Budujemy Dom

Instalacja odgromowa - doświadczenia użytkowników (Barbara i Zdzisław)

Artykuł na: 2-3 minuty
Instalacja odgromowa w domu Barbary i Zdzisława, czytelników Budujemy Dom. Posiadają oni dom od 2002 roku.

Zwody poziome
 Zwody poziome
Parametry domu: dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia użytkowa 170 m2 + 40 m2 garaż; wymiary budynku 13 × 13 m; dach pokryty papą.

 

Instalacja: odgromowa na zewnątrz budynku; listwy ochronne przed wrażliwymi urządzeniami elektronicznymi.

 

Decyzja: Budowaliśmy szybko, zaledwie kilka miesięcy, dlatego na etapie projektu i budowy nie pomyśleliśmy o zabezpieczeniu budynku instalacją odgromową. To nie był dobry czas na dodatkowe wydatki. Dom znajduje się w zabudowie jednorodzinnej, a wokół działki i w dalszej okolicy rośnie wiele wysokich drzew, w tym aleja starych lip, dlatego nie spodziewaliśmy się, że piorun „wybierze” akurat nasz dom. Jednak po roku, kiedy odbudowaliśmy nasze finanse, zdecydowaliśmy się na wykonanie instalacji odgromowej.

 

Porady i przestrogi:

 

– O wykonanie instalacji odgromowej poprosiliśmy elektryka z sąsiedztwa. W okolicy wykonywał od lat tego rodzaju zabezpieczenia, więc zaufaliśmy jego doświadczeniu. Innym ważnym aspektem była dla nas jego bliskość, a więc możliwość kontrolowania sprawności naszej instalacji albo jej ewentualnej naprawy bez kosztownych dojazdów. Jeśli jest to możliwe, radzimy korzystać z usług elektryka mieszkającego jak najbliżej.

 

– Nie mamy ograniczników przeciwprzepięciowych, ale zamierzamy naprawić ten błąd – elektryk wycenił to na 400 zł + robocizna. Aby nie stracić wrażliwych urządzeń, jakiś czas temu kupiliśmy kilka listew ochronnych (choć mamy świadomość, że same listwy w przypadku przepięcia spowodowanego bliskim uderzeniem pioruna mogą być nieskuteczne).

 

Materiały: zwody poziome oraz 4 przewody odprowadzające (na każdym narożniku budynku) – z drutu Fe Zn 8 mm, złącze probiercze; przewody uziemiające oraz uziom otokowy – taśma metalowa (bednarka) – Fe Zn 25/4; kilka listew ochronnych po 70 zł każda.

 

Koszty: aktualna cena tego typu instalacji – 2500–3000 zł.

Złącze pobierczePrzewody odprowadzające – na każdym narożniku budynku (4)
Złącze probierczePrzewody odprowadzające – na każdym narożniku budynku (4)

 

Lilianna Jampolska

 

aktualizacja: 2011-10-07

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Instalację odgromową najlepiej wykonać samodzielnie. Będzie połowę taniej. Gdzieś mam wszelkich "fachowców" od siedmiu boleści. Uchowaj nas Boże od takich "doradców". Instalacja piorunochronna ...

retrofood

20 Mar 2016, 22:24

Instalację odgromową najlepiej wykonać samodzielnie. Będzie połowę taniej. Gdzieś mam wszelkich "fachowców" od siedmiu boleści.

Gość IXI

20 Mar 2016, 21:19

Zgodnie z przepisami nie wolno stosowac naciagów drutu na dachu

Gość technogrom

07 Lut 2014, 14:12

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".