolno stojący garaż z dwoma bramami uchylnymi
Mechanizm w uchylnej bramie garażowej

Lillianna Jampolska

aktualizacja: 2018-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
WIŚNIOWSKI na targach BAU w Monachium
WIŚNIOWSKI na targach BAU w Monachium Targi BAU w Monachium nie przestają rosnąć. Z roku na rok zwiększa się zainteresowanie wystawców i gości. W ubiegłej edycji centrum wystawiennicze ...
Zapowiedź: Hörmann na targach BAU 2019
Zapowiedź: Hörmann na targach BAU 2019 Ponad 1500 m² zajmie stoisko firmy Hörmann na Targach Architektury, Systemów i Materiałów Budowlanych BAU 2019. Producent pokaże m.in. ...
Firma KRISPOL z tytułem Friendly Workplace
Firma KRISPOL z tytułem Friendly Workplace Tytuł "Friendly Workplace" uzyskują firmy z nowoczesnym podejściem w obszarze polityki personalnej i rozwoju pracowników. Wrzesińska firma ...

Jak wykonać wylewkę jastrychu pod wodne ogrzewanie podłogowe w garażu?

Odpowiedź eksperta: Przy ogrzewaniu podłogowym garażu wskazane jest użycie do izolacji cieplnej styropianu odmiany EPS 200 lub polistyrenu ekstrudowanego.

polecane produkty i technologie

Bramy garażowe i drzwi wejściowe Hörmann - bezpieczeństwo i komfort

W czasach budownictwa energooszczędnego coraz częściej przywiązujemy wagę do izolacyjności cieplnej stolarki otworowej. Dlatego bramy garażowe w tegorocznej ofercie promocyjnej firmy Hörmann są grubsze i cieplejsze od tych z ubiegłorocznej promocji.
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".