Budujemy Dom

Instalacja odgromowa - doświadczenia użytkowników (Ewa i Bogdan)

Artykuł na: 4-5 minut

W nocy obudził nas upiorny huk i odczuliśmy, jak cała chałupa zatrzęsła się w posadach. Oprócz tego poczuliśmy swąd palonego ebonitu i słyszeliśmy dziwne odgłosy - mówią Ewa i Bogdan

Dwa przewody odprowadzające – drut o średnicy 8 mm
Dwa przewody odprowadzające – drut o średnicy 8 mm

Parametry domu: dom murowany, częściowo podpiwniczony, parterowy z garażem; powierzchnia użytkowa 240 m2; wymiary budynku 8 × 18 m; dach pokryty blachodachówką.

Instalacja: na zewnątrz instalacja odgromowa o III poziomie ochrony – 90%, z uziomem szpilkowym; wewnątrz ograniczniki przeciwprzepięciowe typu B zamontowane w złączu kablowym przed rozdzielnicą.

Decyzja: Trzy lata temu na wiosnę w nasz dom uderzył piorun. Był to tak zwany „suchy piorun”, bo uderzenie było pojedyncze, bez burzy. W nocy obudził nas upiorny huk i odczuliśmy, jak cała chałupa zatrzęsła się w posadach. Oprócz tego poczuliśmy swąd palonego ebonitu i słyszeliśmy dziwne odgłosy.

Rano okazało się, że był to dźwięk wyrywanych ze ścian gniazdek i wyłączników oraz uderzania ich o ściany i sufit. Niestety, dookoła siebie widzieliśmy tylko czarną czeluść, bo okna były całkowicie zasłonięte roletami, w których, jak się później okazało, spaliły się automatyczne sterowniki.

Zacisk probierczy w puszce ochronnej
Zacisk probierczy w puszce ochronnej

Pierwsze oględziny wnętrz poraziły nas rozmiarami strat. W pomieszczeniach dziennych wyrwane zostały wszystkie gniazda ze ścian, w niektórych miejscach również kable. Z sufitu i ze ścian w salonie odpadły kawałki tynku. Na fragmentach podłóg popękały granitowe płyty.

Awarii lub całkowitemu zniszczeniu uległ sprzęt AGD (m.in. płyta indukcyjna, lodówka) i elektroniczny (komputer, telewizor, itd.), łącznie ze sterownikami kotła grzewczego, bramy wjazdowej oraz wszystkich żaluzji.

Łącznie straty obliczyliśmy na 15 000 zł! Okazało się, że piorun uderzył w antenę telewizyjną zamontowaną na dachu i po kablach wpadł w głąb domu. Skutki „naszego” pioruna odczuli również sąsiedzi, u których zniszczone zostały: komputer, sterownik bramy wjazdowej i telefon.

Dopiero po tym wypadku zainteresowaliśmy się instalacjami chroniącymi budynek przed piorunami, bo nie wyobrażamy sobie powtórki.

Porady i przestrogi:

– Po obejrzeniu domu fachowcy postanowili wykorzystać blaszane pokrycie dachuo powierzchni 400 m2 jako zwody naturalne. Blachodachówka ma bowiem odpowiednią do tego celu grubość (0,8 mm). Zastosowali dwa przewody odprowadzające i umieścili je na przeciwległych narożnikach budynku. Jako uziom służą szpile wbite w podłoże.

– Nie trzeba było wymieniać kabli w ścianach, jednak odbyły się prace murarskie we wnętrzach. Musieliśmy kupić 20 nowych gniazdek. Największą dla nas stratą jest brak sterownika, regulującego pracę rolet zewnętrznych. Nie mogliśmy go już naprawić (za duże koszty). Pracują natomiast sterowniki oddzielne dla każdej rolety, ale nie jest to wygodne w użytkowaniu.

– Na wykonanie instalacji odgromowej trzech pracowników potrzebowało zaledwie jeden dzień. Aż trudno uwierzyć, że zabezpieczenie budynku trwa tak krótko, a my musieliśmy stracić 15 000 zł i przeżyć potworny stres, żeby pomyśleć o zabezpieczeniach przed piorunami, za które zapłaciliśmy 3100 zł!

Zwody naturalne – blachodachówka
Zwody naturalne – blachodachówka

– Uwaga na warunki ubezpieczenia domu! Od lat ubezpieczamy dom, jednak nigdy nie sprawdziliśmy szczegółów umowy. Uważaliśmy, że określenia typu „na wypadek uderzenia pioruna” chroni nasz dobytek. A jednak odmówiono nam odszkodowania, ponieważ nie wykupiliśmy dodatkowych opcji dotyczących urządzeń wewnątrz domu oraz na zewnątrz (np. dotyczącej sterowania bramą wjazdową).

Odszkodowanie należało się nam tylko w przypadku, kiedy spłonąłby dom, co na szczęście się nie stało. Okazuje się, że mieliśmy ubezpieczenie dotyczące tylko budynku, a nie sprzętu znajdującego się w nim. Od tamtej pory sprzęt ubezpieczamy dodatkowo, dopłacając do ubezpieczenia domu (1200 zł rocznie) około 120 zł. Wyszczególniamy w polisie wszystkie elementy, jakie chcemy ubezpieczyć, łącznie z bramą wjazdową.

Materiały:zwody naturalne – blachodachówka (400 m2), dwa przewody odprowadzające – drut o średnicy 8 mm, zacisk probierczy w puszce ochronnej, uziom szpilkowy – szpile długości 3 m zagłębione w podłożu – po 5 szt. przy zejściu przewodów odprowadzających; ograniczniki przeciwprzepięciowe typu B.

Koszty: zewnętrzna instalacja odgromowa trzy lata temu kosztowała 2500 zł, ochronniki przeciwprzepięciowe – 600 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-10-01

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Pytanie: Ile tych szpilek wbito w grunt?

Gość elektryk

23 Lis 2017, 14:48

Czytam i widze, że tak zwani "fachowcy" odwalili klientom kichę, za którą skasowali "odpowiednio". Już sam fakt, że dwóch roboli wykonało to w jeden dzień, mówi sam za siebie, o jakości usługi.Poza tym, relacja nic nie wspomina o uziemieniu masztu anteny, w którą wcześniej walnął ...

Gość IXI

20 Mar 2016, 21:33

O matko jakie brednie, zgadzam się z kol: eltech.Zwody nie występują w formie naturalnej :)Uziom szpilkowy ... buahahahaha :)Eh ... ale klient zapłacił i czuje się komfortowo ... jak to jest że przed zapłatą człowiek się boi a po zapłacie ulega oczyszczeniu niezależnie czy faktycznie ...

Gość WIDE

01 Wrz 2015, 07:58

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".